Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Powrót Do Whistle Stop Tom 2 Whistle Stop

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Powrót Do Whistle Stop Tom 2 Whistle Stop | Autor: Fannie Flagg

Wybierz opinię:

Wisienka

Wspomnień czas         

Po raz kolejny odwiedzimy bohaterów amerykańskiej powieści Smażone zielone pomidory, ale tym razem w powieści o wdzięcznym i niezwykle prostym tytule Powrót do Whistle Stop (Kontynuacja kultowych Smażonych zielonych pomidorów) oczywiście autorstwa fenomenalnej Fannie Flagg.

 

Kontynuacje mają to do siebie, że budzą skrajne emocje wśród czytelników. Albo się je lubi, albo nie. Nie ma nic pomiędzy. Niektóre kontynuacje są już z góry skazane na porażkę, albowiem tom pierwszy został całkowicie domknięty i najzwyczajniej w świecie nie ma już czego kontynuować. W przypadku kontynuacji, jaką jest Powrót do Whistle Stop, trudno mówić o kontynuacji w sensie stricte. Według mnie w momencie gdy Fannie Flagg skończyła pisać Smażone zielone pomidory nie zakładała, że będą one miały swój drugi tom, dlatego też najważniejsze, główne wątki zostały podomykane, gdyby było inaczej, to, co najważniejsze, nie czekalibyśmy na niego tyle lat!

 

 W Powrocie do Whistle Stop knajpa Whistle Stop Cafe jest zamknięta, miasteczko opustoszało, a o smażonych zielonych pomidorach w wykonaniu Sipsey krążą już tylko legendy. Owszem, autorka serwuje nam co smaczniejsze kąski ze Smażonych zielonych pomidorów, które poszerza o nowe wątki, ale bądźmy szczerzy, teraz na pierwszy plan wysuwają się nowe pokolenia, choć symbolem pisarstwa Fannie Flagg jest nadal kobieta – samodzielna, charyzmatyczna. I dzięki temu ponownie spotykamy się z Evelyn Couch. Jednakże w tej powieści jej głównymi sprzymierzeńcami nie jest nuda oraz czekoladowe batoniki. Evelyn przeistoczyła się w kobietę przedsiębiorczą – taką bizneswoman XXI wieku. Wraz ze swoimi mężem, Edem, byli ludźmi majętnymi. Mieli luksusowy dom, cztery auta, kampera, prowadzili dochodowy interes. Jednakże po jego śmierci, w 2011 roku, Evelyn sprzedała salon samochodowy i przeszła na emeryturę. Zaczęła grywać w brydża i w jej życiu ponownie zaczęła pojawiać się nuda. Jednakże wszystko się zmieniło, gdy pewnego dnia w trakcie popijania kawy ujrzała na dole ekranu telewizyjnego pasek z ogłoszeniem o zaginionej osobie. W głowie utkwiło jej imię i nazwisko – James Buddy Threadgoode. Kobieta wiedziała, że nie jest to popularne nazwisko i nie spotyka się go często, była wręcz pewna, iże musi to być syn Ruth – ten sam, o którym opowiadała jej serdeczna przyjaciółka Ninny Threadgoode. Od niej też wiedziała, że Buddy ożenił się ze swoją dziecięcą miłością i urodziło im się dziecko – córeczka. Wiedziała również, że Buddy wraz z rodzina wyprowadził się z Whistle Stop, jednakże nie wiedziała dokąd. Bardzo nad tym ubolewała, albowiem gdyby udało jej się go odnaleźć, to przekazałaby mu coś, co z pewnością ucieszyłoby jego córkę. Albowiem przed swoją śmiercią, Ninny, podarowała Evelyn stare pudełko po butach, które było po brzegi wypełnione skarbami – starymi menu oraz przepisami z Whistle Stop Cafe, zdjęciami kawiarni, fotografiami Ruth, Idgie oraz małego Buddiego. Według Evelyn są to pamiątki rodzinne, które powinny wrócić do prawowitych właścicieli – rodziny Threadgoode.

 

Powrót do Whistle Stop różni się od Smażonych zielonych pomidorów. Nie jest co prawda tak dowcipny, ale podobnie jak one trzyma w napięciu. Ponadto odnoszę wrażenie, iż sytuacja na świecie, rozwój technologiczny mają wpływa na samą autorkę, a co za tym idzie, maja wpływ na różnicę w jej sposobie pisania. Widać to zwłaszcza w powieściach, które pochodzą z różnych wieków. Różnice te z pewnością wynikają też z przerwy, jaką miała autorka pomiędzy napisaniem pierwszego tomu, a drugiego. Jednakże tak czy siak zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. Jednakże jeżeli miałoby to być Wasze pierwsze spotkanie z Fannie Flagg, to na początek proponuję cofnięcie się do Smażonych zielonych pomidorów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial