Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Teoria Socjalizmu I Kapitalizmu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Teoria Socjalizmu I Kapitalizmu | Autor: Hans Herman Hoppe

Wybierz opinię:

Atypowy

Zdecydowałem się na tę nieoczywistą lekturę, ponieważ coraz bardziej drażni mnie to, jak w obecnych czasach ludzie żywią silne przekonania na najróżniejsze tematy, częstokroć nie posiadając najmniejszych podstaw teoretycznych dla wygłaszanych sądów w danej kwestii. Jest to bez wątpienia przekleństwo XXI wieku, choć wydawałoby się, że dostęp do informacji nigdy nie był tak powszechny i w zasadzie łatwy. Problemem stają się „przebodźcowanie” społeczeństwa oraz liczne sprzeczności w docierających do nas treściach. Skutkuje to tym, że coraz większe grono ludzi zadowala się niesprawdzonymi informacjami. Jako społeczeństwo coraz rzadziej zadajemy sobie trud weryfikacji przyjętych poglądów. Uderzyło mnie to, gdy oglądałem transmisję jednego z protestów. Dziennikarz, wśród tłumnie zgromadzonych młodych ludzi, bez większego powodzenia szukał uczestników, mogących głębiej wytłumaczyć przyczynę i cel odbywającej się demonstracji. Choć wielu krzyczało, mało kto potrafił zabrać głos w rzeczowej dyskusji. 

 

W ramach walki z tego typu postawami, postanowiłem wyjść ze swojej strefy komfortu i zamiast sięgnąć w trakcie jesiennych wieczorów po kolejny kryminał, zdecydowałem się na lekturę nieco bardziej wymagającą zaangażowania intelektu – Teorię socjalizmu i kapitalizmu Hansa-Hermanna Hoppego. Ten niemiecki profesor urodził się w 1949 roku i odebrał gruntowne wykształcenie w zakresie filozofii, socjologii oraz ekonomii. Bez cienia wątpliwości posiada wiedzę, która upoważnia go do wykładania teorii zarówno socjalizmu, jak i kapitalizmu. Czy dobrze rozumiemy podstawy tych systemów? Warto się przekonać sięgając po książkę Hansa-Hermanna Hoppego. Ukazała się ona w Polsce w ramach serii: „Biblioteka myśli wolnościowej” w 2015 roku i jest tłumaczeniem wydania amerykańskiego z 2010 roku. To właśnie do Stanów Zjednoczonych wyemigrował autor w 2006 roku, gdzie założył The Property and Freedom Society – stowarzyszenie mające na celu promowanie społeczeństwa opartego na sprawiedliwie zdobytej własności prywatnej, swobodzie umów oraz wolnym handlu. Warto tu zaznaczyć, że Hans-Hermann Hoppe nie ukrywa swoich poglądów libertariańskich, choć może właściwsze byłoby ich określenie mianem anarchokapitalistycznych. 

 

Wielkim plusem Teorii socjalizmu i kapitalizmu jest to, że dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, autor prezentuje całościowy, konsekwentny i systematyczny obraz koncepcji na temat rzeczywistości społecznej i działającego w jej ramach człowieka. W swoim traktacie skupia się głównie na ekonomii, w szczególności zaś, na ekonomii politycznej. Przechodząc przez kolejne rozdziały (jest ich łącznie dziesięć) zapoznamy się również z analizami problemów politologicznych, teoriopoznawczych oraz etycznych. 

 

Dla mnie najbardziej wartościowe były rozdziały poświęcone podstawom socjalizmu. Jest to system, którego nie doświadczyłem na własnej skórze, a który regularnie staje się źródłem wybuchającej tu i ówdzie tęsknoty za tym co minione. W czterech kolejnych rozdziałach Hans-Hermann Hoppe przeprowadza gruntowną analizę socjalizmu w jego różnych odmianach, poczynając od sowieckiego, a kończąc na tym, który określa mianem „socjalizmu konserwatyzmu” (stawiając tym samym tezę, że konserwatyzm stanowi szczególny przypadek socjalizmu). Ta część książki obfituje w przywoływane przez autora liczby i fakty, które czytelnik może samodzielnie zweryfikować i ocenić na ile słuszne są jego poglądy. 

 

Nie wchodząc w dalsze szczegóły dotyczące pracy Hansa-Hermanna Hoppego, pragnę zwrócić waszą szczególną uwagę na rozdział siódmy: O etycznym uzasadnieniu kapitalizmu oraz o tym, dlaczego socjalizmu nie można obronić na gruncie moralności. Już sam tytuł zdradza wiele z jego treści. To za sprawą tej części, książka Hansa-Hermanna Hoppego odbiła się głośnym echem nie tylko w środowisku akademickim. Autor mówi w tym rozdziale o braku możliwości usprawiedliwienia instytucji państwa. Dowodzi tego zarówno na przykładzie ekonomii (rynek zawsze dba o potrzeby konsumentów efektywniej niż państwo), jak i etyki (państwo jest instytucją opartą na agresji). O ile sama teza nie jest szokująca (podobne postulaty znajdziemy w pismach wszystkich anarchokapitalistów i libertarian), to kontrowersje budzi jej uzasadnienie. W rozdziale tym widzimy w pełnej krasie apodyktyczność poglądów, tak charakterystyczną dla tego autora. To ta część omawianej książki sprawia również, że zwolennicy wolnego rynku dzielą się na tych, którzy profesora Hansa-Hermanna Hoppego uznają za autorytet, podczas gdy inni mają na jego temat raczej negatywne zdanie.

 

Na koniec kilka uwag technicznych. Lektura Teorii socjalizmu i kapitalizmu nie należy do najłatwiejszych. Wymaga stałego skupienia, gdyż nietrudno wśród wielokrotnie złożonych zdań zgubić tok rozumowania autora. Również używane w książce słownictwo wymaga od nas uważnego wczytania się w pierwsze rozdziały, gdzie Hans-Hermann Hoppe definiuje część pojęć, które towarzyszyć będą nam do końca lektury. Teoria socjalizmu i kapitalizmu może stać się punktem wyjścia do pogłębiania omawianych zagadnień. W tym dziele, liczącym niewiele ponad dwieście stron, znajdziemy niemalże tyle samo rozbudowanych przypisów. Również bibliografia odsyła do przeszło dwustu książek i artykułów. Na samym końcu omawianej pozycji znajdziemy Indeks osób, który szczególnie cenię sobie w tego rodzaju opracowaniach. Umożliwia on nam odnalezienie w łatwy sposób każdej osoby, do której w swoim traktacie odnosi się Hans-Hermann Hoppe.

 

Polecam lekturę tej książki, z tym zastrzeżeniem, że bardzo apodyktyczny w argumentacji autor przypadnie do gustu przede wszystkim tym czytelnikom, którzy za nadrzędną wartość uznają wolność osobistą i ekonomiczną. Jeśli chcemy jednak prowadzić dialog na odpowiednim poziomie, warto zapoznać się z systematycznie wyłożonymi poglądami również tych, z którymi nie zawsze nam „po drodze”. 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial