Okładka wydania

Pani Z Wieży

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pani Z Wieży | Autor: Magdalena Wala

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

"Wojna polsko-bolszewicka, rodząca się miłość i rodzinna tajemnica..." obok takich słów widniejących na książce "Pani z wieży" Magdaleny Wala nie mogłam przejść obojętnie. Do tego piękna okładka z widniejącą w tle tajemniczą wieżą od razu przyciągnęła mój wzrok. Bardzo lubię powieści historyczne, więc z przyjemnością sięgnęłam po kolejną z nich, tym bardziej, że nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością autorki Magdaleny Wala. Natomiast po przeczytaniu "Pani z wieży" wiem już, że na pewno sięgnę po inne książki napisane przez panią Magdalenę.

 

Powieść  "Pani z wieży" okazała się bardzo ciekawą historią osadzoną w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a konkretnie w roku 1920. Wtedy to poznajemy Elizę Baranowską, dziedziczkę pokaźnego majątku Janowice, który otrzymała w spadku po zmarłej matce. Eliza po śmierci ojca zamieszkuje dwór razem z macochą i przyrodnią siostrą, które najchętniej odebrałyby należący do Elizy majątek. Tymczasem na pobliskich terenach wybucha wojna z bolszewikami. Na dwór Janowice napadają białoruscy chłopi. Kobiety razem ze służbą muszą ratować się ucieczką i postanawiają schować się w pobliskiej wieży. Budynek ten otoczony jest bardzo złą sławą, ponieważ rodzinna legenda głosi, że przed laty została tam uwięziona kniaziówna Sonka, której duch straszy w wieży do dziś. Po wkroczeniu do Janowic polskiego wojska uciekinierzy na chwilę mogą poczuć się bezpiecznie. Dodatkowo  okazuje się, że służbę lekarską pełni w wojsku daleki kuzyn Elizy, Mateusz. Dziewczyna postanawia opuścić rodzinny dwór, przyłączyć się do oddziału Mateusza i zostać sanitariuszką. Wkrótce odkrywa ona rodzinne sekrety, które powiązane są z legendą o uwięzionej w wieży Sonce i zmieniają dotychczasowe życie Elizy...

 

Eliza Baranowska to kobieta, która daleka jest od stereotypowej kobiety tamtych czasów. To osoba silna, niezależna, mająca własne zdanie i nie bojącą się ryzyka. Potrafi wziąć sprawy w swoje ręce i pokonać wszelkie przeciwności, które stają jej na drodze. Jednocześnie pełna jest empatii i wyrozumiałości. Zdecydowanie to ciekawa postać, o której przyjemnie było czytać. Również tło historyczne jest bardzo interesujące i sprawia, że opisana historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony. To ciekawy wycinek polskiej historii, mam wrażenie, że nieco zapomniany. Nie zawiodły mnie również obecne w powieści rodzinne tajemnice, z którymi musi zmierzyć się główna bohaterka. Jednak zdecydowanie klimatu całej powieści   dodaje legenda o uwięzionej w wieży kniaziównie Sonce, do której autorka wielokrotnie wraca i która spaja opisaną historię. Wszystkie te elementy dają nam naprawdę dobrą powieść, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Nie brakuje tutaj również wątku miłosnego oraz trudnych rodzinnych relacji.

 

W książce "Pani z wieży" znalazłam wszystko to, co lubię w powieściach historycznych. Ciekawa historia, rodzinne tajemnice, budynek otoczony złą sławą, nieoczekiwane wydarzenia, wartka akcja i specyficzna, tajemnicza atmosfera budowana przez rodzinne legendy. Książkę czytało mi się bardzo szybko, dzięki krótkim rozdziałom i dużej czcionce. Pomimo akcji osadzonej w dość trudnych czasach, książkę można nazwać lekką, przyjemną, odstresowującą lekturą. Po przeczytaniu nabrałam ochoty, aby zapoznać się z pozostałymi książkami autorki Magdaleny Wala.

 

Zdecydowanie "Pani z wieży" to książka, po którą warto sięgnąć, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami powieści historycznych. Myślę, że czytelnik lubujący się w takiej tematyce powinien czuć się usatysfakcjonowany lekturą książki, jak również jej ładnym wydaniem.

Powieść "Pani z wieży" ukazała się nakładem wydawnictwa Książnica.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial