Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Złote Koło Losu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Złote Koło Losu | Autor: Małgorzata Gołębiowska

Wybierz opinię:

Sasa

Tak naprawdę nie jestem w stanie za bardzo określić, co to jest za książka. Z jednej strony spodziewałam się esejów astrologicznych - dosyć obszernych, konkretnych i teoretycznych; charakterystyk planet i gwiazd, a dostałam krótkie referaty dotyczące horoskopów. Zawsze też wydawało mi się, że wiara chrześcijańska i horoskopy zbyt wiele wspólnego ze  sobą nie mają, podczas gdy kolejne eseje tak naprawdę jedynie potwierdzają wpływ Boga na każdy możliwy aspekt.

 

Dokładna i profesjonalna terminologia nadaje tymże esejom naukowego wymiaru, który z drugiej strony jest poparty bardzo osobistymi historiami autorki. Właśnie to było dla mnie dosyć konfundujące - granica między literaturą naukową, aspektami religijnymi i prywatnymi doświadczeniami autora praktycznie nie istnieje. To, moim zdaniem, odbiera tej książce charakter jednowymiarowy, chociaż z drugiej strony nie wiadomo jak ustosunkować się wobec przekazywanej treści.

 

Bo właśnie oprócz samej teorii horoskopów - na którą składają się charakterystyki poszczególnych planet, ich wzajemnych położeń względem siebie oraz wpływy jakie między sobą wywierają - dużą rolę odgrywa też aspekt chrześcijański. Pojawia się wiele koneksji z Biblią i cytatami z niej. Profesjonalnym słownictwem są tłumaczone wpływy planet na nas, ludzi; które również są poparte przytoczonymi wartościami wiary chrześcijańskiej. Było to dla mnie dość dziwne - jednak zostało to wytłumaczone w taki sposób, że zaczęłam dostrzegać pewne analogie i podobieństwa. Sporo sprowadza się też do determinizmu, co ściśle wiąże astrologię z Bogiem.

 

Od razu muszę też zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w dziedzinie astrologii czy astrofizyki - tymi tematami interesuję się jedynie hobbystycznie. Dlatego też, w niektórych momentach użyte słownictwo było dla mnie po prostu niezrozumiałe. Z jednej strony mamy esej pod tytułem - “wprowadzenie do astrologii”, w przypadku którego autorka posługuje się moim zdaniem, niezwykle zaawansowanym słownictwem - a ja, jako laik, wyniosłam z tego niewiele więcej niż tylko nazwy poszczególnych planet i gwiezdnych konstelacji.

 

Jak się też okazuje, wszystko w astrologii sprowadza się do numerologii i systemów. Dlatego to ona określa wiele rzeczy - od naszego charakteru, po pasję, pracę, rodzinę. Dla mnie też horoskopy nigdy nie były czymś akuratnym i precyzyjnym - dalej tak uważam. Mój znak zodiaku i jego charakterystyka zupełnie nie pokrywają się z moją osobą; dlatego też zawsze do wszelkich horoskopów podchodziłam zawsze bardzo sceptycznie. Okazuje się jednak, że znak zodiaku, a kosmogram urodzeniowy to nie to samo. Autorka tłumaczy nam podstawowe różnice między tymi dwoma rzeczami oraz przedstawia konkretne analogie i funkcje jakie pełnią kolejne planety - jakie ich wspólne oddziaływanie ma na nas wpływ.

 

Trochę też ciężko było mi uwierzyć, że prace nad tą książką trwały czterdzieści lat. Jednak, autorka tej książki korzystała z wielu źródeł, które wymienia. Właśnie to pokazuje, jakim astrologia jest trudnym tematem - badania tej dziedziny są niezwykle skomplikowane, rozległe i wielowątkowe. Chociaż jest to krótka książka, moim zdaniem jest w niej przekazane dość sporo wiedzy na jej temat.

 

Jest to książka stricte naukowa - nie da się jej przeczytać do poduszki; ten zbiór esejów wymaga od czytelnika pewnej wiedzy i sporego zaangażowania w przerabiany temat. Jednak nie skreślałabym tej książki tylko dlatego, że kogoś może odstraszyć jej zawartość. Ja nie potrafiłam jej docenić, ponieważ nie jest to coś, co rozumiem. Astrologia jest dla mnie czymś ciekawym, ale bynajmniej nie jest to moja pasja. Dlatego moim zdaniem tę książkę powinien przeczytać ktoś, kto rozumie astrologię i horoskopy; oraz kogo nie odstrasza boży plan - który jak się okazuje wybrzmiewa we wszystkim.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial