Okładka wydania

Srebrzysty Blask

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Srebrzysty Blask | Autor: Urszula Soja

Wybierz opinię:

Chris

Starożytny Rzym i Grecja to niekończące się źródło natchnienia dla wszelkiego rodzaju twórców. Od reżyserów filmowych i teatralnych, poprzez muzyków i tancerzy, a oczywiście na malarzach, rzeźbiarzach i pisarzach kończąc- niejednokrotnie znaleźli oni w tychże czasach pomysł na swe najnowsze dzieło. Skupiając się jednak jedynie na książkach, polscy czytelnicy nie muszą wcale daleko szukać przykładu na umieszczenie akcji w tymże okresie historycznym. Henryk Sienkiewicz i jego noblowskie dzieło „Quo vadis” to jednocześnie piękna wizytówka naszej rodzimej literatury jak i zmora wszystkich uczniów. Trzeba jednak przyznać, że starożytny Rzym i Grecja mają w sobie pewnego rodzaju urok połączony z ogromnym przyciąganiem czytelnika do swoich obrazów. Dlatego też, mimo upływających lat, takie tło nieustannie jest wykorzystywane przez pisarzy oraz innych twórców. W podobnym, lecz oryginalnym stylu, dokonała tego także Urszula Soja, w swojej najnowszej książce „Srebrzysty blask”.   

 

Aristodemos jest greckim filozofem, którzy przemierzając rzymskie drogi, głosi wszystkim nauki swojego mistrza, Epikura. Jednym z jego słuchaczy zostaje młody Lucjusz Wibiusz, syn szewca, który jest tak zafascynowany mowami starszego oratora, że postanawia zostać jego uczniem. Nieoczekiwanie jednak, zamiast zgłębiać filozoficzne rozprawy, muszą zmierzyć się z kryminalną zagadką, która wstrząsnęła Rzymianami. W ten sposób, wraz z głównymi bohaterami, przemierzamy ówczesną stolicę świata, w poszukiwaniu nowych tropów i jednocześnie podziwiając krajobraz tamtych czasów. Trzeba przyznać, że Urszula Soja naprawdę świetnie przygotowała się do napisania tejże książki. Na każdym kroku udowadnia, że zarówno zwyczaje jak i widoki ówczesnego Rzymu nie są jej obce, a wiedzę na ten temat chętnie przekazuje czytelnikom, pod płaszczykiem kryminalnej zagadki. Podczas lektury nie odczuwamy jednak żadnego rodzaju dysproporcji. Motyw zbrodniczy nieustannie pozostaje przewodnim, a wszystkie przykłady obrazów dotyczących tamtejszego świata są jedynie świetnym uzupełnieniem tegoż wątku. Widać także, że autorka bardzo dobrze czuje się w temacie filozofii. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami dysput nauczycielskich na temat rozmyślań Epikura, Diogenesa czy też innych popularnych myślicieli starożytnych. To chyba właśnie jeden z nielicznych minusów „Srebrzystego blasku” gdyż w takich momentach miałem wrażenie, że Urszula Soja „na siłę” chciała umieścić wątki filozoficzne w swojej kryminalnej powieści. Oczywiście, biorąc pod uwagę głównego bohatera jak i jego metody badawcze, tego typu rozmyślania były wręcz obowiązkowe, lecz czasem można odczuć niepotrzebność takiego zabiegu.

 

Powracając jednak do najważniejszego tematu, „Srebrzysty blask” pod kątem kryminalistycznym czyta się  naprawdę dobrze. Wraz z głównymi bohaterami przemierzamy ówczesny Rzym w poszukiwaniu nowych świadków i tropów, przepytujemy podejrzanych czy też badamy miejsca zbrodni. Autorka stopniowo buduje napięcie poprzez powolne odkrywanie kolejnych rąbków tajemnicy, powodując jednocześnie, że wraz z Lucjuszem i Aristodemosem mamy wrażenie, że jesteśmy blisko rozwiązania zagadki, ale nieustannie coś nam umyka. Dodając do tego opisy architektoniczne i zwyczajowo-kulturalne, które świetnie oddają ówczesny obraz krajobrazu i społeczeństwa, Urszula Soja stworzyła naprawdę ciekawą powieść, którą czyta się z napięciem, ciekawością i jednocześnie zachwytem nad Rzymem.

 

 „Srebrzysty blask” to kolejna książka, której tło zbudowane jest na obrazie starożytnego świata. W historii literatury niejednokrotnie zdarzały się przypadki, że takiego rodzaju zabiegi nie wychodziło na dobre lekturze i niestety nie spełniały oczekiwań czytelników. Muszę przyznać, że w przypadku Urszuli Soji jest to naprawę warty zainteresowania kryminał, który z pewnością przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi. Ciekawi główni bohaterowie, nieoczekiwane zwroty akcji i mordercze zagadki otoczone pięknymi opisami życia i widoku starożytnego Rzymu, powodują, że „Srebrzysty blask” czytało się naprawdę dobrze.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial