Okładka wydania

Wnyki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wnyki | Autor: Michał Śmielak

Wybierz opinię:

Pani M

Nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię powieści, których akcja dzieje się w niewielkich miejscowościach. One najbardziej mnie przerażają. Wszyscy się znają, trudno coś ukryć. Akcja tej powieści dzieje się we Wnykach, w uroczej wiosce zatopionej w górskim krajobrazie Karkonoszy. To tutaj są przenoszeni księża, którzy swoje mają za uszami i coś trzeba z nimi zrobić. A nie ma lepszego miejsca do myślenia nad swoimi błędami niż średniowieczny kościółek. Co prawda cieszy się on dość mroczną sławą, ale kto by się tym przejmował. Ja w podskokach bym uciekała od miejsca, w którym Jezus schodzi z krzyża, żeby wymierzyć sprawiedliwość. Miejskie legendy miejskimi legendami, ale lepiej uważać. Kiedy we Wnykach znika młody ksiądz, Kosma Ejcherst zaczyna prowadzić śledztwo na prośbę wuja, który jest wpływowym biskupem.

 

Kiedy sięgnęłam po tę książkę, nie miałam pojęcia, czego właściwie mogę się po niej spodziewać. Z jednej strony pomyślałam sobie, że temat, który porusza autor, jest bardzo na czasie. Ale z drugiej strony bałam się tego, co mi zaserwuje. Łatwo jest rzucić się na chodliwy temat, żeby tylko ludzie się na niego rzucili. Ale muszę oddać autorowi sprawiedliwość. To była całkiem niezła książka.

 

Może i nie od początku wczułam się w narrację tej powieści, ale kiedy już wskoczyła na właściwe dla mnie tory – totalnie przepadłam. Przyznam szczerze, że były momenty, gdy w trakcie lektury czułam ciarki na całym świecie. Przerażała mnie atmosfera miejsca, w którym miała miejsce akcja powieści. Nie wiem, ile musiałabym dostać pieniędzy, żeby zostać tam chociaż na chwilę. Społeczność też jakoś mnie nie przekonywała. Niby wszystko ładnie, pięknie, ale wolałabym nie mieć z tymi ludźmi nic wspólnego. I jeszcze te legendy związane z Wnykami… Aż ciarki chodzą mi po całym ciele, gdy sobie o tym przypominam.

 

Akcja książki nie mknie na łeb, na szyję, więc jeśli na to liczyliście, to muszę was rozczarować. Bywały chwile, gdy czułam się nieco znużona tym, co się dzieje, ale nie było ich zbyt dużo. Pojawiały się zwłaszcza w pierwszej części książki, potem było zdecydowanie lepiej. Jeśli chodzi o to powolne tempo akcji, to nie uważam, że było to coś złego. Wręcz przeciwnie. To dodatkowo potęgowało to niepokojące uczucie w trakcie lektury.

 

Na pewno na plus należy zaliczyć to, w jaki sposób autor opisał to niewielkie społeczeństwo. Jestem w stanie uwierzyć w to, że gdzieś jest taka miejscowość, w której ludzie żyją miejskimi legendami. Trochę mnie to przeraża, ale kupuję to z całym dobrem inwentarza. Jedyne, nad czym będę trochę kręcić nosem, to dialogi. Nie zawsze dla mnie siadały, ale poza tym nie mam większych zarzutów.

 

Nie brakuje tutaj komentarzy dotyczących tego, co dzieje się w Kościele katolickim. Autor pokazuje, co ta instytucja ma za uszami. To dość śmiałe posunięcie, ale uważam, że nie powinno się milczeć na ten temat. Zamieciony pod dywan problem nie przestaje istnieć, staje się tylko na pewien czas niewidoczny.

 

To była jedna z najbardziej specyficznych książek, z którymi miałam do czynienia. Byłam jednocześnie przerażona tym, co czytam, ale z drugiej strony chciałam dowiedzieć się, co będzie dalej. Nie spodziewałam się tego, co autor zaserwował mi pod koniec.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial