Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Prawie Jak Gwiazda Rocka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Prawie Jak Gwiazda Rocka | Autor: Matthew Quick

Wybierz opinię:

Sosnowaigielka

Matthew Quick kojarzy mi się z nietuzinkowym podejściem do literatury i dobrą znajomością specyfiki czasu dorastania. Kiedy zabieram się za jego powieść,  wiem, że lektura na sto procent mnie zaskoczy (i nie potrzebuję do tego rekomendacji w postaci rzucającej się w oczy naklejki Netflix). Wiem również, że na kartach książki znajdę bohaterów, którzy na długo zostaną w moim sercu, a i chętnie widziałbym ich przy swoim boku. Tak, jak chociażby Amber Appleton, bohaterkę „Prawie jak gwiazda rocka”, zakochaną w działaniu, doskonałą przyjaciółkę, zwiastunkę dobrej zabawy i brakującej nadziei.

 

Ta książka jest niczym wielki reflektor rzucający jasny snop światła w ciemną noc. Zwraca uwagę na często pomijane, a niesamowicie ważne kwestie. Z uwagi na to, że zwykle mierzę książki pod kątem poruszanych zjawisk psychologicznych i społecznych, muszę zacząć właśnie od nich. Matthew Quick pisząc o Amber i jej przyjaciołach, zarysowuje m.in. problem bezdomności, samotnego macierzyństwa i wiary w „księcia z bajki”, który zaradzi wszelkim problemom. Opowiada o tym, jak to jest żyć na marginesie, nie znajdować zrozumienia, a wyłącznie odrzucenie. Zachęca do spojrzenia na swoje środowisko okiem wyłapującym ludzi potrzebujących wsparcia, borykających się z trudnościami np. z powodu niepełnosprawności, starszego wieku, czy trudnych przeżyć. Czy nie mając nic, można więcej robić coś dla innych niż ci, którzy mają wszystko? Jakim człowiekiem powinno być się wobec swoich przyjaciół, znajomych, sąsiadów?

 

Na tym tle mamy Amber, prawie dorosłą, ale wciąż nastolatkę. Dziewczę niepokorne, nieustępliwe w działaniu, które przez swoje „dziwactwa” trafia do elitarnej grupy wyrzutków społecznych. Można by powiedzieć, że bycie w szkolnej Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa jest krokiem do zmiany całego jej życia. Chociaż Amber mówi o sobie, że jest zwykłą dziewczyną- nic bardziej mylnego.  W niej wszystko jest wyjątkowe, dzięki czemu wyróżnia się, choć wcale jej na tym nie zależy. Kiedy ta zwariowana nastolatka opowiada historię swojego życia, skłania czytelnika do myślenia o masie ważnych rzeczy. Czy warto być dobrym człowiekiem? Czy istnieje coś takiego, jak sprawiedliwość? Jak odzyskać utraconą nadzieję? Czy bycie innym jest złe? Przez snutą za pomocą narracji pierwszoosobowej prezentację wydarzeń i światopoglądu Amber, książka staje się bardzo osobista i niezwykle przejmująca. Jest jak czytanie cudzego pamiętnika, oczywiście za zgodą autora.

 

Matthew Quick tworzy bardzo wyobrażeniową historię. Jakby faktycznie siedziało się wraz z Amber na tylnym siedzeniu szkolnego autobusu. Autor serwuje przeróżne smaczki w postaci chociażby refleksyjnych haseł i zabawnych tekstów. Trzeba mu przyznać, że umiejętnie operuje słowami. Jego historie są nieprzegadane,   a czasem w kilku linijkach umieszczonych na prawie pustej stronie zawrze więcej niż w grubym poemacie na milion stron. Doskonale buduje również bardzo charakterystycznych, niepowtarzalnych bohaterów. Dostarcza wzruszeń, chwil zwątpienia, gromady najróżniejszych refleksji. Czytelnik może doświadczyć pełnej gamy uczuć, które na co dzień Amber kryje przed światem za pomocą swojego lekkiego tonu i małych kłamstewek. Od euforii, dumy, szczęścia, po zobojętnienie i totalne załamanie. Cierpienie, ból i bezsilność bohaterki są wręcz namacalne, kłujące, budzące współczucie. Ta bomba emocji sprawia, że „Prawie jak gwiazda rocka” nie daje i zapewne nigdy nie da o sobie zapomnieć. Jeśli mam postawić ją na jakiejś wirtualnej półce, powinna stać obok obowiązkowych lektur skierowanych do młodzieży, a i dorosłym z pewnością się przyda. Bowiem podczas kiedy społeczeństwo zwykle nie ma zbyt dobrego zdania o nastolatkach, Amber Appleton z zaangażowaniem temu zaprzecza, robiąc niezwykle ważne rzeczy dla ludzi wokół.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial