Okładka wydania

Rozmowy O Śmierci I Umieraniu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozmowy O Śmierci I Umieraniu | Autor: Elisabeth Kübler Ross

Wybierz opinię:

Damato

Książka Elisabeth Kubler-Ross pt. “Rozmowy o śmierci i umieraniu” wydawnictwa Media Rodzina opowiada o końcowym, nieuchronnym etapie każdego człowieka czyli śmierci. Autorka książki była jedną z prekursorek nowoczesnej opieki hospicyjnej, zajmowała się zagadnieniami opieki paliatywnej. Dzięki odpowiedniemu podejściu do tego trudnego tematu zmieniła sposób jak postrzegamy śmierć i umieranie. Jest to nieodzowna część życia, na którą nie ma rady jednak nadal wielu z nas postrzega ten temat jako coś okropnego i przerażającego. Lęk przed śmiercią jest niestety bardzo powszechny.
Kubler-Ross w książce daję wyraźny głos i możliwość przekazania swoich lęków, obaw ludziom, którzy są na ostatnim etapie życia. Są to bardzo emocjonalne wyznania, które przynoszą ulgę bowiem często zdarza się, że osoby śmiertelnie chore są traktowane przedmiotowo przez personel medyczny nie są pytani o wyrażenie swojego zdania lub na co mają ochotę w danej chwili. Postępowanie z chorym, współczucie, bezwarunkowe zainteresowanie na tym etape jest ważniejsze niż seria zleconych sztywnie badań.

 

Autorka wyodrębniła pięć etapów żałoby, są to:
- Zaprzeczenie i izolacja. Gdy ludzie dowiadują się o ciężkiej chorobie, która ich dotyka, pierwszą reakcją jest instynktowne zaprzeczenie, że nie może to być prawda, nastąpiła najpewniej pomyłka, błąd aparatury etc. Taka negacja jest reakcją obronną aby niejako uciec przed szokiem. Większość pacjentów po odpowiednim czasie, po przemyśleniu wszystkich aspektów na spokojnie - powoli akceptują sytuację w której się znaleźli. Choć zdarzają się wyjątki, gdzie człowiek nie dopuszcza do siebie myśli o poważnej chorobie, znajduję sobie wytłumaczenie na swój sposób. Każdy przypadek jest inny i należy podchodzić indywidualnie do każdej sprawy.

 

- Gniew. Po pierwszym etapie następuje reakcja gniewu, pacjenci zadają sobie pytanie: “ Dlaczego właśnie ja?”. Jest to niezwykle ciężkie dla rodziny, ponieważ gniew przybiera różne formy, czasami człowiek może mówić przykre słowa, raniąc w ten sposób swoich najbliższych.
- Targowanie się związane jest z tym, że ciężko chory pacjent zawiera przymierze lub układ i pragnie przedłużenia życia lub ulgi w cierpieniach jeśli będzie zachowywał się odpowiednio. Często te prośby skierowane są do Boga. Działa to na podobnej zasadzie jak w przypadku dzieci, które w zamian za dobry uczynek np. posprzątanie pokoju, czy pozmywanie naczyń chcą mieć możliwość np. późniejszego powrotu do domu. Jest to niezwykle ciekawe zjawisko pod względem psychologii i warto poczytać więcej na ten temat w książce.
- Depresja nadchodzi wtedy gdy człowiek już nie wątpi w to, że jest chory. Powoli staje się obojętny, pogodzony ze swoim losem. Jest znużony ciągłymi badaniami, brakiem poprawy czy pogorszeniem stanu zdrowia. Nie ma energii na ciągłą walkę, która nie przynosi efektów. Nie ma racjonalnych powodów by walczyć. Zapadła mi w pamięć odpowiedź jednego z pacjentów, ze:”(...) warto jest żyć, dopóki można być pożytecznym i robić coś pożytecznego”.

 

- Pogodzenie się to etap akceptacji takiego stanu jaki jest. Pacjent zazwyczaj nie jest rozmowny, unika przyjmowania gości, woli samotność i ciszę. Pewna Pani podczas rozmowy stwierdziła, że nauczyła się żyć z dnia na dzień, korzystać z chwili, bez robienia żadnych planów.

 

Moim zdaniem książka bardzo potrzebna na rynku wydawniczym bo porusza kwestie kluczowe aby zrozumieć to jak wygląda ostatni etap życia. Pozwala zrozumieć jak postrzega śmierć człowiek nieuleczalnie chory, co dla niego jest ważne, jak powinniśmy się z nim komunikować. Na stronach zapisanych jest mnóstwo cennych informacji, historii ludzi, którzy mieli odwagę podzielić się z autorką swoimi troskami, przemyśleniami i mądrością życiową: “W każdych warunkach róbcie tyle, na ile was stać, i pamiętajcie, że mimo to możecie przegrać”. Odnośnie minusów i braków to podczas czytania przeszkadzało mi parę błędów i kwestia tłumaczenia np. str. 158: “Pani W. bardzo szybko przyszła do siebie po tym psychotycznym załamaniu (...)” - powinno być doszła do siebie w takim sensie, że odzyskała siły. Poza tym jestem pod wrażeniem i polecam przeczytać, bardzo wartościowa pozycja.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial