Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Morderstwa Znad Wisły

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Morderstwa Znad Wisły | Autor: Jarosław Molenda

Wybierz opinię:

Mmichalowa

Kolejny kontakt z piórem Jarosława Molendy przyniósł mi całą masę emocji. Kolejny raz zwrócił moją uwagę lekkością, z jaką przychodzi mu pisać o rzeczach zupełnie poważnych, nierzadko dramatycznych. Zawarta w tekście nuta sensacji sprawia, że lektura  nie jest nużąca- więcej czyta się to tak dobrze, że nim się obejrzymy, znajdziemy się na końcu książki. Mam jednak z tą pozycją jeden znaczący problem, o którym wspomnę w dalszej części recenzji.

 

Mam za sobą kilka pozycji poruszających nierozwiązane sprawy kryminalne z terenu naszego kraju. Czytałam też takie, które traktowały o sprawach jakie przejęło policyjne Archiwum X, ale to co wydarzyło się tutaj… Molenda zaskoczył nawet mnie, skrupulatnie śledzącą wszelkie nowości tematyczne, właśnie tym, że obrał nieco niespodziewany kurs. Zdecydował się pisać o sprawach, które albo nie były aż tak głośne albo największy okres ich zainteresowania minął bezpowrotnie przed laty. Nie rokowały,  w śledztwie popełniono zbyt wiele błędów, albo zwyczajnie nie miało już komu zależeć na ich rozwiązaniu.  To sprawiło, że lektura wydaje się być wypełniona zupełnie „nowymi”, nieznanymi wydarzeniami.

 

Ze względu na wspomniany już styl autora, w  trakcie nie można uciec od wrażenia, że jesteśmy świadkami  jego bezpośredniej relacji. A ta bywa momentami zdecydowanie dramatyczna, odarta z wszelkich oznak człowieczeństwa, bo takie właśnie były te wydarzenia. Brutalne i niewyobrażalne z  doczesnego punktu widzenia, z obecnej perspektywy. Mimo bestialstwa, jakie wylewa się z każdej ze wspomnianych spraw, Molendzie udaje się pozostać obiektywnym. Nie daje się ponieść emocjom i rzeczowo wprowadza czytelnika w świat kolejnych makabrycznych faktów.

 

Osiem spraw, a jednocześnie znacznie więcej historii i dramatów, bo przecież w akcie zbrodni uczestniczy nie tylko ofiara i przestępca, ale również rodziny każdej ze stron, które muszą spróbować poradzić sobie z sytuacją, w której znaleźli się wbrew swojej woli. Jak to jest być rodzicem gwałciciela i mordercy? Jak żyć w niewiedzy odnośnie tego, co stało się z naszym dzieckiem? Czy to w ogóle możliwe?

 

Kryminalny świat rozpoczynamy w 1925r., a później z każdą kolejną zbrodnią przesuwamy się coraz bliżej, aż do 1999r,, bo właśnie z wtedy pochodzi ostatnia ze spraw. O ile gdzieś w odmętach pamięci odszukuję informacji o sprawie tajemniczego zabójstwa dwójki studentów na jednym ze szlaków, o tyle zupełnie zaskoczyła mnie „krwawa” sprawa piwnicy ze Szprotowa. Jeszcze bardziej zwróciły moją uwagę powiązania polityczne i ówczesna umiejętność zamiatania istotnych spraw pod dywan. Równie mocne wrażenie wywarł na mnie rozdział poświęcony zwłokom umieszczonym w walizce. Niby motyw znany, ale jednak zanurzając się w szczegóły…

 

Do zarzucenia tej pozycji mam właściwie dwie rzeczy. Sama treść mocno do mnie przemawia, ale jednak odrobinę rozczarowania wywołały we mnie poszczególne tytuły rozdziałów. Nie mówię, że każdy z nich jest zły, ale jakoś wciąganie w sprawę tragedii z Przełęczy Diatłowa jest w moim odczuciu mocno na wyrost. Kolejno muszę się odnieść do długości pozycji. Zdecydowanie jest ona zbyt krótka. Brakuje mi tu jeszcze masy słów i historii, tak bym mogła pobyć z nią jeszcze dłużej, bo muszę przyznać, że moja przygoda z tym tytułem skończyła się zdecydowanie zbyt szybko. Tak dobrego reportażu o tej tematyce nie miałam w dłoniach od dawna. Szczerze polecam poświęcić wieczór lub dwa próbując razem z autorem rzucić nowe światło na tragedie sprzed lat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial