Okładka wydania

Pełnik

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Lewicka
 • Tytuł Oryginału: Pełnik
 • Gatunek: Horror
 • Liczba Stron: 380
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x210 mm
 • ISBN: 9788376869421
 • Wydawca: Jaguar
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pełnik | Autor: Anna Lewicka

Wybierz opinię:

Edymon

 "Pełnik" Anny Lewickiej to niewątpliwie jedna z najbardziej subtelnych powieści grozy z jakimi miałam okazję się spotkać. Gdyby wszystkie miały taki charakter z pewnością mniej obawiałabym się po nie sięgać. Trudno jednak postawić ją na jednej szali z twórczością takich mistrzów grozy jak choćby Grahama Mastertona czy Stephena Kinga. Ale nie o to chodzi, bo "Pełnik" to w moim mniemaniu totalna mieszanka gatunkowa. To co pozwala zaś postawić ją w rzędzie powieści grozy albo jak kto woli fantasy to niepodważalny fakt iż pojawiają się w niej postacie z zaświatów, a ich siła przyprawia o dreszcz strachu. Nawiedzony dom i towarzyszące mu totalnie niewyjaśnione zjawiska również podkręcają atmosferę. Nie na tyle jednak by czytelnicza ciekawość ustąpiła lękowi, czy też dała się mu wręcz fizycznie odczuć.

 

A nie byłoby tego, gdyby nie nagła śmierć Edny i spadek, który pozostawiła swojej siostrzenicy Emilii. Młoda prawniczka porzuca zatem wielkomiejską karierę i wraca do miejsca, w którym się wychowała. Z myślą o nowym starcie i planie na życie. Nie przychodzi jej to jednak z łatwością. Mieszkańcy Pełnika wciąż są jej nieprzychylni. Nie chcieli jej tam dawniej i nie chcą teraz. Emilka nie zamierz jednak ustąpić. Zwłaszcza burmistrzowi, który coraz mocniej naciska na nią. Pojawi się też coraz więcej niewiadomych związanych ze śmiercią Edny, a potem kolejnych bliskich jej osób. Kobieta podejrzewa najgorsze, a my razem z nią. To zaś daje posmak odrobiny kryminalnej zagadki. Pełnik skrywa bowiem więcej sekretów niż nam się wydaje. Ma je również stary dom ciotki, który Emka zamierza zmodernizować jak i okoliczne jaskinie, które penetruje Konstanty.

 

Tam natomiast gdzie pojawia się Konstanty aż kipi od emocji. Emilka nie potrafi oprzeć się jego urokowi. Śni o nim, marzy i nie poznaje samej siebie. Sceny z udziałem tych dwojga ociekają więc erotyzmem.  Podobnie rzecz ma się w kontaktach z Krzyśkiem. Autorka serwuje nam tu więc miłosny trójkąt i związek, którego finał może zaskoczyć niejednego czytelnika. Naprawdę dzieje się w "Pełniku". Anna Lewicka zadbała zatem zarówno o emocje jak i spektakularne scenę akcji. Przez co powieść czyta się niemal na jednym wydechu. Wciąga, intryguje, a w konsekwencji pozostawia niedosyt.

 

Wróćmy jednak do głównej bohaterki powieści, która wraz z jej końcem buduje nadzieję na ciąg dalszy tej historii. Emilka jest kobietą po przejściach. Osierocona przez rodziców, wychowana przez przybraną ciotkę i wiecznie nękana przez nastoletnich rówieśników opuściła Pełnik z nadzieją na lepsze życie. Kiedy po latach wraca do niego jest już uzbrojona w tarczę. Z dumą idzie po jego uliczkach. Dziś jest przecież wziętą prawniczką i nie pozwoli sobie wejść na głowę. Przestała być (czuć się) przybłędą, jak nazywała ją niegdyś lokalna społeczność. Dopiero po czasie jest też w stanie docenić miłość jaką otrzymała od Emki. Czara goryczy związana jednak z tymi ludzi nie opustoszała. Dawała jej za to siłę do walki. Równie intrygującym co wzmagającym klimat tajemniczości i mroku jest umiejscowienie akcji powieści na kawałku Ziemi Kłodzkiej, które od zawsze kojarzy się nam z niebywałymi historiami i nutą tajemniczości.

 

Reasumując "Pełnik" to świetna historia, która umili nam niejedną chwilę. Uroczy romans. Subtelna powieść grozy i niemal psychologiczny obraz postaci zmuszonej trwać w środowisku zdominowanym przez demony. Napisana lekkim piórem i z dystansem. Bujna od emocji i fantazji. Dobra książka na każdą pogodę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial