Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zabawka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zabawka | Autor: Robert Ziębiński

Wybierz opinię:

MagLaw

Robert Ziębiński do tej pory był dla mnie literacką zagadką. Znałam wprawdzie to nazwisko z tytułów napisanych przez niego powieści, ale nigdy nic nie czytałam, aż do czasu „Zabawki”. Po jej lekturze już wiem - na tym tytule z pewnością się nie skończy moja przygoda z twórczością Autora, gdyż „Zabawka” przekonała mnie zarówno do stylu pisania Autora, jak i do prowadzenia przez niego narracji.

 

To co wstrząsa i przeraża w tej książce to fakt, że jest ona oparta na autentycznych zdarzeniach. Historia Kasi D. wydarzyła się w realnej rzeczywistości. W 2000 r. 17-letnia dziewczyna zaginęła i do dziś ślad po niej zaginął. Pozostały po niej jedynie pamiętniki, których fragmenty przytoczone zostały w treści powieści. Porażają one nie tylko swą autentycznością, ale i siłą wyrazu. Wykorzystanie seksualne, przybierające wręcz formę gwałtu, usprawiedliwiane przez samą ofiarę, trywializowane przez sprawcę oraz obojętna na wszystko matka dziewczynki, kryjąca się za pozorną niewiedzą, nie pozwalają na pozostanie obojętnym na to, co stało się traumą Kasi. Krew burzy się w żyłach na samą myśl. Pomimo tego, że cały czas Czytelnik ma świadomość, że poznaje prawdziwą historię, Robert Ziębiński dokonał tak wyśmienitego jej sfabularyzowania, że elementy fikcyjne płynnie spajają się z faktami w jedną, spójną  całość.

 

Druga płaszczyzna opowieści to tajemnicze zabójstwo byłej żony znanego współczesnego biznesmena Edwarda Kryńskiego. Jej zwłoki, znalezione w Lesie Bródnowskim, z wyjątkowo okaleczonymi narządami rodnymi, zmuszają śledczych do wzmożonej działalności, która zmierzać ma do wyjaśnienia podłoża tej zbrodni i przyczyn śmierci kobiety. W działania wykrywcze wkracza aspirant Kaja Olecka, która mimo pewnych przeciwności losu i niechęci prokuratora Fabiańskiego, z uporem dąży do uzyskania pełnego obrazu zbrodni. Nie pozostaje w swych dążeniach osamotniona, gdyż w rozwiązaniu mrocznej zagadki wspomaga ją córka wspomnianego biznesmena – Anna. Chociaż jej wizja idealnej rodziny prysła jak bańka mydlana nie ustaje ona w poszukiwaniu prawdy o swojej rodzinie i jej mrocznej przeszłości.

 

Fabuła gmatwa się z każdą kolejną stroną, a i trup ścieli się gęsto. Czy koleje ofiary wiąże coś ze zmarłą Elwirą? Czy Annie uda się odkryć sekrety, które krył przed nią ojciec? Skąd wziął się tytuł powieści? Wiadomo – trzeba przeczytać, żeby odkrywać tajniki zbrodni krok po kroku. Tytułem zachęcenia warto jeszcze dodać, że wspomniana druga warstwa powieści również inspirowana jest autentycznymi zabójstwami do których dochodziło na warszawskim Bródnie i Pradze w latach 2000 -2006, a seryjny zabójca dokonywał mordów na bezdomnych alkoholiczkach, bywalczyniach Dworca Centralnego.

 

Ta powieść przepełniona jest mrokiem, który obezwładnia, wdziera się w duszę, zwłaszcza w tych fragmentach, które odnoszą się do molestowania dziecka. Krzywda, której doznawała dziewczynka, brak reakcji otoczenia, obojętność bliskich, a także przebiegłość i manipulacja sprawcy sprawiają, że ofiara staje się bezwolna, wpędzona w poczucie winy, a wreszcie zupełnie podporządkowana, ogarnięta syndromem sztokholmskim. Gdyby nie fakt, że od samego początku miałam świadomość, że to opowieść na faktach, uznałabym że wyobraźnia Autor przeraża i obawiam się co może skrywać. Tu jednak rzeczywistość stworzyła własną opowieść, którą Robert Ziębiński ubrał jedynie w słowa. Całość sprawia, że jest to przejmujący kryminał, wobec którego nie można przejść obojętnie. Jeśli zatem poszukujecie jakieś prawdy w kryminalnej opowieści, ta książka z pewnością zrobi na Was wrażenie, choć nie o efekt „wow” tym razem chodzi. Sedno tkwi w uwrażliwieniu na krzywdę wobec której nie można przejść obojętnie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial