Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Prawda I Mity O Życiu Kobiety

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Prawda I Mity O Życiu Kobiety | Autor: Renata Niedzielska

Wybierz opinię:

Jeżyk_w_literatce

Gdy sięgałam po książkę Renaty Niedzielskiej pt. Prawda i mity o życiu kobiety byłam bardzo ciekawa i podekscytowana. Od jakiegoś czasu planowałam pochylić się trochę nad tematem i przeczytać coś, co poszerzy moją wiedzę o tym, jak wyglądało życie kobiet w zależności od epoki, w której żyły. Wydaje mi się, że warto orientować się jak wyglądała sytuacja kobiet na przestrzeni lat i jak byłyśmy przedstawiane w kulturze. Niestety już na wstępie muszę przyznać, że ta książka mocno mnie zawiodła.

 

Zacznę od początku, czyli od samego pomysłu na książkę, który według mnie jest naprawdę dobry. Podejrzewam, że wiele osób z chęcią sięgnie po pozycję, która opowie im o życiu kobiet kiedyś, a jednocześnie nie będzie obszernym tekstem naukowym. Taka przystępna forma jest idealna dla osób, które chciałyby dopiero zdobywać wiedzę na ten temat. Autorka podzieliła tekst na krótkie rozdziały, zajmując się najpierw tym, jak kobiety zostały przedstawione w legendach i w Piśmie Świętym, a w dalszych rozdziałach skupiała się na kolejnych epokach i opowiadała, jak wyglądało w nich życie przedstawicielek płci pięknej. Zaczynając od rozdziału pt. Pradzieje, poprzez Pierwsze kobiety na ziemiach polskich, aż po Romantyzm XIX wieku, docieramy w końcu XXI wieku. Bardzo spodobał mi się taki podział, ponieważ sądziłam, że dzięki niemu autorka uniknie ewentualnego chaosu i tekst będzie bardziej przejrzysty. Niestety tak się nie stało.

 

Z przykrością muszę stwierdzić, że pomimo widocznych chęci uporządkowania treści, poszczególne rozdziały były bardzo chaotyczne. Będąc jeszcze w trakcie czytania, opowiadałam o książce Renaty Niedzielskiej znajomemu i stwierdziłam wtedy, że rozdziały tej książki, przypominają mi kiepsko napisaną pracę roczną. Niestety, po przeczytaniu całości, zdania nie zmieniłam. W tekście są powtórzenia i panuje ogólny chaos, przez co miałam wrażenie, że czytam w kółko to samo. Było to wyjątkowo nieprzyjemne i dziwne uczucie.

 

Mimo wszystko, tym, co najbardziej przeszkadzało mi w tej książce były rażące błędy, które się w niej znajdują. Nie znalazłam informacji, kto zajmował się korektą tekstu przed dopuszczeniem do druku, ale po przeczytaniu książki Niedzielskiej, mam wrażenie, że ten tekst korekty w ogóle nie przeszedł. W Prawdzie i mitach o życiu kobiety z łatwością można znaleźć literówki, powtórzenie dwa razy tego samego słowa obok siebie, a nawet błędy w zapisie nazwisk! Nadal zastanawiam się, czy można napisać, że pierwsza żona Zygmunta Starego nazywała się Barbara Zapola (Barbara pochodziła z węgierskiego rodu Zápolya), jednak jestem pewna, że zapisywanie nazwiska Ireneusza Ihnatowicza, na którego powoływała się autorka, raz przez ch, a innym razem przez h jest już rażącym błędem.

 

Pisząc ten tekst, zastanawiam się, czy Prawda i mity o życiu kobiety czegoś mnie nauczyły… I z przykrością muszę napisać, że chyba nie. Początkowo podeszłam do książki z ciekawością, myślałam, że dowiem się z niej czegoś ciekawego. Jednak informacje podawane przez autorkę chwilami wydawały mi się wręcz nieprawdopodobne, a to w połączeniu z masą błędów, znajdujących się w książce, sprawiło, że dzieło Renaty Niedzielskiej stało się dla mnie niewiarygodne. W czasie czytania ciągle czułam potrzebę weryfikacji informacji, a to powoli zabijało przyjemność z czytania.

 

Czy polecam tę książkę? Niestety nie… Zainteresowanych tematem zachęcam do sięgnięcia po inną pozycję. Z pewnością znajdziecie coś lepszego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial