Okładka wydania

Pięć Toastów Hannigana

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pięć Toastów Hannigana | Autor: Anne Griffin

Wybierz opinię:

Sylfana

Pewnego wieczoru w jednym z irlandzkich pubów pojawia się starszy człowiek, który pragnie opowiedzieć, przede wszystkim samemu sobie, historię swojego 84 – letniego życia. Za tą sprawą wspomina najważniejsze osoby, które w nim uczestniczyły, które zbudowały jego jestestwo, tożsamość i światopoglądy. Mówi on do innych, ale właściwie najważniejszym odbiorcą jest jego własna świadomość, podpowiadająca, że trzeba zakończyć jakiś etap swojej egzystencji, szczególnie jeśli dobiega się dziewięćdziesiątki. Wynurzenia Maurice dotyczą najważniejszych chwil, razem z nim przenosimy się w czasie, do wydarzeń kojarzących się z jego najbliższymi. Autorka powieści w celu uruchomienia retrospekcji posługuje się ciekawym zabiegiem fabularnym – nasz sędziwy bohater za każdym razem, gdy chce opowiedzieć jakąś historię, wznosi toast za konkretną osobę – żonę, brata, szwagierkę, córkę, czy syna. Każda kolejna wzmianka o danej postaci przenosi nas w czasie i tym samym na podstawie tych wspomnień możemy stworzyć całkiem spójny życiorys mężczyzny. Ten rodzaj prowadzonej narracji, niby do syna, ale jednak bardziej do nas, czytelników, kojarzy mi się ze spisaną historią Forresta Gumpa, w której to główny bohater także zwracał się do swojej ukochanej, a jednocześnie opowiadał swoim odbiorcom o życiowych niewiarygodnych perypetiach.

 

 W toku snutej przez Hannigana opowieści można dostrzec jego prawdziwą naturę – człowieka świadomego swoich porażek i błędów, swojej niedoskonałości. Mimo, że w jego dorosłym życiu nie brakowało mu niczego i świetnie radził sobie finansowo, to pokłosie dzieciństwa w biedzie dawało o sobie znać zawsze. Pozostał dzięki temu człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, ciekawym świata i innych ludzi, nastawionym frontem na potrzeby innych. Co ważne, nie dowiadujemy się tego tylko z jego relacji, ale przede wszystkim ze sposobu w jaki opowiada – wylewa się z niego pokora, rozsądek, pogodzenie się z własną przeszłością, która nie zawsze była usłana różami. Jego szczerość i naturalność urzeka w tak wyjątkowy sposób, że czytelnik chce wiedzieć o nim coraz więcej, jest spragniony takiej zwykłej, normalnej, przyziemnej opowieści o człowieku z krwi i kości, któremu czasem doskwiera żal, smutek, czy rozgoryczenie.

 

Jeśli trzeba byłoby użyć tylko jednego określenia na wspomnianą powieść byłoby to sformułowanie: „emocjonalna”. Ta książka aż kipi od uczuć i emocji, ale nie ma się właściwie czemu dziwić – mamy przecież przed sobą osobisty, intymny pamiętnik człowieka, który w życiu przeżył bardzo wiele: doświadczył miłości, ale także i samotności, szczęścia i smutku, nadziei i rezygnacji. Hannigan jest jak każdy z nas, albo też my kiedyś będziemy tacy jak on – usiądziemy, może nie w barze, ale przykładowo na werandzie domu z herbatą i zrobimy sobie swój własny rachunek sumienia, żeby stwierdzić, czy nasze życie było takie, jakie chcieliśmy, a także czy byliśmy dobrymi ludźmi. Myślę, że na każdego przyjdzie odpowiednia pora rozliczenia się ze samym sobą. Może niekoniecznie w formie pisanej, powieściowej, ale w świadomości, sercu, umyśle – jest to niezbędne do osiągnięcia oczyszczenia, swoistego katharsis, pozwalającego nam wybaczyć samemu sobie i innym.

 

Cała powieść to mistrzostwo świata. To wciągająca powieść bez ulepszaczy i udziwniaczy, normalna, spokojna, wyważona. Budująca współczucie, radość, wzruszenie. Nawet zakończenie idealnie pasuje do tej idei, choć wiem, że wielu innych czytelników nazwałoby je schematycznym, przewidywalnym, czy sztampowym. Myślę jednak, że taki finisz jest jedynym możliwym przy tak poprowadzonej fabule i narracji. Polecam!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial