Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sara Księga Pierwsza

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sara Księga Pierwsza | Autor: Esther HicksJerry Hicks

Wybierz opinię:

Reanata A.

Esther i Jerry Hicks znani z wielu publikacji o emocjach, miłości, wrażliwości i tym razem nie pozostawiają czytelnika bez całej palety różnorodny odczuć/wzruszeń. I już w podtytule zaznaczając, że będzie to książka „O wspaniałej przyjaźni pokrewnych dusz”. Publikacja poprzedzona dedykacją, szczególnie dla tych, którzy zadają pytania, w książce tej znajdą odpowiedź. „Sara. Księga pierwsza" to książka o dziewczynce imieniem Sara. Oglądamy świat z perspektywy nieśmiałej dziesięcioletniej dziewczynki, której dokuczają brat i koledzy. Na początku czytelnik ma wrażenie, że będzie to banalna historia, jakich wiele. Tymczasem  książka, ukazuje szereg emocji, a wszystko zmienia się, gdy Sara poznaje Salomona, mądrą sowę.

 

Sowa jest symbolem mądrości, od wieków utożsamiana z umysłem, potęgą i inteligencją. Imię sowy również nie jest przypadkowe, należące do słynnego z mądrości króla IzraelaSalomona. Sowa Salomon – połączenie, które etymologicznie wybrzmiewa potęgą mądrości i sprawiedliwości. Tak samo inteligentne są rozważania dziewczynki, pytania, które dorosłych onieśmielają i sprawiają, że zastanawiamy się dlaczego tak jest? Magiczny ptak, którego Sara nie słyszy, ale odczuwa jego myśli, bo nie zawsze potrzebujemy uszu, by słyszeć, nie zawsze potrzebujemy oczu, by widzieć.

 

„Sara, księga pierwsza” to książka nie tylko dla dzieci. To księga o odkrywaniu siebie i relacji ze społeczeństwem, pokonywaniu trudności. Uczy wrażliwości na drugiego człowieka. Dlatego wsłuchujemy się w to, co ma do przekazanie sowa. W utworze dominuje temat milczenia, ale i istota komunikacji: „Jedynie ludzie posługują się słowami. Lecz nawet oni znacznie częściej posługują się za pomocą myśli, a nie słów”. Książka nie należy do najcieńszych, jednak czyta się szybko, dużym ułatwieniem jest podział na rozdziały oraz czcionka, z wydzieleniem myśli/słów sowy zapisanych kursywą. Skromne rysunki, tylko dopełniają cały tekst, tak by namiarem kolorowych zdjęć nie przytłaczać głównego przesłania, by wyciszy czytelnika, nie zagłuszyć tego, co najcenniejsze. Jedyna kolorystka dominuje na okładce książki. Ilustracja w pełni oddaje najważniejsze przesłanie tej książki. Biel sowy dopełnia całej symboliki. Pamiętając, że sowa w wielu tradycjach i kulturach jest również symbolem śmierci. I taki temat pojawia się w rozważaniach Sary, co może być punktem wyjścia do rozmowy na trudne tematy. Książka skłania czytelnika do własnej interpretacji, poza warstwą dosłowną, odkrywania tego, co metaforyczne. Śmierć postrzegać możemy w sensie symbolicznym, oznaczającą przemianę w życiu. Ponadto sowa jest atrybutem odkrywania tego, czego nie widzą inni. Dlatego jest to dla czytelnika również książka o podróży, z jednej strony rozumianej jako wędrówkę, przemierzanie z miejsca do miejsca, a latanie jako pokonywanie własnych barier, słabości i spojrzenie na coś z innej perspektywy. Z drugiej strony podróż rozumianej, jako wgląd w siebie, odkrywaniu swoich myśli. Dziesięcioletnia dziewczynka dochodzi do mądrego stwierdzenia, że ludzie nie potrafią milczeć, być w samotności, by wsłuchiwać się we własne myśli: „Ludzie nie potrafią słuchać własnych myśli, ponieważ cały czas coś mówią lub oglądają telewizję…”.

 

Na kartach książki „Sara. Księga pierwsza” każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Od wieku, wiedzy, pochodzenia zależeć będzie na jakim poziomie czytelniczym odkrywać będziemy księgę pierwszą. Skupiając się nie na tym, czego nie chcemy, ale na tym czego tak naprawdę pragniemy, dzięki temu towarzyszyć będą nam pozytywne emocje, a nie pejoratywne. Najważniejsze to zmiana sposobu myślenia, jeśli tego nie zrobimy, nic się nie zmieni. Prosta historia spotkania dziewczynki z sową zmienia się w głębsze, wręcz filozoficzne, refleksyjne rozważania o życiu. Uczymy dzieci obserwacji zdarzeń, a bardzo często zapominamy o nazywaniu emocji, o rozmowie o tym, jak powinnyśmy reagować. Sowa przekazuje konkretne zalecenia, jednym z nich jest ćwiczenie odczuwania wdzięczności, jako klucz sukcesu w relacji z innymi. Pamiętając, że „..twoja radość nie zależy od nikogo innego. Twoja radość zależy tylko od tego, na co decydujesz się zwrócić swoja uwagę”. Tym przesłaniem zachęcam do odkrywania mądrości zawartych w księgach, wspólnie z główną bohaterką Sarą.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial