Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Drużyna Miltona

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Drużyna Miltona | Autor: Michał Poznański

Wybierz opinię:

Halmanowa

Michał Poznański jest aktorem, youtuberem i twórcą kanału Drollercaster (obecnie DC Studio), gdzie prezentuje widzom bajkową serię fabularną dla nastolatków przy użyciu silnika graficznego popularnej gry Minecraft. Pomysł ten zrodził się z miłości do reżyserowania i tworzenia własnych filmów, a także z sentymentu do klasyków Disneya. Twórca pragnął stworzyć miejsce, które nie tylko zapewni młodzieży rozrywkę i odskocznię od codzienności, ale też będzie źródłem przyjaznych treści, odpowiednich dla starszych, jak i młodszych odbiorców. Drollercaster to nazwa niezwykłego świata, w którym toczą się losy równie niezwykłych bohaterów. Historia umiejscowiona w tym magicznym uniwersum szybko zyskała popularność – obecnie kanał posiada ponad 900 tysięcy subskrybentów. To jednak nie koniec sukcesów Michała Poznańskiego. Twórca sprawdził się również jako autor, napisał bowiem dwie książki oparte na youtubowej opowieści: „Dwa światy: Milton żyje” oraz „Drużyna Miltona”. O drugim z wymienionych tytułów chciałabym dzisiaj opowiedzieć.

 

Pierwsze, na co zwróciłam uwagę podczas lektury, to dopracowana, ciesząca oko szata graficzna powieści, idealnie współgrająca z treścią. Ilustracje w komiksowym stylu są barwne, żywe, pełne ekspresji. I mimo że niezbyt liczne, to przemyślane i starannie dobrane, doskonale oddające kulminacyjne punkty historii. Ponadto mnóstwo graficznych ozdobników czyni książkę bardzo atrakcyjną pod względem wizualnym. Strony tytułowe poszczególnych rozdziałów oznaczone są kolorami oraz prostymi grafikami. Odmiennym tłem i fontem wyróżnione zostały rozmowy za pośrednictwem czatu, dzięki czemu nie zlewają się z tekstem głównym. W dość ciekawy sposób przedstawiono również nagrania głosowe Miltona, głównego bohatera – aby poznać ich treść, trzeba obrócić książkę. Warto też wspomnieć, że cała publikacja wydana została na papierze o wyższej gramaturze, co wpływa na jej trwałość oraz wygodę czytania. Wszystko to sprawiło, że z przyjemnością zagłębiłam się w opowieść Michała Poznańskiego. Wydawca potraktował książkę jako całość i tak też ją zaprojektował – traktując wszystkie jej elementy współmiernie: treść, jej układ, typografię, kolory oraz surowce, z jakich ostatecznie powstała. Czytelnik otrzymuje produkt wysokiej jakości, przygotowany z ogromną starannością, dopieszczony pod każdym względem.

 

Głównym bohaterem jest postać z gry komputerowej – Milton, który pewnego dnia postanawia wyruszyć w podróż na Ziemię, do świata ludzi. Na miejscu okazuje się, że nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Leniwoludzia czeka wiele komplikacji i wyzwań, ale łatwiej pokonywać trudności, gdy ma się wsparcie przyjaciół. Wierne ziemskie fanki Miltona, Ola i Emilka, a także cybernetyczne postaci – Sindey, doktor Gibson oraz kot Gabryś – pomagają mu uporać się z przeciwnościami losu i wrócić do wirtualnej kwadratowej rzeczywistości. Czy akcja ratunkowa się powiedzie?

 

Przyznam, że historia mocno mnie wciągnęła. Nie spodziewałam się, że aż tak polubię bohaterów powieści. A jednak! Autor miał świetny pomysł na fabułę i zrealizował go z dużą wprawą. Nie mam pojęcia, jak wiele Michał Poznański zaczerpnął z animacji, które opublikował na kanale YouTube. Czy książka jest tylko nawiązaniem do internetowej opowieści, uzupełnieniem, a może po prostu jej papierową wersją. Nie zmienia to jednak faktu, że cała koncepcja wprawiła mnie w ogromny podziw i zdumienie. Autor stworzył niesamowitą i pochłaniającą bez reszty historię, nawiązując do znanej gry komputerowej i ukazując różnice między rzeczywistością a cyberprzestrzenią. Tutaj trudno się nudzić, bo przygoda goni przygodę, a sposób, w jaki ukazane zostały rozbieżności między światem realnym a wirtualnym, niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Powieść jest pełna humoru słownego i sytuacyjnego, a dialogi są żywe i skonstruowane w taki sposób, by podkreślić odrębną osobowość każdej z postaci. Autor posługuje się lekkim, przystępnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Krótkie rozdziały i atrakcyjna kompozycja treści stanowią z kolei zachętę dla młodszych odbiorców.

 

 „Drużyna Miltona” to pozycja idealna nie tylko dla fanów Minecrafta, lecz dla wszystkich miłośników młodzieżowej literatury przygodowej i fantastycznej. Nawet ci, którzy niewiele wiedzą o ‘kwadratowej’ produkcji komputerowej, bez problemu przenikną do  świata przedstawionego w książce. Jest to opowieść o sile przyjaźni, bezinteresownej pomocy, lojalności wobec bliskich osób i wytrwałości w dążeniu do celu. Polecam czytelnikom w wieku 8-13 lat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial