Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ukochane Równanie Profesora

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ukochane Równanie Profesora | Autor: Yoko Ogawa

Wybierz opinię:

Hiril

„Ukochane równanie profesora” od dłuższego czasu było na mojej liście książek do przeczytania. Po pierwsze, lektura zdobywała ogromnie dużo wyrazów uznania. Po drugie, od dawna kusiło mnie, aby spróbować z książką od wydawnictwa Tajfuny, które w czytelniczym środowisku uchodzi za jedno z niewielu niezawodnych wydawnictw. Jest niewielkie, nie wydaje hurtowo, ceni się, ale jednocześnie daje nam dokładnie to, czego pragniemy ‒ doskonale wydaną literaturę. To czy ona nam się spodoba, to już inna para kaloszy, ale z całą pewnością jakość wydania jest dokładnie taka, jaką wydawnictwo obiecuje. Po trzecie, dotychczas miałam bardzo niewiele okazji, aby poznać japońskiego pisarza, więc spotkanie z Yōko Ogawą, zdobywczynią niejednej nagrody literackiej, kusiło mnie ogromnie. Po czwarte, może to powód prozaiczny, ale bardzo lubię matematykę, a niezwykle rzadko jest ona elementem literatury nienaukowej. To wszystko sprawiło, że intensywnie szukałam szansy na przeczytanie „Ukochanego równania profesora” i w końcu szczęście się do mnie uśmiechnęło.

 

Książka Yōko Ogawy opowiada historię niespełna trzydziestoletniej kobiety, która jest gosposią w Agencji Pomocy Domowych „Akebono". Pewnego dnia zostaje ona przydzielona do pomocy mężczyźnie, który okazuje się profesorem matematyki, a konkretnie byłym wykładowcą teorii liczb. Niestety, w wyniku wypadku sprzed wielu lat, mężczyzna pamięta jedynie rzeczy sprzed wypadku, a więc między innymi całą swoją wiedzę matematyczną, oraz ostatnie 80 minut swojego życia. Początkowo gosposia jest lekko zagubiona, ale dynamikę relacji z profesorem gwałtownie odmienia jej dziesięcioletni syn, pieszczotliwie nazywany przez profesora Pierwiastkiem. Wielka przyjaźń, która rodzi się między tymi ludźmi jest tak bezinteresowna, jak to tylko możliwe, a łączą ich baseball, jedzenie i piękno matematyki.

 

„Ukochane równanie profesora” nie jest może książką odkrywczą, jednak z wielu powodów jest jedyną w swoim rodzaju. Z każdą kolejną stroną opisującą historię gosposi, Profesora i Pierwiastka czujemy niewysłowione ciepło, współczucie, wsparcie, troskę, miłość. To opowieść o wielkiej przyjaźni, która ma w sobie tyle szczerości, że nie sposób nie poczuć więzi z bohaterami. Całość jest napisana z prostotą, która sprawia, że nawet laik może docenić niesamowite piękno matematyki uczonej nas przez profesora. Świat liczb prowadzi nas przez kolejne rozdziały z niedającym się wyrazić słowami uczuciem. W teorii tytuł sugerował jedno równanie, ale prawda jest taka, że w tej książce pojawia się ich znacznie więcej. Jednak to nie powinno nikogo do lektury zniechęcać - wszystko jest opisane całkowicie od podstaw, gosposia i Pierwiastek uczą się tej matematyki prowadząc czytelnika przez kolejne meandry swoich przemyśleń.

 

„Niektóre liczby są bardzo nieśmiałe. Nigdy nie ukazują się ludzkim oczom. Ale są w naszych sercach i swoimi małymi rączkami robią wszystko, by przysłużyć się światu.”

 

Jeśli chodzi o samo wydanie, to Wydawnictwo Tajfuny nie zawodzi. Wszystko zadziałało idealnie - wydanie jest cudowne, minimalistyczne, a tekst został przetłumaczony bezbłędnie i z wielką gracją. Przez kolejne strony dosłownie się płynie, a uczucia, które pojawiają się podczas lektury z całą pewnością nie byłyby tak przejmujące gdyby nie naprawdę dobry przekład Anny Horikoshi.

 

Książka poruszyła we mnie najczulsze struny, takich, których zbyt często dotykać nie lubię. Jednak Yoko Ogawa robi to z takim wyczuciem, delikatnością i troską, że jedyne co można zrobić to prosić, aby lektura trwała dłużej. Jestem pod wielkim wrażeniem „Ukochanego równania profesora”, które jest książką doskonałą, w której uczucia i matematyka tworzą niepowtarzalną całość. Nie ma tu skomplikowanej fabuły, dramatycznych wydarzeń, które pędziłyby na złamanie karku, nie ma sztucznych skandali, gwałtownych romansów ani epatowania cierpieniem. Jest życie z niezwykłym człowiekiem w starszym wieku, przygody dnia codziennego, wielka pasja i prawdziwa przyjaźń. Piękno, któremu trudno się oprzeć spisane na mniej niż 200 stronach w niezwykle prosty, ale poruszający sposób. Z całego serca polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial