Okładka wydania

Skazani Historie Skrzywdzonych Przez System

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Skazani Historie Skrzywdzonych Przez System | Autor: Ludmiła Anannikova

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Czy polski wymiar sprawiedliwości w rzeczywistości jest sprawiedliwy? Czy jeśli sąd kogoś skazał to znaczy, że zawsze postąpił prawidłowo? Czy możemy w stu procentach ufać sędziom i ich ocenie sytuacji? W idealnym świecie moglibyśmy odpowiedzieć tak, jednak w rzeczywistości sytuacja nie wygląda tak doskonale. Wszyscy słyszeliśmy o głośnej sprawie Tomka Komendy, który siedział w więzieniu kilkanaście lat, jak się okazało niesłusznie. I choć dostał wysokie odszkodowanie, to przecież nikt nie zwróci mu tych straconych lat. I niestety nie jest to pojedyncza historia. Takich niesłusznie skazanych ludzi jest o wiele więcej tylko o tym się nie mówi. Wiadomo, temat jest niewygodny i mało kto próbuje go w ogóle poruszać. Jednak są tacy ludzie jak Ludmiła Anannikova, którzy nie tylko nie boją się kontrowersyjnych tematów, ale również potrafią o nich pisać i opowiadać innym.

 

Ludmiła Anannikova to dziennikarka, która przeprowadziła imponujące śledztwo dotyczące tematu niesłusznych skazań w Polsce i opisała je w swojej książce "Skazani. Historie skrzywdzonych przez system". Dotarła ona do wielu osób, które odsiadują bądź odsiadywały niesłuszne wyroki, a także do ich rodzin. W poruszających wywiadach poznała historie osób, które przegrały w walce z systemem oraz ich bliskich, którzy również musieli zmierzyć się z tą trudną sytuacją. Każda z opisanych historii jest różna, dotyczy osób o różnym statusie społecznym, które łączy jedno- wyrok za zbrodnię, której nie popełnili. W niektórych przypadkach udało się rozmówcom autorki udowodnić swoją niewinność i odzyskać wolność po kilku latach. Inni wciąż walczą przy pomocy rodziny i znajomych, czasem też mediów. Niestety osoby, które zostały niesłusznie skazane mają ogromne problemy z udowodnieniem swojej niewinności. Nie jest łatwo walczyć z systemem, który zrobił wszystko, aby udowodnić winę oskarżonemu, nawet jeśli tej winy nie było. Wszak dowody można nieco nagiąć, aby wszystko pasowało i sprawa mogła zostać zamknięta.

 

Książka jest bardzo poruszająca. Sama świadomość, że są to prawdziwe historie chwyta za serce. Przerażające jest to jak łatwo można zostać oskarżonym o coś, czego się nie zrobiło i jak ciężko później wyjść z takiej sytuacji. Jak bardzo łamie to życie człowieka. Wszyscy wiemy przecież, że więzienie to nie przyjemność i każdy spędzony tam dzień można uznać za stracony. A są tacy, którzy spędzają tam lata choć nie popełnili żadnej zbrodni. Jest to bardzo trudny temat, o którym mało się mówi przez co niewielu z nas ma w ogóle świadomość, że do takich sytuacji dochodzi. Raczej wydaje nam się, że skoro ktoś dostał wyrok, to na pewno słusznie. Ogromny szacunek do autorki pani Ludmiły Anannikovej, że zdecydowała się opowiedzieć o tym głośno i zwrócić na ten problem uwagę społeczeństwa. Z problemem niesłusznych skazań ściśle łączy się również temat tego, w jaki sposób funkcjonuje polski wymiar sprawiedliwości. Jak wiele w nim jeszcze naleciałości z PRL-u, wciąż funkcjonujących układów i układzików, niekompetencji osób, które biorą udział w procesach. Zdecydowanie w tym obszarze przydałyby się reformy, które usprawniłyby funkcjonowanie systemu i dały lepszą możliwość obrony osobom niesłusznie skazanym.

 

"Skazani. Historie skrzywdzonych przez system" to książka z zakresu literatury faktu, która głęboko porusza i zwraca uwagę czytelnika na istotne sprawy. To bardzo dobry reportaż, który pokazuje, że w konflikt z systemem może popaść każdy z nas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial