Okładka wydania

Święty Maksymilian Maria Kolbe

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Święty Maksymilian Maria Kolbe | Autor: Joanna Wieliczka Szarkowa

Wybierz opinię:

Renata Andrzejewska

„Święty Maksymilian Maria Kolbe. Nie ma większej miłości…” Joanny Wieliczki-Szarkowej

to niewielkich rozmiarów książka, skromna w swym zewnętrznym wydaniu, a jakże bogata w emocje:  wzruszenia, lęku, niepewności, obawy, podziwu. Lektura, która nie wyróżnia się, szare ilustracje są odzwierciedleniem poprzedniego wieku. Sam tytuł pozostawia czytelnika z pewnym niedopowiedzeniem, skłania do refleksji, do zastanowienia, cóż jest większe nad miłość. Książka skromna jak sama postać świętego Maksymiliana - franciszkanina, misjonarza i męczennika. Strona tytułowa to zdjęcie cichego i pokornego zakonnika w okularach, znanego jako założyciela miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. Maksymilian Kolbe to również inicjator i założyciel klasztoru franciszkanów w Niepokalanowie. Książka jest nie tylko rodzajem biografii, ale relacją z życia niezwykłego człowieka. Jest to piękna, wzruszająca opowieść o miłości do Niepokalanej, bo gdy wszystko przeminie ona pozostanie. Taka też jest biografia Maksymiliana Kolbego przepełniona miłością i szacunkiem do drugiego człowieka.

 

Piękne cytaty św. Maksymiliana Kolbego, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II stanowią myśl przewodnią utworu. Cytaty są zapowiedzią, że będzie to  książka o sile miłości i poświęcenia, o wzorze do naśladowanie, jakim jest ojciec Kolbe, którego postawa pokazuje „wzajemną służbę jedni drugim”. Cytat Jana Pawła II stanowiący motto książki, akcentujące jak bardzo świat potrzebuje takiego świadectwa. Książka Joanny Wieliczki-Szarkowej jest właśnie takim świadectwem.

 

„Zatrzymał potęgę nienawiści”

14 sierpnia, minęła 80. rocznica śmierci o. Kolbego, misjonarza, wydawcy i męczennika Kościoła Katolickiego. W 80. rocznica męczeńskiej śmierci książka stanowi przypomnienie o heroicznej postawie Maksymiliana, cierpieniu w obozie koncentracyjnym, o pokorze, modlitwie i godności. Maksymilian Kolbe pocieszał i wspierał innych, zachęcając do oddania się w opiekę Niepokalanej. A w chwili największego poświęcenia ofiarował się pójść na śmierć głodową w zamian za współwięźnia. Franciszek Gajowniczek pozostawia świadectwo, dając relacje z tamtych traumatycznych wydarzeń i heroicznej postawie swojego wybawiciela.

 

Joanna Wieliczka-Szarkowa poprzez przytoczone dialogi i relacje świadków oddaje ogrom wrażeń. Postawa Maksymiliana pokazuje wartość człowieka, bo nie ma większego dobra niż oddania własnego życia za drugiego człowieka. Dzięki temu dobro zwyciężyło, katolicki kapłan swoim poświęceniem ocalił człowieczeństwo.

 

Wydanie wzbogacają fotografie, stanowiące kronikę tamtych czasów. Pierwsze kart książki stanowią pewnego rodzaju biografię świętego. W drugiej części poznajemy obraz Maksymiliana z homilii wygłoszonych podczas Mszy Świętej beatyfikacyjnej oraz podczas kanonizacji o. Maksymiliana Marii Kolbego. Na ostatnich stronach książki jest kalendarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Lektura skromna, ale obrazująca drogę do świętości. Książka wypełniona wzruszeniem, pozostawia nas z wiarą i nadzieję w serach, ale i konkretnym narzędziem, jakim jest modlitwa  do św. Maksymiliana.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial