Okładka wydania

Śmierć W Cichym Zakątku Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Śmierć W Cichym Zakątku Życia | Autor: Oliver Bottini

Wybierz opinię:

Kozel

Zgodnie z informacją wydawcy, „Śmierć w cichym zakątku życia” jest kryminałem. Rzeczywiście, ze względu na wątek zbrodni i prowadzonego śledztwa można tę powieść tak właśnie zaklasyfikować. Jeśli jednak ktoś szuka lekkiej lektury do pochłonięcia w jeden wieczór, powinien mieć świadomość, że to nie jest tytuł tego typu. Sporo tu postaci, wątków, problemów – z tego też względu uważam, że książka Olivera Bottiniego stanowi propozycję dla wymagającego czytelnika.

 

„Śmierć w cichym zakątku życia” to cała galeria ciekawych bohaterów. W pierwszej scenie autor pokazuje rodzinę Winterów wyjeżdżającą do Danii. Niepokojące słowa jednego z dzieci, przewidujących, że podróż skończy się śmiercią, nieoczekiwanie sprawdzają się: burza piaskowa przyczynia się do wypadku, z którego uchodzi z życiem jedynie ojciec rodziny. Następnie czytelnik przenosi się trzy lata w przód, do zachodniej Rumunii, a dokładniej Meklemburgii. To tu zgwałcona, a następnie zamordowana zostaje Lisa, córka Jorga Marthena – przyjaciela Wintera. Sprawa wydaje się prosta, a morderca oczywisty, jednak prowadzący śledztwo detektyw Cozma podejrzewa drugie dno…

 

Akcję swojej powieści Oliver Bottini prowadzi dwutorowo. Z jednej strony czytelnik obserwuje dochodzenie, poznając przeszłość Iana Cozmy. Na drugim planie znajduje się Winter – zarządzający gospodarstwem Niemiec, również dręczony demonami przeszłości. To właśnie historie prywatne obu bohaterów odsłaniają czytelnikowi prawdziwe intencje autora. Bottini bowiem znaczną część fabuły poświęca sprawom społecznym i wielkim przemianom gospodarczym, do których dochodzi właśnie w Rumunii. O jakich zdarzeniach mowa? Profity dla wielkiego przemysłu sprawiły, że obszary wiejskie nieoczekiwanie wyludniły się, a nadzór nad ziemią przejęły firmy niemieckie, arabskie i libańskie. Miejscowi nie nadążają za tym tempem, tracą majątki, coraz częściej żyją w biedzie i wpadają w pułapkę kuszących ideologii prawicowych.

 

Na uwagę zasługuje pieczołowitość, z jaką Oliver Bottini portretuje wszystkich bohaterów. Psychologia postaci zaprezentowana została na tle społeczno-obyczajowym i politycznym, w które można całkowicie się zanurzyć. To dodaje wiarygodności i sprawia, że konwencja kryminału staje się jedynie pretekstem do wyrażenia innych prawd. Jednocześnie sama intryga i śledztwo nie tracą na wyrazistości. Podobały mi się również opisy świata przedstawionego: nasycone tajemniczością, niesamowitością, a jednocześnie niebanalnym urokiem.

 

Przyznam szczerze, że przed lekturą nie miałam zbyt wielkiej orientacji w historii Rumunii, a zaprezentowana fabuła stała się doskonałym pretekstem, by ten stan rzeczy zmienić. Pisarz pokazuje, do jakich zmian doszło po upadku komunizmu, kto korzystał na nowym ustroju, a kto nie mógł się w nim odnaleźć. Mimo że akcja powieści rozgrywa się głównie w Rumunii, można ją odnieść również do innych krajów bloku wschodniego. Jednocześnie Bottini umknął przed pułapką stereotypu – opisując swoich bohaterów i wydarzenia, które wpływają na ich losy, pokazał, że żaden z wątków nie jest prosty i jednoznaczny do oceny.

 

Czy polecam „Śmierć w cichym zakątku życia”? Zdecydowanie tak, chociaż na pewno nie jest to propozycja dla każdego. To wyjątkowa powieść łącząca wątki kryminalne, obyczajowe, społeczno-polityczne i psychologiczne. Lektura wymaga skupienia: oglądając losy bohaterów, początkowo trudno zorientować się, w jaki sposób całość się ze sobą wiąże. Intryga jest znacznie bardziej skomplikowana niż wydawało się na początku, a zakończenie – zaskakujące. Autor porusza także dodatkowe tematy, takie jak globalizacja, wkraczanie obcego kapitału, ksenofobia, dysproporcje społeczne. Ucieka przy tym od prostych odpowiedzi, pozostawiając po stronie czytelnika więcej pytań niż rozwiązań.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial