Okładka wydania

Hotel Bristol

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Hotel Bristol | Autor: Faustyna Toeplitz CieślakIzabela Żukowska

Wybierz opinię:

MyCoffeeBooks

Czytając podręczniki do historii, zwykle zapominamy o jednej ważnej rzeczy. Dajmy na to Józef Piłsudski nie chodził ciągle w mundurze. Maria Skłodowska Curie miała swoje ulubione śniadanie. A Ignacy Paderewski uwielbiał popołudnia z kawą. Postaci z zamierzchłych czasów byli ludźmi z krwi i kości. I o takiej właśnie stronie historii opowiada  Faustyna Toepelitz- Cieślak  i Izabela Żukowska w swojej książce „Hotel Bristol”

 

Autorkami tego zbioru historii i anegdot o „Hotelu Bristol” są dwie dziennikarki. I to się czuje, czytając tę opowieść. Osobiście zaliczam to bardzo na plus. Nie ma przydługawych opowieści i dygresji. W zamian za to otrzymujemy garść solidnych wspomnień okraszonych śmiechem i łzami. Książkę czyta i ogląda się bardzo przyjemnie i lekko. Czytelnik nie musi drobiazgowo orientować się w historii Polski i Europy, aby wiedzieć, o jakich bohaterach teraz mowa. Autorki przezornie zapewne, pisały tylko o tych znaczących osobistościach, które trwale zapisały się w historii powszechnej.

 

Są takie miejsca na świecie, gdzie dzieją się rzeczy ogromnej rangi. I to codziennie. Do takich miejsc należał kiedyś tytułowy Hotel Bristol. Choć dzisiaj również jest to jeden z najbardziej prestiżowych miejsc tego typu w Warszawie, to przed laty był jeszcze ważniejszy. Właśnie ze względu na swoje znacznie, a może bardziej przez niewyobrażalny na tamte czasy przepych, gościł najważniejsze osobistości ówczesnych czasów. Część z tych osób wpisała się do księgi pamiątkowej, którą hotel posiada po dzisiejszy dzień. Niestety, tego hotelu z okresu międzywojennego już nie zobaczymy. Próżno również szukać tak bardzo oddanego swojej pracy personelu, który ze względu na etykę zawodu, nie rozpowiada plotek. Choć czasy się zmieniły, budynek stoi nadal.

 

Dwie autorki tej publikacji dokonały rzeczy niemożliwej. Potrafiły zaciekawić i zaintrygować wydarzeniami z przeszłości, które ukazane w zwykłym podręczniku, wzbudziłyby co najwyżej ziewnięcie. To niezwykłe, jak zmiana scenerii i kilka osobistych smaczków z życia wielkich osobistości sprawia, że kompletnie inaczej patrzymy na tamte czasy. Kolejnym plusem tej publikacji jest niezwykła dbałość o szczegóły. Nie chcę nawet przypuszczać, ile autorki musiały spędzić czasu w bibliotekach i archiwach, aby dotrzeć do tak drobiazgowych szczegółów. Patrząc na Hotel Bristol z przed wielu lat, aż szkoda, że nie ma już kryształowej windy czy innych, równie spektakularnych dodatków.

 

Świetnym zabiegiem graficznym było również umieszczenie starych ogłoszeń z gazet, które tworzą fajny klimat podczas czytania. Do tego skoncentrowanie najważniejszych momentów z życia Hotelu Bristol w formie krótkiego kalendarium, pozwala na lekkie przyswojenie całkiem sporego kawałka historii. Skierowanie uwagi czytelnika na historię samego miejsca na przestrzeni lat sprawia, że stare powiedzenie „kiedyś to tak nie było”, traci trochę na wiarygodności. Podobnie jak dzisiaj się bawią, kłócą i stroją żarty, tak było i dawniej. Być może tylko przeszłość zaciera najbardziej niewygodne fakty?

 

Nie można przemilczeć jeszcze jednej kwestii. Wydawnictwo Arkady zrobiło z tej publikacji prawdziwą perełkę literacką. Twarda oprawa, litery i delikatne ozdoby ze złoceniami. Do tego fantastyczne zdjęcia i wycinki z gazet z przeszłości robią niesamowity klimat. Wewnątrz kredowy papier dodaje jeszcze elegancji, ale nie wyobrażam sobie innej formy, jeżeli mowa jest o jednym z najlepszych hoteli w Stolicy Polski. I to takim, którego mury widziały i słyszały niejedno!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial