Okładka wydania

Dziewczyna Z Ferajny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dziewczyna Z Ferajny | Autor: Teresa Carpenter

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

 „Dziewczyna z ferajny” to opowieść o życiu Arlyne Brickman, która jako młodziutka dziewczyna postanowiła związać swoje życie z mężczyznami ze świata przestępczego. W ciągu wielu lat pomagała członkom mafii w Stanach Zjednoczonych w niektórych interesach. Dzisiaj zapraszam zatem do świata porachunków mafijnych pełnych przemocy i brutalności.

 

NASTOLATKA ARLYNE

Arlyne, urodzona w 1934 roku pochodzi z rodziny żydowskiej. Jest córką gangstera parającego się nie do końca legalną działalnością. W dzieciństwie jest zafascynowana babcią Idą. To elegancka kobieta, która, po porzuceniu męża, prowadziła zakład pogrzebowy, ocierając się o świat przestępców. Wnuczka, już jako dwunastolatka, postanowiła podążać śladami babci. Ku przerażeniu matki Billie, dziewczyna bardzo wcześnie rozpoczęła również życie seksualne, kilkakrotnie zachodząc w ciążę. W przeciągu zaledwie kilku lat przeszła aż 9 aborcji. Jeszcze we wczesnej młodości zafascynowała ją legendarna postać Virginii Hill, która przez wiele lat była słynną kochanką wielu mafiosów. Arlyne marzy, by wieść podobne życie. I krok po kroku zaczyna dążyć do swojego ideału. Ubiera się nawet podobnie jak jej idolka.

 

ŻYCIE DZIEWCZYNY Z FERAJNY

Już jako nastolatka Arlyne kręci się w pobliżu tak zwanych chłopców z ferajny, czyli lokalnych gangsterów. Rozpoczyna bardzo aktywne życie seksualne, stopniowo wkręcając się w szeregi mafii. Początkowo jest dziewczyną na posyłki, przenoszącą paczki, czy też wiadomości pomiędzy członkami mafii. Jednak stopniowo się rozkręca, prowadząc własny biznes. Zajmuje się zakładami buchmakerskimi, a następnie handlem narkotykami. Prywatnie wychodzi za mąż, ale niestety po krótkim czasie zostaje porzucona. Zostaje sama z córeczką Leslie, którą zbyt często porzuca u swoich rodziców. W swoim życiu spotykając się z wieloma mężczyznami bywała poniżana, bita, a nawet gwałcona. Pewnej nocy Arlyne zostaje brutalnie zgwałcona przez kilku mężczyzn. A ponieważ jest z pochodzenia Żydówką, nikt nie stanął w jej obronie Coraz częściej pod jej adresem padają groźby… Zagrożone jest również bezpieczeństwo córki… I wtedy coś w niej pęka… Zostaje informatorką FBI. Przy jej pomocy za kratki trafia szereg mafiosów.

 

NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA

„Dziewczyna z ferajny” pokazuje prawdziwą historię Arlyne. Życie w szeregach mafii jest niebezpieczne, naszpikowane brutalnością. W połowie XX wieku spora część mężczyzn nie szanowała kobiet, szczególnie szkalując osoby żydowskiego pochodzenia. Książka jest formą reportażu, spisanym przez dziennikarkę kryminalną Teresę Carpenter, zdobywczynię nagrody Pulitzera. Nie jest to najłatwiejsza lektura. No cóż, życie Arlyne nie było usłane różami. A mimo to, książkę liczącą niemal 400 stron przeczytałam całkiem sprawnie. Napisana przystępnym językiem, wciąga w mroczny świat porachunków gangsterskich. A w tym świecie młodziutka dziewczyna, naiwnie marzy o bogactwie, luksusowym życiu oraz szacunku ze strony mafiosów. Na okładce książki odnajdziemy również zapowiedź, że wkrótce doczekamy się ekranizacji. Reżyserem jest sam Paolo Sorrentino, znany z takich filmów jak: „Wielkie piękno” czy „Młody papież”, a w rolę Arlyne wcieli się nikt inny jak Jennifer Lawrence. Zapowiada się zatem kinowy przebój.

 

Czy polecam książkę „Dziewczyna z ferajny”? Jeżeli jesteś fanem reportaży, nie razi Cię brutalny język naszpikowany wulgaryzmami, a pełen przemocy i nieczystej gry świat mafiosów nie wywołuje u Ciebie wstrętu, to spokojnie możesz sięgnąć po książkę. Osobiście sięgnęłam po „Dziewczynę z ferajny” z ciekawością, gdyż uwielbiam historie oparte na faktach. Jednak dla mnie amerykański świat przestępców z połowy XX wieku jest chyba zbyt brutalny. A wielką zaletą książki jest pokazanie tego świata rzeczywistym, bez romantycznego lukru. Najlepiej przekonaj się sam, czy to pozycja dla Ciebie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial