Okładka wydania

Dywizjon 303 Walka I Codzienność Wyd 5

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Richard King
 • Seria: Sekrety Historii
 • Gatunek: Historia
 • Liczba Stron: 432
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 158x213 mm
 • ISBN: 9788381515337
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dywizjon 303 Walka I Codzienność Wyd 5 | Autor: Richard King

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

Temat ll wojny światowej jest wymieniany w książkach, filmach i serialach przez wszystkie przypadki. W ostatnich latach twórcy często decydowali się na opowiedzenie losów Dywizjonu 303, który wsławił się jako jeden z najważniejszych punktów obrony Wielkiej Brytanii przed nalotami lotnictwa lll Rzeszy. Dowodzą tego słowa samego Winstona Churchilla, który w słynnym przemówieniu stwierdził, że: „Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym". W Dywizjonie 303 walczyli głównie Polacy, dlatego wielu uważa, że bez polskich oficerów Brytyjczycy nie wygraliby Bitwy o Anglię.

 

Ich historię w książce „Dywizjon 303” opowiedział także Richard King (jako jeden z niewielu obsokrajowców), stawiając kropkę nad „i" w swojej pracy badawczej.  Lektura przybliża czytelnikom losy pilotów, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę, a walkę z lll Rzeszą kontynuowali na Wyspach Brytyjskich. Książka nie skupia się tylko i wyłącznie na Bitwie o Anglię, ale przedstawia losy Dywizjonu od początku jego powstania aż do złożenia przez lotników mundurów w 1946 roku. Richard King przybliża także czytelnikom historię każdego z członków formacji, którzy byli w stanie poświęcić życie dla walki o wolność. Autor przedstawia ich sylwetki oraz opowiada anegdoty pochodzące zarówno z czasu spędzonego w Dywizjonie, jak i życia prywatnego. Aby jeszcze bardziej rozjaśnić czytelnikom, jak wyglądało życie pilotów, Richard King zamieścił w książce wiele fotografii przedstawiających bohaterów oraz maszyny, które pozwoliły im zwyciężać. Jest to znakomite urozmaicenie, szczególnie dla pasjonatów lotnictwa.

 

Autor bazuje na wielu źródłach, wśród których jest także dziennik jednego z pilotów – podporucznika Ferića. Dodaje to całej historii autentyczności i pozwala czytelnikowi jeszcze bardziej wczuć się w opisywane sytuacje. Styl, w jakim została napisana książka jest bardzo konkretny i sprawia, że czytelnik zapomina o ilości stron lektury. W odpowiednich momentach autor dynamizuje opowieść, nie przytłaczając czytelników nadmiernymi opisami technicznymi maszyn i mniej istotnych szczegółów. Richard King w ciekawy sposób przedstawia przyczyny powstania Dywizjonu i jego funkcjonowanie. Nie pomija przy tym jakże ważnych dla pilotów pracowników naziemnych, bez których z pewnością nie osiągnęliby tak wiele. Autor często wprowadza w opowieść fragmenty dziennika Ronalda Kelleta o humorystycznym charakterze. Jest to dla mnie niewątpliwie zaleta, wprowadzająca potrzebne rozluźnienie.

 

Mino wielu zalet i rzetelności tekstu książka nie satysfakcjonuje jednak w pełni. Brakuje w niej informacji jakże istotnych dla polskich czytelników: o słynnej defiladzie, w której Polska została upokorzona oraz konieczności zwrotu pieniędzy przez polskich lotników za walkę przy pomocy brytyjskiego sprzętu. Choć opowieść Richarda Kinga jest interesująca, nie „odsłania kart" ani nie wnosi nowych faktów o historii Dywizjonu. Nie jest to istotna wada dla laików lub czytelników szukających po prostu ciekawej historii. Pasjonaci ll wojny światowej nie znajdą w książce jednak wielu nowych, niepoznanych wcześniej faktów.

 

Uważam, że pomimo brakujących szczegółów dotyczących historii Polski, książka jest warta przeczytania. Autor umiejętnie przybliża czytelnikom życiorysy pilotów oraz trudności z jakimi bohaterowie musieli się borykać. Lektura zawiera także wiele ciekawostek dotyczących działań wojennych oraz maszyn. Pod koniec książki poznajemy także losy pilotów już po zakończeniu wojny. Pomimo dużej ilości stron książka nie przytłacza – czyta się ją szybko i lekko. Podczas lektury da się wyczuć pasję autora oraz jego zaangażowanie. Jest to jedna z lepszych powieści wojennych, jakie czytałam. Z pewnością spodoba się zainteresowanym tematyką ll wojny światowej oraz samego lotnictwa.

MaHa

Książka Richarda Kinga pt. “Dywizjon 303. Walka i codzienność” to wspaniała propozycja wydawnicza dla wszystkich osób interesujących się wydarzeniami związanymi z bitwą o Anglię. Publikacja ta z pewnością spotka się także z zainteresowaniem tych osób, które pasjonują się historią II wojny światowej. Książka dedykowana jest pamięci Mirka Sheltona (Szelestowskiego), lotnika Dywizjonu 303 oraz wszystkim tym osobom, które walczyły w powietrznej bitwie o Anglię w Warszawskim Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki.

 

Książka Richarda Kinga składa się z kilkunastu rozdziałów i 431 stron. We wszystkich rozdziałach znaleźć można mnóstwo informacji na temat najskuteczniejszej jednostki myśliwskiej, którą był właśnie polski Dywizjon 303. Na kartach publikacji czytelnik znajdzie mnóstwo informacji o codziennym życiu pilotów RAF-u, jak również będzie mógł poznać sylwetki poszczególnych pilotów, okraszone zdjęciami. Wśród zaprezentowanych sylwetek lotników nie będzie brakowało takich postaci jak: kapitan Johnny Kent, por. Wojciech Januszewicz, por. Zdzisław Karol Henneberg, ppor. Wacław Łapkowski czy ppor. Jan Daszewski.

 

Dodatkowo uważny czytelnik dowie się również, jak przebiegała walka w powietrznej bitwie o Anglię z perspektywy każdego dnia działań wojennych. Ponadto ogromnym atutem publikacji pozostają również czarno-białe zdjęcia z tamtego okresu, stanowiące najlepszy dowód całej historii Dywizjonu 303 oraz dokumentujące codzienne życie pilotów dywizjonów myśliwskich RAF. Warto podkreślić, że historia Dywizjonu 303 w publikacji Richarda Kinga została opowiedziana z wykorzystaniem fragmentów różnorodnych raportów i dzienników prowadzonych przez pilotów. Materiały te występowały jako “kroniki dywizjonu”. Jednym z dokumentów, który jest przytaczany w książce, pozostają zapiski z dziennika prowadzonego przez kapitana Johnnego Kenta.

 

Każdy czytelnik, który z zainteresowaniem sięgnie po książkę pt. “Dywizjon 303. Walka i codzienność”, będzie mógł poznać legendę Dywizjonu 303 i samodzielnie przekonać się, jakie mity i prawdy są związane z tą właśnie formacją myśliwską. Warto podkreślić, że to właśnie Dywizjon 303 okazał się najskuteczniejszą jednostką myśliwską RAF w czasie działań podejmowanych podczas powietrznej bitwy o Anglię. Wiele osób jest zdania, że to głównie dzięki wsparciu polskich lotników, bitwa o Anglię okazała się dla Anglików zwycięska. Trzeba dodać, że stolica Wielkiej Brytanii była broniona wspólnymi siłami przed nalotami lotnictwa III Rzeszy. Dzięki lekturze bardzo dobrze udokumentowanej książki Richarda Kinga, każdy czytelnik może poznać szczegółową i prawdziwą historię Dywizjonu 303. Poszerzanie wiedzy historycznej w obecnych czasach jest ogromnie ważne i warto podejmować ten trud, wybierając wysokiej klasy pozycje wydawnicze, w których historia gra pierwsze skrzypce.

 

Publikację Richarda Kinga oceniam na mocną 5. Książka jest doskonale zredagowana i zawiera mnóstwo ciekawych informacji, a do tego jest także bogato ilustrowana niepowtarzalnymi i jednymi w swoim rodzaju zdjęciami. Książka stanowić będzie ogromną dawkę wiedzy historycznej, a co za tym idzie – z powodzeniem może rozbudzić zainteresowanie historią II wojny światowej wśród tych osób, które lubią zgłębiać tajniki wydarzeń historycznych, Z pewnością polecić mogę książkę Richarda Kinga wszystkim osobom, dla których posiadanie rzetelnej wiedzy historycznej jest niezwykle ważną wartością. Warto wybrać się w podróż czytelniczą opowiadaną bardzo rzeczowo, ale i szczegółowo. Jestem przekonana, że mnóstwo cennej wiedzy historycznej z lektury tej książki wyniosą też wszyscy ci, którzy tylko w niewielkim stopniu interesują się historią. Warto poświęcić trochę czasu na to, by poznać prawdziwą historię wspaniałej legendy lotnictwa. Taką legendą w moim odczuciu pozostaje właśnie Dywizjon 303.

Sylfana

Pozycja historyczna autorstwa Richarda Kinga o tytule „Dywizjon 303. Walka i codzienność” to niezwykła relacja wydarzeń z roku 1940, kiedy to polscy myśliwi pomagali angielskim aliantom w walce z nazistami. Mamy tu właściwie opisany cały przebieg bitwy o Anglię, ze wszystkimi najważniejszymi szczegółami i zachowanym ciągiem przyczynowo – skutkowym. Autor w swoim tekście zwraca przede wszystkim uwagę na wspomniany już polski aspekt tejże walki, który dopiero po latach został odpowiednio zauważony i doceniony. Jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej sami Anglicy byli podejrzliwi wobec polskiej jednostki pomocniczej, która w rezultacie okazała się być najbardziej skuteczna i wybitna w swoich działaniach przeciwko wrogowi. Pisarz przypatruje się tym relacjom w sposób obiektywny, zauważa niesprawiedliwe traktowanie Polaków, oddaje im zasłużoną pochwałę za niedocenioną pomoc i aktywność, która zdecydowanie przyczyniła się do sukcesu sił alianckich.

 

Bardzo ciekawym zabiegiem wprowadzonym w narrację okazuje się być wykorzystanie fragmentów dzienników i raportów samych bohaterów, którzy chyba najlepiej byli w stanie na bieżąco relacjonować zastaną sytuację. Oczywiście twórca publikacji również udziela się, dodaje swoje przemyślenia i uwagi, jednak zawsze stara się oddawać głos tym, którzy byli naocznymi świadkami i uczestnikami poszczególnych wydarzeń. Na pochwałę zasługuje również fakt, że książka została wzbogacona o wiele ilustracji oraz fotografii, które wcześniej nie były nigdzie publikowane. Dosyć często autorami tych zdjęć byli sami lotnicy – co nadaje im charakteru osobistego, personalnego i intymnego. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczywistość z ich perspektywy, a tym samym dowiadujemy się, co dla niej było najważniejsze i warte upamiętnienia na fotografii.

 

Warto zaznaczyć fakt, że autor już od dzieciństwa interesował się zagadnieniem lotnictwa, pracował dla wielu linii lotniczych, a historia latania była dla niego czymś niezwykle fascynującym. Przelał on swoje zainteresowania oraz przemyślenia na papier przyglądając się najważniejszym elementom przeszłości, które właśnie z tym zagadnieniem były mocno związane. Nic więc dziwnego, że temat Dywizjonu 303 też znalazł się na przysłowiowym świeczniku. Całą historię tego oddziału Richard King opowiada z prawdziwym zapałem, jak rasowy historyk. Bez wątpienia dobrze przygotował się do swojej pracy i nie odstawił żadnej „amatorszczyzny”. Przy okazji nie zanudza swoją narracją, mimo, że przygląda się wielu szczegółom, które nieraz mogą wydłużać fabułę.

 

Należy zaakcentować, że autor nie zapomniał o opisie końca tej historii, która jawi się jako negatywnie niewiarygodna i niesprawiedliwa. Otóż King opisuje niemożność powrotu polskich lotników do domu, gdyż po nastaniu nowego ustroju socjalistycznego byli oni traktowani jak wrogowie, nie jak bohaterowie, którymi zresztą bezsprzecznie byli. Niezmiernie miło ze strony twórcy, że pokusił się o wspomnienie tej niesprawiedliwości, która w efekcie skończyła się pozostaniem polskich bohaterów na obczyźnie, co z pewnością było dla nich ogromnym ciosem.

 

Książkę Richarda Kinga mogę polecić wszystkim zainteresowanym tematem, ale także tym, którzy jedynie powierzchownie słyszeli o Dywizjonie 303. Nie ma co z zrażać się faktem, że jest to pozycja historyczna – autor przedstawia fakty bardzo barwnie i żywo, nie zanudza, a przede wszystkim wprowadza narrację pierwszoosobową, która dotyczy bezpośrednio osób biorących udział w bitwie o Anglię. Polecam serdecznie historykom i nie – historykom, laikom i zaznajomionym już z tematem. Ci pierwsi zdobędą podstawowe informacje o tym fragmencie rzeczywistości historycznej, a ci drudzy uzupełnią swoją wiedzę oraz będą w stanie współodczuwać emocje zarysowanych postaci.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial