Okładka wydania

Dziewczyna Znikąd  Tom 3 A Fear Street Novel

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dziewczyna Znikąd Tom 3 A Fear Street Novel | Autor: R.L. Stine

Wybierz opinię:

Justyna

Przeszłość wyciąga po nas ręce

Michael, Pepper, Diego, Gabe i Kathryn tworzą zgraną paczkę przyjaciół. Są w ostatniej klasie liceum, snują plany na przyszłość i mogłoby się wydawać, że już nic ich nie zaskoczy na finiszu szkoły średniej. Tymczasem w Shadyside High pojawia się nowa uczennica, Lizzy Walker. Na wszystkich robi spore wrażenie – jest piękna i bardzo tajemnicza. Lizzy nawiązuje szczególnie dobry kontakt z Michaelem, który jest wyjątkowo zafascynowany nową koleżanką.

 

Spokój i beztroskę nastolatków zakłóca wypadek, do którego dochodzi podczas jazdy na skuterach śnieżnych. Od tego momentu życie Michaela i jego przyjaciół staje się pełne niepokojących wydarzeń. Wszyscy powoli zauważają, że tam gdzie są kłopoty, tam też zawsze jest Lizzy. Jakie sekrety skrywa nowa uczennica? Michael i jego paczka będą mieli okazję się tego dowiedzieć, o ile uda im się… przeżyć.

 

„Dziewczyna znikąd” w zupełności spełniła moje oczekiwania. Przyjemna okładka i intrygująca notka wydawnicza obiecywały lekką, ale doprawioną dreszczykiem, powieść młodzieżową. Robert Lawrence Stine, zapewne nieświadomie, spełnił tę obietnicę i dzięki temu „Dziewczyna znikąd” trafia na moją listę książek, które bez dwóch zdań mogę polecić innym czytelnikom.

 

Powieść podzielona jest na dwie linie fabularne – jedna toczy się w czasach nam współczesnych, a druga w roku 1950. Obie są równie dobre, chociaż przyznam, że to prolog dziejący się w latach  pięćdziesiątych ubiegłego wieku był najbardziej trzymającym w napięciu fragmentem książki. Pomysł wprowadzenia dwóch czasów akcji uważam za trafiony, szczególnie, że autor w bardzo ciekawy sposób połączył na koniec obydwie historie.

 

Na plus zaliczam też język i styl powieści. Stine pisze w sposób prosty i naturalny. W „Dziewczynie znikąd” nie znajdziecie wydumanych opisów i przeciągających się monologów. Jest konkretnie i na temat, dzięki czemu powieść ma dobre tempo, a cała nasza uwaga skupia się na intrydze fabularnej.

 

O ile prostotę stylu zazwyczaj uważam za zaletę, o tyle prostotę fabularną czasami muszę uznać za wadę. Tak też było w przypadku „Dziewczyny znikąd”. Autor wielokrotnie decydował się na cliffhangery, jednak ich dalszy ciąg był całkiem łatwy do przewidzenia. Zabrakło takich zwrotów akcji, które wbijałyby w fotel i sprawiały, że nasza szczęka opada do ziemi. Książka była więc dosyć przewidywalna, co mimo wszystko nie jest aż tak wielkim minusem. Mnie to nie odebrało przyjemności z lektury.

 

„Dziewczyna znikąd” to również książka czarująca swoim klimatem. Jest powieścią, w której beztroska szkolna atmosfera miesza się z grozą ośnieżonych lasów i niepokojem mglistych cmentarzy. Historia opowiedziana przez R. L. Stine’a z pewnością spodoba się osobom, które lubią  dreszczyk emocji wywołany czymś niezwykłym, pozaziemskim i nadnaturalnym.

 

Nastrój jest dużą zaletą tej książki, również dlatego, że nieco rekompensuje nam bohaterów. Postaci Michaela, Pepper, Diega i pozostałych nastolatków z Shadyside High dają się lubić, jednak nie ma w nich niczego elektryzującego, czy wyjątkowego. Ot, dzieciaki z sąsiedztwa. Jednak dzięki temu, na ich tle wyróżnia się postać Lizzy, która już o wiele bardziej przykuwa uwagę czytelnika. Chociaż w moim odczuciu mogłaby być jeszcze bardziej dziwaczna i ekscentryczna. W końcu to wokół niej toczy się cała akcja powieści.

 

Koniec końców muszę przyznać, że czytając „Dziewczynę znikąd” bawiłam się świetnie i trudno mi było oderwać się od lektury choć na chwilę. W związku z tym powieść R. L. Stine’a polecam i mam nadzieję, że wam również przypadnie do gustu.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial