Okładka wydania

Chwasty

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Chwasty | Autor: Krzysztof Jóźwik

Wybierz opinię:

Edymon

"Kolejne minuty minęły na oglądaniu i delektowaniu się pozostałymi zdjęciami ze wszystkich katalogów. Mężczyźni i kobiety, osoby w różnym wieku i w różnym stopniu okaleczenia. Bez oczu, bez palców, pokrojeni i przypaleni ogniem. Ale wszyscy martwi i wszyscy ukarani za swoje występki, błędy i złe uczynki". 

 

Tak zaczyna się nowa powieść Krzysztofa Jóźwika "Chwasty". Powieść mocna, brutalna i przyprawiająca o dreszcz emocji. Strach i przerażenie. Krwawa historia kryminalna, której trudno będzie wręcz dorównać. A jeśli komuś nawet się uda, to nie wiem, czy nie będzie to przekroczenie pewnej granicy czytelniczej wytrzymałości. Ja już w przypadku "Chwastów" miałam dość i omijałam niemal każdą brutalną scenę przemocy.

 

Poradziła sobie z tym jednak autor.  Przyznaje mimo to w posłowiu, iż badał w ten sposób "swoją granicę elastyczności w kształtowaniu brutalnej opowieści".  Po części książka ta była też odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie czytelników. Brutalność i gwałt wydają się, być więc na tę chwilę pożądane w literaturze. Nie wszyscy oczywiście się z tym zgodzą, bo i nie wszyscy też czytają taką formę prozy, ale ja na co dzień widzę po co sięgają moi czytelnicy i przyznaję, że taka literatura ma wzięcie. "Chwasty" będą więc kolejną, którą będę mogła im polecić. Wam zresztą też. 

 

Bo "Chwasty" to nie tylko krwista powieść, ale i świetnie skonstruowany kryminał. Powieść, w której ofiarami padają źli ludzie. Bezczelny kierowca autobusu, ojciec, który nie stroni od alkoholu i przemocy domowej, zadufany w sobie biznesmen, narkomanka terroryzującą swoich rodziców i każdy, kto według psychopaty jest chwastem współczesnego społeczeństwa. Obywatelem niemoralnym i krzywdzącym innych. Ale zabójca jest jeden i to bezwzględny. Zbrodni dokonuje ze szczególnym okrucieństwem. Znęca się nad nimi.  W jego mniemaniu szybka śmierć to nie kara. Ale są też wyjątki, w których śmierć byłaby wręcz nagrodą. Woli więc zadawać cierpienie. Ból, który ofierze będzie towarzyszył do końca jego dni. Fotografuje i pasjonuje się tym co robi.  Ma misję. Tak sądzi. 

 

Według policyjnych statystyk większość sprawców to najbliżsi członkowie rodziny. I w tych przypadkach miałaby to nawet swoje uzasadnienie. Ale nie tym razem, bo zabójca to ktoś spoza rodzinnego kręgu. To seryjny.  Nie zaprzestanie więc swoich czynów, póki nie zostanie złapany. Śledczy mają zatem niemały orzech do zgryzienia. W tym kilku poważnie podejrzanych, na których niepewnie zerka też i sam czytelnik. Czy to kurier będący świadkiem domowej awantury? A może Cezary, który ma już dość bycia pomiatanym?  Właściciel sklepu, który skrywa pewną tajemnicę? Albo profesor, którego studenci wyśmiewają. W tym gronie jest też kobieta, to tajemnicza pani doktor. Każde z nich ma coś za uszami. Coś ukrywa. Gdzieś dzwoni, załatwia coś w tajemnicy. Pojawia się szantaż. Złość i czasem bezsilność. Niewiele mają też ze sobą wspólnego. Ot zwykli ludzie na niewielkiej przestrzeni.

 

Jest jednak coś co ich łączy. Coś co jest jednocześnie kluczem do rozwikłania zagadki. Nie sposób jednak się jej domyśleć aż do końca. A to już wielki atut powieści. Jest bowiem NIEPRZEWIDYWALNA. Swoje karty odkrywa bardzo powoli, a na końcu i tak zaskakuje. BRAWO zatem dla autora za niekonwencjonalną fabułę. Surrealistyczny wręcz spektakl, który być może nie będzie się mieścił w granicach pojmowania świata większości z nas. Ale też i taki, który da upust wielu negatywnym emocjom. Rozładuje napięcie i dostarczy przedniej rozrywki. A wszystko to w wydaniu niebywale przystępnym. Prosty styl. Prosty język. I tylko zawiłe są tam ludzkie losy. 

 

Powieść nie stroni też od osobistych tragedii bohaterów, których tam nie brakuje. Smutnej przeszłości kilku z nich i gorącego romansu. Jest więc po co sięgać.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial