Okładka wydania

Czwarty Trymestr Ciąży

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czwarty Trymestr Ciąży | Autor: Kimberly Ann Johnson

Wybierz opinię:

Marciszon

Ciąża jako czas oczekiwania na dziecko to temat miły sercu pisarzy. Poradniki z tego zakresu piętrzą się na półkach księgarń i bibliotek. Polskojęzyczne, anglojęzyczne. O ciąży zdrowej i zagrożonej, pojedynczej, bliźniaczej, mnogiej. Dzięki naszym drogim influencerkom mamy też wersje poradników dla fit-mam, mam sportowych i innych „wyczynowych” wersji tych kluczowych 9 miesięcy. I w książkach tych najczęściej, poza szczegółowym opisem fazy rozwoju płodu w poszczególnych miesiącach, mamy też dość szczegółowy opis porodu. Tego, czego się można spodziewać. Tego, jakie mogą być komplikacje. Podobne informacje kobieta słyszy u lekarza prowadzącego, położnych, często też od członków rodziny czy przyjaciółek, które poród mają za sobą. Ale to, czego często nie usłyszy, to szczegółów na temat połogu. Temat ten nadal jest dziwnym trafem pomijany w rozmowach z przyszłą mamą. A przecież nie bez powodu jest określany jako czwarty trymestr ciąży.

 

Autorka „Czwartego trymestru ciąży. Jak dbać o siebie po porodzie”, doula Kimberly Ann Johnson, postanowiła zmienić ten stan rzeczy. Sama zaznacza we wstępie swojej książki, że „Większość kobiet spodziewa się, że ich poród będzie swego rodzaju sprawdzianem. Przygotowują się więc do niego. […] Najprawdopodobniej nikt nie powiedział […] że połóg jest kolejnym sprawdzianem, więc podchodzi do niego nieprzygotowana.” Chociaż nie przepadam za tego typu porównaniami, w tym przypadku trudno nie przyznać racji autorce. Pomijanie tematu połogu nie sprawi przecież, że on nie wystąpi. Świadomość kobiet w ciąży często nie wykracza w tym temacie poza fakt, że muszą obserwować siebie pod kątem ewentualnej depresji poporodowej a także nie przyspieszać powrotu do sprawności poprzez zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej. Ale to właściwie tyle. I książka Johnson ma na celu uzupełnienie luki w wiedzy kobiet na temat czwartego trymestru.

 

Nie orientuję się w temacie polskojęzycznych książek na ten temat. Po lekturze recenzowanej pozycji mogę jednak powiedzieć, że amerykański poradnik może znaleźć zastosowanie również dla polskich świeżo upieczonych matek. Poradnik został napisany po trudnych przeżyciach Johson, która sama była jedną z nieuświadomionych na temat połogu kobiet. Doprowadziło ją to na skraj depresji poporodowej ale też do wniosku, że musi napisać książkę, która pomoże innym z pełną wiedzą rozpocząć macierzyństwo.

 

Autorka prowadzi kobiety za rękę w tej książce. Zaczyna od przystępnego wytłumaczenia, czym czwarty semestr w ogóle jest. Ponieważ Johnson jest doświadczoną instruktorką jogi, medytacji i terapii manualnej, przekazuje w swojej książce łatwe i skuteczne sposoby na to, aby tymi drogami pomóc sobie po porodzie w powrocie do dobrego samopoczucia. Uspokaja, że dojście do sprawności i poczucia „bycia sobą” sprzed porodu to proces i on musi potrwać. Daje też czytelniczkom konkretne wskazówki w jaki sposób posługiwać się jej książką. Skonstruowała ją tak, że można czytać ją krok po kroku, rozdział po rozdziale, ale też jest możliwe i wartościowe korzystać z poszczególnych historii konkretnych kobiet bądź też przekartkować książkę tak, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące w danej chwili pytanie. Zasadniczo bowiem książka składa się z trzech części: „Przygotowania do czwartego trymestru”, „Celebrowanie czwartego trymestru” oraz „Przyszłość po czwartym trymestrze”.

 

Ta książka ma dawać kobietom wiedzę i narzędzia ale też potrzebne w tym czasie wsparcie i pocieszenie. I rzeczywiście z takim bagażem wychodzimy z lektury. Co jest pocieszające, bo w ten sposób czytelnik zostaje z poczuciem, że posiada teraz pełnię informacji o procesie, jakim jest nie tylko to, że rodzi się nowe życie – ale też to, jak zachowuje się ciało, które to nowe życie nosi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial