Okładka wydania

Szczęśliwa Bez Winy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Szczęśliwa Bez Winy | Autor: Maciej BennewiczAnna Prelewicz

Wybierz opinię:

Joanna Kietlińska

„Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” to książka napisana przez Macieja Bennewicza i Annę Prelewicz. Książka wydana została przez wydawnictwo sensus a jej wyjątkowość polega na tym, iż nie jest to typowy poradnik, jakby wskazywał sam tytuł, ale coś zupełnie innego i wyjątkowego. Publikacja jest zbiorem koanów, czyli opowiadań mających na celu zainspirować czytelnika, poddać mu tematy pod refleksję, wzbudzić w nim pewne mechanizmy, które pozwolą na osiągnięcie tytułowej „szczęśliwości”. Autorzy starają się „mówić” do czytelnika poprzez metaforyczne, krótkie opowiadania, które poruszą problemy, nad którymi warto się po lekturze zająć. Zachęcają do notowania, spisywania swoich odczuć, co jest również pewnego rodzaju terapią i pracą nad sobą.

 

Autorzy książki „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście”  zdecydowali się na jej publikację, między innymi również po doświadczeniach pandemii, która w wielu osobach wyzwoliła lęki i stres. Koany, których autorem jest współautor - Maciej Bennewicz mają być w pewnym sensie pomocą w znalezieniu równowagi, ale również mają za zadanie pozwolić wsłuchać się w siebie i w swoje potrzeby. Koan zwany przez autorów również opowiadaniem, bajką, czy też baśnią jest metaforyczną historią, która z pozoru wydaje się prosta, jednak przy konkretniejszej interpretacji, ma wymowę bardziej głęboką. Autorzy książki zwracają się więc do czytelnika poprzez wspomniane koany, które z kolei oddziałują na odbiorcę całą swoją ukrytą mocą. Jeśli czytelnik po lekturze konkretnego koanu odczuwa pewne emocje, w tym np. niepokój, smutek, albo np. ból, czy strach, to oznacza to, iż koan dotyka tematów, które są problematyczne w życiu człowieka i wymagają „przepracowania”. Dlatego też autorzy podpowiadają, żeby oddać się lekturze koanów w sposób najbardziej naturalny, czysty, bez wcześniejszych sądów, czy myśli i skupić się właśnie naodczuciach!

 

Autor koanów zaprasza więc czytelnika najpierw do przeczytania tekstu, bez oceniania go, a następnie  zachęca do tego, aby przemyśleć go, jeśli wywarł on wrażenie na czytelniku. Stąd również dołączą do koanu własną interpretację. Na początku, we wstępie autorzy zaznaczają, iż każdy ma prawo do własnej interpretacji a sam tekst jest dzięki kolejnym osobom, które na swój własny sposób rozumieją tekst, bogatszy! Na końcu każdej interpretacji znajdują się pytania, które mogą pomóc odbiorcy w pracy nad sobą. Pełnią one rolę terapeutyczną, wzbudzają refleksję, pokazują pewne mechanizmy, z których można próbować się uwolnić, najpierw jednak je rozpoznając i nad nimi pracując.

 

Tematyka samych koanów jest bardzo szeroka, a autorzy książki „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” dobrali je w sposób bardzo konkretny, z rozmysłem! Pogrupowali oni rozdziały, podsuwając czytelnikowi główne bloki: „Przesłanie”, „Szczęściarze” i „Konkluzja”, które mają za zadanie uruchomić mechanizmy rozpoznania problemu i jego rozwiązania, osiągniecia tytułowego szczęścia. Jest tu sporo rozważania nad człowiekiem i jego losem. Kierują one czytelnika nie tylko w stronę psychologii, ale również proponują sporo filozoficznych kwestii, które czasem warto poruszyć i nad którymi warto się zastanowić, by żyć pełnią szczęśliwego życia. „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” jest, jak sam tytuł wskazuje, skierowana do kobiet, aczkolwiek wiele koanów jest uniwersalna, przemawiać będzie również do mężczyzn.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial