Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Listy Do Nieznajomej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: C.S. Lewis
 • Tytuł Oryginału: Letters To An American Lady
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Liczba Stron: 148
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788363488871
 • Wydawca: Logos
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Listy Do Nieznajomej | Autor: C.S. Lewis

Wybierz opinię:

Julia Panicz

Nazwisko C.S Lewis jest na pewno znane wszystkim. Autor legendarnej już sagi „Opowieści z Narni” skradł serca czytelnikom na całym świecie i choć jego kultowa seria skierowana była głównie dla dzieci, to sięgają po nie również starsi. Chociaż jego postać kojarzy się przede wszystkim z tą serią, to okazuje się ona o wiele barwniejsza i bardziej złożona niż można by się spodziewać. Lewis nawrócił się w wieku dwudziestu lat i od tamtej pory był osobą bardzo wierzącą. Jako wykładowca akademicki i człowiek nauki zdobył miano inteligentnego i oczytanego, z którym chętnie wdawano się w dyskusję, chociaż on sam często narzekał na te prowadzone z własnymi studentami, ponieważ uważał je za zbyt proste dla niego.

 

 W 1950 roku Lewis wydał „Lew, Czarownica i Stara Szafa”, czyli pierwszej części przygód rodzeństwa Pevensie w czarodziejskiej krainie. Od ponad dwudziestu lat mieszkał już ze swoim bratem, ponieważ oboje byli kawalerami. W tym czasie nawiązał też korespondencyjną znajomość z cztery lata starszą od niego wdową, która nie zgodziła się jednak ujawnić swojego imienia.

 

 „Listy do nieznajomej”, ponieważ taki tytuł otrzymał zbiór tejże korespondencji zostały po raz pierwszy wydane w 1967 roku, chociaż sam C.S Lewis najprawdopodobniej nigdy nie spodziewał się, że będą opublikowane. Jednak zdecydowano się na ten krok nie bez przyczyny, wystarczy do nich zajrzeć, zaczytać się w tym sentymentalnym pomniku przeszłości. Patrząc na nie z dzisiejszej perspektywy jest to prawdziwy relikt, nie tylko ze względu na datę ich powstania, wskazującą ubiegły wiek ale na samą formę. Czy w tych czasach ktoś jeszcze pisze listy? I to w dodatku językiem tak pięknym i bogatym, przepełnione nostalgią i niewiarygodną mądrością życiową zdobytą przez pięćdziesiąt lat życia autora. Współczesną komunikacją zawładnęły szybkie emaile, błyskawiczne komunikatory i krótkie SMSy. Ostatnimi czasami można dojść do wniosku, że nawet rozmowy telefoniczne przechodzą do historii. Dlatego dla tych spragnionych codziennej i prostej poezji życia, zbiór listów C.S Lewisa jest prawdziwym skarbem.

 

 Treść listów skupia się przede wszystkim na życiu profesora, na problemach codzienności i wydarzeniach z jego biografii. Dzięki nim zresztą możemy śledzić jego życiorys, ponieważ swojej amerykańskiej przyjaciółce zwierza się z wielu spraw. Wspomina jej o swoim małżeństwie z nieuleczalnie chorą Joy Davidman, o jej śmierci i jego żałobie. Adresatka listów także dowiaduje się o wyborze Lewisa na kierownika katedry angielskiej literatury średniowiecznej i renesansowej w Cambridge, o chorobie jego brata a ostatecznie także o problemach zdrowotnych samego Lewisa. Poza rozmytym lecz bardzo chronologicznym opisie ostatnich dziesięciu lat życia autora „Opowieści z Narni” listy zawierają także cenną naukę o wierze, o Bogu i o duchowości. Jak już wspominałam C.S Lewis był osobą głęboko wierzącą, w dodatku starającą się pogłębiać nie tylko swoją wiarę ale także wiedzę, taki obraz jego osoby dokładnie widać w jego listach do amerykańskiej przyjaciółki. Dyskutują ze sobą o religii, zmuszając siebie nawzajem do refleksji nad sprawami duchowymi. Jest to niebywale interesujące i pouczające nie tylko dla katolików. Myślę, że nawet osoby niewierzące mogą czerpać wiele przyjemności i nauki z tego zbioru.

 

Pomimo epistolarnej formy, w której nota bene brakuje wypowiedzi drugiej strony, książkę czyta się z rozkoszą i w dodatku bardzo szybko. Ponadto jest to jedna z tych pozycji, które na długo zapadają w pamięć. Myśli, refleksje i nauki C.S Lewisa mogą zainspirować nas do zagłębiania się samodzielnie we własną duszę czy wiarę. Z pisma autora wylewa się także ogrom ciepła i czułości okazywanej tytułowej nieznajomej. Chociaż tych dwoje nigdy się nie spotkało, jestem pewna, że łączyła ich prawdziwa przyjaźń.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial