Okładka wydania

Więcej Niż Człowiek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Więcej Niż Człowiek | Autor: Theodore Sturgeon

Wybierz opinię:

Pyciaaa

Według filozofii Nietzschego nadczłowiek to „człowiek wyższej kategorii, różniący się od zwykłych ludzi tym, że jako jednostka silna i niezależna odrzuca przyjętą powszechnie moralność, uznaje, że jest bogiem sam dla siebie, a przy tym wyróżnia się bezwzględnością w działaniu”[1]. W literaturze fantastycznonaukowej postać nadczłowieka pojawia się od wielu lat, choć niekoniecznie nazwana jest tym konkretnym słowem. Autorzy z przyjemnością wykorzystują motyw ten w swoich książkach. Wyjątkiem nie jest Theodore Sturgeon, który w swoim najsłynniejszym dziele, „Więcej niż człowiek”, przedstawia czytelnikom wizję istoty ponadprzeciętnej.

 

Wszystko zaczyna się od Głupka. Głupek od zawsze w dziwny sposób potrafił zmuszać ludzi do różnych rzeczy, takich jak nakarmienie go, nie używając nawet słów. Kiedy jednak dochodzi do spotkania z istotą niewinną, coś w nim się zmienia. Niespodziewanie Głupek trafia pod opiekę państwa Prodd, którzy starają się nauczyć go funkcjonowania w społeczeństwie, nie są jednak w stanie. Splot dziwnych wydarzeń sprawia, że mężczyzna poznaje ludzi równie dziwnych jak on, przy których czuje się bezpiecznie. Bliźniaczki, Janie, Mały Gerry są dla Głupka jak rodzina. Żadne z nich jednak nie spodziewa się, jakie konsekwencje będzie miało ich złączenie się. 

 

Seria „Wehikuł czasu”, w której to właśnie ukazała się powieść „Więcej niż człowiek”, zabiera czytelników w podróż do świata fantastki naukowej, gdzie wszystko jest możliwe. Dzięki niej, dorośli miłośnicy tego gatunku mogą powrócić do ulubionych utworów, inni zaś mogą poznać prawdziwy kanon literatury science fiction. Jest to niezwykła okazja dla każdego, kto pragnie poznać dzieła najsłynniejszych twórców gatunku, w tym Theodore’a Sturgeona – autora, który w niezwykły sposób wykorzystał Nietzscheańską koncepcję nadczłowieka.

 

Sięgając po „Więcej niż człowiek” należy przygotować się na opowieść nieoczywistą, która początkowo może nieco dezorientować. Dzieje się tak za spraw nietypowego sposobu narracji. Sturgeon szatkuje opowieść, przeskakując od jednej postaci do drugiej. Czytelnik otrzymuje dziwną układankę, która początkowo nie ma żadnego sensu. Jest Głupek, są dwie siostry i rodzina Proddów. Dopiero z czasem z pozoru niepasujących do siebie elementów zaczyna wyłaniać się obraz; wraz z biegiem akcji i prezentowaniem przez autora kolejnych kawałeczków układanki, historia nabiera sensu. Należy jednak pamiętać, że jest to opowieść o silnym podłożu psychologicznym. Nawet pomimo pozornego zrozumienia opowieść, czytelnik niejednokrotnie podczas lektury może poczuć się zdezorientowany czy skonfundowany. Nie zawsze zachowania bohaterów będą miały logiczny sens, co może sprawić, że powieść ta albo spodoba się odbiorcom ogromnie, albo będzie ich męczyła.

 

„Więcej niż człowiek” to powieść o szóstce niezwykłych ludzi, tworzących wspólnie nowy gatunek – Homo gestalt. Sturgeon nakreślił opowieść o bohaterach intrygujących, potrafiących na każdym kroku zaskoczyć czytelnika. W tej książce nie liczy się fabuła, jest ona bowiem jedynie elementem potrzebnym do wytłumaczenia pomysłu Sturgeona. Najważniejsi są bohaterowie. Sam, Janie, Bonnie Beanie, Mały i Gerry to postaci, których losy poznaje czytelnik. Bohaterowie ci zostali doświadczeni przez życie. Każdy z nich musiał zmierzyć się z różnymi problemami – odrzuceniem, samotnością, problemami psychicznymi, głodem, zasadami moralnymi i ich brakiem czy nadmierną agresją. Żaden jednak nie poddał się, dzięki czemu wspólnie mogli stworzyć jeden organizm.

 

Jeśli lubicie nieco surrealistyczne opowieści, które jednak pod otoczką dziwności ukrywają nutę prawdy o otaczającym człowieka świcie, koniecznie sięgnijcie po „Więcej niż człowiek”. Mimo iż powieść powstała wiele lat temu, autor zaś pisał ja, nawiązując w subtelny sposób do realów znanego mu, powojennego świata, jest to powieść wciąż aktualna. To opowieść niezwykła – intrygująca i wartościowa, którą zdecydowanie warto poznać.

 

[1] Nadczłowiek, [hasło w:] Wielski Słownik Języka Polskiego, https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=82082&id_znaczenia=5203909&l=17&ind=0.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial