Okładka wydania

Chluba I Zguba

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Chluba I Zguba | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Maciej Wójcik

Każda osoba funkcjonująca w współczesnym, cywilizowanym świecie, stanowi element politycznej rzeczywistości. Nawet, jeżeli ktoś określa siebie mianem osoby apolitycznej, to mimo wszystko bierze udział w „życiowej grze”, której zasady są określane przez polityków, ideologów, apologetów reprezentujących różnorakie doktryny, idee, filozofie, koncepcje społeczno-ekonomiczne. W świecie polityki trwa nieustanna walka pomiędzy zwolennikami obozów ideologicznych, określanych przez politologów, jako: prawicowe, centrowe lub lewicowe. Niegdyś owa rywalizacja była bardzo krwawa, a jej uczestnicy nie poszukiwali konsensusu, wspólnych dróg prowadzących do rozwiązania problemów trapiących społeczeństwo. Za dobry przykład może tutaj posłużyć historia XIX i XX wiecznej Europy: uliczne starcia pomiędzy bojówkami różnorodnych politycznych frakcji, zamachy organizowane przez anarchistów na ważnych przedstawicieli państwa, bezkompromisowe rozprawianie się z adwersarzami (np. osadzanie przeciwników politycznych w obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej przez sanacyjny rząd II Rzeczypospolitej). Dzisiaj ideologiczne spory nie są rozwiązywane przy pomocy broni, sił militarnych, a przeniosły się m.in. na strony opiniotwórczych czasopism, gdzie omawiane są ważne wydarzenia lokalne i międzynarodowe, rozwój kultury, naukowe odkrycia, spory etyczne.

 

Polski rynek prasowy jest bogaty w czasopisma wydawane przez liczne i ciekawe środowiska ideowe. Czytelnik może przebierać w dziennikach, tygodnikach, dwutygodnikach, miesięcznikach, etc. o profilu szeroko rozumianej prawicy (prasa chrześcijańska, konserwatywna, nacjonalistyczna), jak i lewicy (organy prasowe ugrupowań socjalistycznych, socjaldemokratycznych, a nawet komunistycznych czy anarchistycznych). W większości przypadków osoby identyfikujące się z daną ideologią sięgają jedynie po czasopisma wydawane przez bliskie im partie/zrzeszenia/ugrupowania, do których sami należą lub z sympatyzują z ich wizją polityczną. Jednakże, bez względu na swoje zapatrywania polityczne, warto sięgać także po prasę zwolenników idei, z którymi niekoniecznie musimy się zgadzać. Wydawcy i redaktorzy niektórych czasopism, okresowo zbierają w pokaźnych antologiach artykuły pojawiające się na przestrzeni kilku, kilkunastu lat na łamach prowadzonych przez nich periodyków. Przykładem tego typu działalności jest ukazanie się w 2020 r. antologii pt. „Chluba i Zguba. Antologia najnowszej publicystki patriotycznej”, w której znajdziemy kilkadziesiąt artykułów oraz wywiadów opublikowanych w latach 2016 – 2019 na łamach miesięcznika WPIS (skrót od Wiara, Patriotyzm i Sztuka).

 

WPIS to czasopismo poruszające m.in. tematykę społeczną, polityczną i religijną, ukazujące się od 2010 r. (początkowo wydawane w formie dwumiesięcznika). Autorów publikujących na łamach miesięcznik można określić, jako publicystów ideowo zorientowanych w stronę myśli prawicowej, konserwatywno-chrześcijańskiej. W antologii znajdziemy teksty podzielone na 9 tematycznych rozdziałów: 1. Kultura – bastion tożsamości, 2. Nauka drży w posadach, 3. Historia magistra vitae, 4. (Nie)bezpieczeństwo medialne, 5. Drogi donikąd gospodarki, 6. Polityka i Unia (anty)Europejska, 7. Suwerenność stale zagrożona, 8. Cywilizacja barbarzyńców, 9. Wiara w świecie postprawdy. Autorzy tekstów wchodzących w skład antologii to politycy, duchowni, naukowcy, artyści identyfikujący się, na co dzień z wartościami mającymi swoje źródło w patriotyzmie, poszanowaniu polskich tradycji i chrześcijaństwie. Jako najbardziej znanych oraz reprezentatywnych autorów należy wymienić; polityka Antoniego Macierewicza, historyka Andrzeja Nowaka, członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Wojciecha Polaka, poetę Bohdana Urbankowskiego, pisarza Leszka Sosnowskiego.

 

Część artykułów wchodzących w skład zbioru porusza problematykę zagrożenia polskiej suwerenności, kultury i tożsamości narodowej, która zdaniem autorów ma wypływać z negatywnych zjawisk trawiących współczesne, europejskie społeczeństwa, do których zaliczają ateizm, laicyzację, zastąpienie wiary nauką, wielokulturowość, itp. Antologia jest także bogata w teksty dotyczące ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, sukcesów osobistości z świata sportu, polityki, medycyny, sztuki.

 

 Książka została wydana w twardej oprawie, a treść znajdujących się w niej tekstów została ozdobiona wieloma ilustracjami oraz fotografiami, które z pewnością uatrakcyjniają lekturę i wpływają na wyobraźnię, jeżeli odnoszą się do tekstów opisujących zamierzchłe zjawiska. Pozycję „Chluba i Zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej” można polecić nie tylko osobom, których poglądy są zbudowane na podstawie wartości patriotycznych i konserwatywnych, ale również czytelnikom zorientowanym ideologicznie w zupełnie inną stronę, chcących poznać sposób myślenia swoich „ideologicznych konkurentów”, z którymi współżyją oraz współpracują, na co dzień w rodzinie, miejscach pracy, szkole, uniwersytecie. Antologia stanowi też ciekawą lekturę dla czytelników żywo zainteresowanych historią idei i ruchów politycznych, politologii, filozofią i teologią.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial