Okładka wydania

Czasami Wszyscy Zdrowi Ludzie Kaszlą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czasami Wszyscy Zdrowi Ludzie Kaszlą | Autor: Patryk Ptaszkowski

Wybierz opinię:

Mamaczyta

Śmierć przyjaciela boli, a śmierć samobójcza boli podwójnie. Przyjaciele Pandy nie potrafią zrozumieć dlaczego podjął taką decyzję. Zbliżał się do trzydziestki, układały mu się sprawy prywatne i zawodowe, a jednak zdecydował się na krok ostateczny.

 

Panda, Surykatka, Sowa, Leniwiec i Wiewiórka znają się od zawsze. Połączyła ich silna więź, która przetrwała wejście w dorosłość. Mimo, że mężczyźni nie spotykają się teraz tak często jak dawniej to są w stałym kontakcie. Wiadomość o śmierci Pandy zastała ich w różnych miejscach, doświadczyli zatrzymania czasu, a później nastąpiła gonitwa myśli, a czołówkę w tym wyścigu zdobyło pytanie "dlaczego?"

 

Śmierć Pandy jest punktem wyjściowym dla tej historii, a raczej dla tego traktatu filozoficznego. Autor oddaje głos każdemu z tej paczki przyjaciół. Rozdziały pisane są z perspektywy pierwszoosobowej, czytelnik ma okazję zajrzeć w najgłębsze zakamarki duszy poszczególnych bohaterów. Każdy z mężczyzn robi swego rodzaju rachunek sumienia, analizuje przeszłość, pokazuje drogę, którą przebył aż tutaj, starają się też snuć plany na przyszłość.

 

Wypowiedzi mężczyzn są bardzo drobiazgowe, bogate w szczegóły dotyczące ich życia codziennego. Trochę te rozległe opisy mnie drażniły, czekałam na przejście do meritum (ale z drugiej strony, czy życie nie składa się właśnie z takich drobiazgów, małych chwil, które budują nasze życie?). Równolegle z rozważaniami filozoficznymi toczy się fabuła, każda z postaci otrzymała swoją historię: Sowa po wypadku porusza się na wózku, po długiej rehabilitacji udało mu się usamodzielnić, mieszka sam, pracuje w ośrodku który wspomaga psychologicznie osoby skrzywdzone przez los. Leniwiec - zawodowy kierowca, którego tylko krok dzieli od alkoholizmu. Wiewiórka - ślub zbliża się wielkimi krokami, mężczyzna bardzo cieszy się tą myślą, jednak los ma przygotowaną dla niego mało przyjemną niespodziankę. Surykatka - właściciel małego wydawnictwa, chciał żyć ideałami, musi wyjechać za granicę by zarobić na utrzymanie swojego biznesu.

 

Patryk Ptaszkowski w swojej debiutanckiej powieści nie boi się trudnych tematów. Porusza delikatne kwestie religijne, ustami bohaterów wypowiada się na tematy polityczne, szuka sensu życia. I właściwie życia ta książka dotyczy. Każdy z nas zaplątany jest w swój własny los, mierzy się z własnymi demonami, szuka przyjaciół, próbuje rozwiązać problemy codzienności. Każdy z nas się spala - okładka została więc idealnie zaprojektowana, trafia w punkt, obrazuje piątkę przyjaciół i ich walkę z życiem.

 

W tę debiutancką powieść autor włożył sporo pracy. Żadne zdanie nie jest tutaj przypadkowe. Stylistycznie wszystko współgra, zarówno monologi jak i dialogi czyta się z równym zainteresowaniem. Poruszane kwestie budzą ciekawość, a całość czyta się szybko i sprawnie. 

 

Powieść zachęca do refleksji, taka liczba bohaterów pozwoliła na podjęcie różnorakich tematów dlatego myślę, że każdy znajdzie po tej lekturze temat do rozważań. Ciekawym zabiegiem, jest również nadanie bohaterom pseudonimów, nie znamy ich imion, myślę że przez to łatwiej się z nimi utożsamić. Każdy z nas ma do przepracowania jakiś problem, jakąś sprawę z przeszłości, a może to teraźniejszość stała się trudna do udźwignięcia? Przyjaciele nie odkryli dlaczego Panda zadecydował o swojej śmierci, ale rozmyślania na ten temat pozwoliły im zajrzeć w głąb siebie, ale też inaczej spojrzeć na przyjaciół. Ile tak naprawdę wiemy o najbliższych nam ludziach?

 

Polecam i zachęcam do przemyśleń, po to właśnie powstają takie powieści.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial