Okładka wydania

Droga Do Wyraju Tom 1 Demony Welesa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Droga Do Wyraju Tom 1 Demony Welesa | Autor: Kamila Szczubełek

Wybierz opinię:

Booklover

„Droga do Wyraju” skradła moje serce już samym tytułem. Uwielbiam wszystko, co wiąże się z tematyką słowiańską, dlatego z ciekawością obserwuję, jak tamte wierzenia wykorzystywane są w coraz to nowszych opowieściach. Ze względu na zawiłości i niedopowiedzenia związane z początkami mitologii słowiańskiej, trudno jest z takich utworów czerpać naukową wiedzę na tematy słowiańszczyzny. Prawda o rodzimym panteonie jest bardziej skomplikowana niż by się to wydawało. Mimo to, ciekawie jest sprawdzić, jak współcześni pisarze wplatają w fabułę postacie fantastyczne.

 

Do czytania zachęca także sposób wydania. Książka jest stworzona bardzo porządnie, widać w niej dbałość o szczegóły, a uwagę przykuwają tematyczne ozdoby przy każdym rozdziale. Okładka również przyciąga wzrok. Dla osób, które przykładają dużą wagę do książek z zewnątrz, będzie to niewątpliwym plusem.

 

Nie polecam jednak czytać opisu z tyłu książki. Moim zdaniem zdradza on za dużo, odbierając tym samym radość z wolnego poznawania kolejnych bohaterów oraz przebiegu całej akcji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie książki, dając się wciągnąć w historię bez uprzedniego streszczenia sobie całej fabuły.

 

„Droga do Wyraju”, to pierwszy tom z zapowiadanej serii „Demony Welesa” autorstwa Kamili Szczubełek. Poznajemy w nim głównego bohatera – wąpierza Elgana, który wbrew swojej naturze próbuje żyć w zgodzie z ludźmi i czynić dobro. Splotem wypadków udaje się on w dług drogę, by wypełnić pewną misję, w trakcie której dołączają do niego kolejni dziwni, i często zachowujący się wbrew swojej naturze znanej z mitologii, bohaterowie.

 

Jak można się spodziewać, jest to typowa opowieść drogi. Bohaterowie ciągle podróżują do wciąż oddalającego się celu po drodze przeżywając różne przygody.

 

Jest to książka lekka i przyjemna. Szybko się ją czyta i wbrew pozorom nie jest napisana tylko dla młodego czytelnika. Frajdę z lektury znajdą zarówno nastolatkowie jak i ich rodzice.

 

Po przeczytaniu tej historii daje autorce duży kredyt zaufania na drugi tom. Liczę na to, że później akcja będzie zawiązywała się bardziej wartko, a czytelnicy dostaną w kolejnej części więcej przygód naszych bohaterów. Zrozumiałe jest to, że w przypadku fantastyki w pierwszy tomie nacisk będzie położony na wytłumaczenie zasad funkcjonowania świata, przedstawienie głównych bohaterów i tym podobne. Zajmuje to zdecydowanie więcej miejsca niż nakreślenie tła w „ludzkim” świecie. Dlatego, choć szybko się ją czyta, opowieść ma momenty przestoju i bywa nudna.

 

Osoba, która sięga po książkę w poszukiwaniu informacji o słowiańskich bogach i upiorach, będzie zawiedziona. Ich sylwetki nie są tu na tyle pogłębione, by dowiedzieć się czegoś o utopcach, szeptuchach czy bogu podziemia. Większość z tych postaci po prostu jest, bez żadnych charakterystycznych cech znanych z wierzeń. Do książki należy podchodzić jak do kolejnej, fantastycznej historii z inspiracją słowiańszczyzną.

 

Największym zarzutem, jaki można postawić tej książce jest nadmierny optymizm całej historii. Mimo na pozór niebezpiecznych terenów i spotykanych stworów, głównym bohaterom ciągle wszystko się udaje. Trudno znaleźć w tej historii dłuższe chwile zwątpienia, przeciwności losu z którymi bohaterowie musieliby sobie poradzić z większym wysiłkiem. Próżno o sceny walk, poważniejsze kłótnie, rozłamy czy chęć zemsty. Takie rzeczy są jedynie sygnalizowane, a gdy już mają się wydarzyć – od razu przemijają. Nie jest to książka skierowana do dzieci, dlatego autorka nie musiała tak „uładniać” tej historii. Czasem mogłoby się komuś coś nie udać, co jeszcze pełniej ukazałoby charakter danej postaci.

Mimo tych niedociągnięć, warto w wolnej chwili zagłębić się w świat wąpierza Elgana.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial