Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wygrać Z Mroczną Przeszłością

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Dudek
 • Tytuł Oryginału: Wygrać Z Mroczną Przeszłością
 • Gatunek: Literatura FaktuPublicystyka i Felietony
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 84
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 148x210mm
 • ISBN: 9788395858628
 • Wydawca: Gajus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  2/6

  4/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wygrać Z Mroczną Przeszłością | Autor: Anna Dudek

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

W moich czytelniczych wyborach bardzo często pojawiają się książki dotyczące trudnych i kontrowersyjnych tematów. Nic nie wzbudza we mnie takich emocji jak czytanie o rzeczywistych ludziach i autentycznych wydarzeniach. Świadomość tego, że czytam o  czymś, co zdarzyło się naprawdę porusza mnie bardziej niż fikcja literacka. Z tego względu zainteresowała mnie książka "Wygrać z mroczną przeszłością" pani Anny Dudek. Spodziewałam się po niej chwytającej za serce historii kobiety, która musiała zmierzyć się ze swoimi traumatycznymi przeżyciami. Miałam nadzieję, że książka mnie poruszy, tak się jednak nie stało.

 

"Wygrać z mroczną przeszłością" to autobiografia kobiety, która doświadczyła w swoim życiu wiele złych chwil.  Wzrastała w trudnej rodzinie, naznaczonej alkoholizmem ojca. Jej codziennością były rodzinne awantury oraz przemoc psychiczna i fizyczna. Na domiar złego Anna, jako mała dziewczynka doświadczyła molestowania ze strony obcego mężczyzny, co skutecznie ukryła przed swoimi bliskimi. Nie uzyskała też pomocy od jedynej osoby, do której zwróciła się ze swoim problemem. Te wszystkie wydarzenia sprawiły, że kobieta w dorosłym życiu miała trudności ze stworzeniem dobrego związku opartego na miłości i zaufaniu. Wikłała się za to w relacje, które od początku skazane były na niepowodzenie. Mając nieprzepracowane traumy z dzieciństwa nie potrafiła ułożyć sobie życia tak, jakby tego chciała.

 

Autobiografia jest bardzo szczegółowa. Autorka opowiada tutaj z dużą dokładnością o swoich rodzicach (a na początku także o dziadkach), a następnie o swoim życiu. Przytacza po kolei swoje relacje z mężczyznami, a także swoje miejsca pracy. Opowiada o swoim niezbyt udanym małżeństwie, o macierzyństwie (pani Anna jest mamą dwóch synów),a nawet o samochodach, które po kolei kupowała. To wszystko sprawia, że książka zamiast poruszać i wywoływać emocje, tak naprawdę nuży czytelnika. Oczekiwałam tutaj opowieści o walce z traumą, a tymczasem otrzymałam zapis życia zupełnie obcej mi osoby.

 

Książka miała dotyczyć tematu przemocy, a tak naprawdę temat ten jest tutaj ledwie zarysowany. Muszę przyznać, że czuję się nieco oszukana. Zamiast skupić się na najważniejszym temacie, który zainteresowałby czytelnika, autorka opisuje tutaj nikomu niepotrzebne szczegóły. Jako czytelnikowi nie była mi potrzebna wiedza, gdzie po kolei autorka miała okazję pracować i jakie samochody po kolei kupowała. Za mało tutaj autentycznych emocji i przeżyć, za dużo suchych faktów. Zdaję sobie sprawę z tego, że autorka chciała zmieścić w tej książce jak najwięcej swojego życia, jednak efekt jest taki, że książka utraciła gdzieś po drodze to, co najważniejsze.

 

Niestety książką jestem bardzo rozczarowana. Taki zapis swojego życia warto stworzyć dla swoich dzieci, ale nie widzę sensu wydawania ich dla szerszego grona. Nie było to ciekawe, a wręcz irytujące. Na szczęście książka jest bardzo krótka, liczy około 80 stron. Oczywiście jest to moja subiektywna opinia i na pewno znajdą się osoby, które w tej książce odnajdą coś więcej. Ja niestety tego nie znalazłam. Na okładce możemy przeczytać, że autorka ma nadzieję, że książka ta pomoże innym osobom dotkniętym przemocą w zrozumienie siebie i mam nadzieję, że faktycznie dla kogoś ta krótka powieść stanie się drogowskazem. Dla mnie była tylko krótkim, niewiele znaczącym epizodem czytelniczym.

O Książkach I Nie Tylko

Kiedy ujrzałam książkę Anny Dudek w propozycjach do zrecenzowania, po zapoznaniu się z krótkim opisem zdecydowałam się ją zamówić. Coś w niej krzyczało do mnie, że powinnam ją wziąć i przeczytać. Tak też zrobiłam. Liczyłam na powieść, która mnie chwyci za serce lub na historię, o której po prostu nie będę mogła zapomnieć. Czy tak się stało? No cóż. Może przeanalizujmy ten twór.

 

Tytuł Wygrać z mroczną przeszłością opowiada o losach samej autorki, pani Anny, która postanowiła w owej książce podzielić się swoimi doświadczeniami z przemocą oraz tym, jak sobie z nią radziła. Sam ten aspekt jest niezwykle ciekawy i dla wszelkich miłośników wątków psychologicznych ta książka mogłaby okazać się strzałem w dziesiątkę. Fakt, że jest krótka i cieniutka może jeszcze bardziej zachęcić do lektury. Natomiast nie będę kłamać i wprost napiszę, że sięgając po tę pozycję, liczyłam chyba na coś zupełnie innego.

 

Niewątpliwym plusem tej książki jest styl pisania autorki. Anna Dudek ma bardzo lekkie pióro, więc opisując swoje ciężkie przeżycia i doświadczenia, związane właśnie z przemocą domową postarała się jednocześnie, by książka nie była napisana wybujałym językiem, który zrozumieją tylko nieliczni. Jak z resztą sama autorka pisze na tyle książki, ta pozycja jest dla wszystkich tych, którzy być może znajdują się w podobnej sytuacji i nie do końca wiedzą, jak to wszystko ugryźć. Tak więc styl autorki zasługuje na dużego plusa.

 

Kolejną zaletą pozycji jest fakt, iż Anna Dudek przedstawiła całą historię niezwykle chronologicznie. Na początku wspomniała o swoim ojcu i jego rodzinie, z której to prawdopodobnie wyniósł pewne niezbyt pozytywne zachowania. Następnie autorka krótko opisała rodzinę ze strony swojej mamy. Uważam to za plus, ponieważ dzięki temu wchodząc w historię pani Anny, mogłam poznać też moment, od którego się to wszystko zaczęło. Lubię, gdy coś jest tak uporządkowane, więc nie dziwię się przy tym sama sobie.

 

To, co przeżyła w swoim życiu Anna Dudek, jest niezwykle smutne i przerażające. Najpierw nie do końca wesołe dzieciństwo, a potem dorosłe życie, które okazało się rozczarowujące. Czytając o tym wszystkim, byłam w stanie zrozumieć każde zachowanie i każdą reakcję autorki, ponieważ nikt nie wytrzymałby tego wszystkiego, pozostając jednocześnie w świetnym zdrowiu psychicznym. Tym samym pani Anna wzbudziła mój ogromny podziw – i tak wytrzymała długi czas ze swoim oprawcą, a gdy znalazła w sobie siłę, by wreszcie to zakończyć, pomyślałam tylko: tak jest dziewczyno!

 

Niestety, dla niektórych czytelników zachowania autorki mogłyby wydać się przesadzone. Wiem, ponieważ znaczna większość osób traktuje takich ludzi (takich, w sensie: złamanych przez pewne wydarzenia i niedających sobie rady ze swoimi emocjami) jako zbędny balast i niezwykle trudny przypadek, który tylko męczy. Przyznaję, chwilami też miałam takie odczucie, że tego płaczu i lamentu jest za dużo, ale zdałam sobie sprawę z tego, że w podobnej sytuacji prawdopodobnie postępowałabym podobnie. Niektórych emocji nie da się trzymać na wodzy i czasem po prostu muszą znaleźć gdzieś ujście.

 

Wygrać z mroczną przeszłością to pozycja, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Dużo tutaj różnych autorefleksji, rozmyślań głównej bohaterki oraz dość irytujących sytuacji. Nie jest to książka idealna, ale życie też nie jest – a tę pozycję traktuję jako swego rodzaju spowiedź Anny Dudek, podczas której pokazuje ona, że przeszła piekło, ale udało jej się z niego wyrwać. Oznacza to też, że innym również może się udać. Jeżeli przepadacie za tego rodzaju literaturą - ten tytuł może przypaść Wam do gustu. Jeśli jednak wolicie unikać tak ciężkich emocjonalnie pozycji, radziłabym sięgnąć po coś innego.

Tysia19

Mimo wszelkich przeciwności losu nigdy, ale to przenigdy nie możesz się poddać. Walcz o siebie, o prawdziwość słów, swoją godność, marzenia, aż w końcu przerwij ten okropny bieg życia. Każda porażka jest lekcją, która dodaje siły i odwagi, by stawić czoła kolejnym i jeszcze kolejnym przeciwnościom losu. Bądź typem wojownika, który toczy zaciętą batalię do samego końca, nie poddaje się, bo tylko Ty znasz swoją wartość i siłę. Walcz dzielnie o dobro i prawdę oraz wierz, że kiedyś one Cię wyzwolą… Poznajcie Annę, której całe życie wywraca się do góry nogami. Czy uda jej się odnaleźć na nowo, wyjść z opresji? Tego dowiecie się z najnowszej powieści autobiograficznej Pani Anny Dudek, pod tytułem „Wygrać z mroczną przeszłością” (2021, wydawnictwo Gajus).

 

Agencja Wydawnicza Gajus z siedzibą w Gdańsku zajmuje się świadczeniem usług z zakresu przygotowania publikacji do druku, redakcją oraz korektą tekstu, a także pomocą w rozpowszechnieniu publikacji, czy promocją książek w modelu self-publishing. Zajmują się również copywritingiem. Oferta, jaką przygotowało wydawnictwo, jest gratką dla początkujących autorów, którzy potrzebują wsparcia merytorycznego podczas procesu wydawniczego.

 

„Wygrać z mroczną przeszłością” jest powieścią o charakterze autobiograficznym. To książka przepełniona agresją oraz skutkami, jakie płyną z takiego podłego działania. Autorka opisuje jakie negatywne zmiany w psychice powstały na przestrzeni lat na skutek traumatycznych przeżyć, kiedy to cyklicznie doświadczała przemocy zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Poprzez swoją historię chce przekazać czytelnikom, że nawet jeśli czujemy się na straconej pozycji, to i tak zawsze warto walczyć o siebie, swoje cele, nie bać się prosić o pomoc. Trzeba pokonywać swoje lęki, nie czuć wstydu z powodu tego, co nas spotkało. Ponadto nagłaśnianie sytuacji może okazać się zbawienne dla osoby pokrzywdzonej, jako forma samouleczenia, ale także wsparciem dla innych, którzy identyfikują się z problemem.

 

Pani Anna Dudek podeszła do tematu lektury z wielką dokładnością. Historię zaczyna od przedstawienia kilku pokoleń członków swojej familii. Żeby być jeszcze bardziej skrupulatną, pozwala sobie również na umieszczenie pamiątek rodzinnych w postaci zdjęć, które czytelnik może obejrzeć na ostatnich stronach autobiografii. Taki zabieg zdecydowanie urozmaica odbiorcy pochłanianie tekstu, natomiast  dzięki temu, że nie trzeba wyobrażać sobie postaci, staje się bardziej prostszy w odbiorze. Lektura została podzielona na dwadzieścia sześć mini rozdziałów, które liczą po dosłownie kilka stron, jedna, niekiedy dwie, trzy. Powieść czytałam z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ dzieje się, oj dzieje bardzo dużo, momentami nawet przerażająco za dużo, ponieważ uważa, że nikt nie zasługuje na takie traktowanie, jakie miała zafundowane bohaterka.

 

Klimat powieści jest zmienny, z przewagą podłego nastroju. Pojawiają się skrajne emocje, zaczynając od strachu, smutku, przechodząc przez naiwność, desperację, a kończąc na bezradności, subtelnej radości, namiastce szczęścia, czy nadziei. Głównym przesłaniem twórczości Pani Anny Dudek, jest pomóc zrozumieć ludziom, co się z nimi dzieje, motywować ich do działania, dodawać im otuchy, służyć radami, między innymi, aby nigdy się nie poddawali. Zdecydowanie jest to pozycja, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie, daje do myślenia. Jak widać, przy książce nie da się nudzić, a dzięki bardzo prostemu językowi, także nie mocy aby od niej się oderwać.

 

Uważam, że czytając powieść, nie można mówić o straconym czasie, ponieważ książka jest wartościowa. Płynie z niej ogromne przesłanie, wystarczy je tylko ‘chwycić’ i wykorzystać w życiu codziennym. Nie dopatrzyłam się elementów, które by mnie zraziły do autobiografii. Jest tak, jak sobie lekturę wyobrażałam, a może i lepiej. „Wygrać z mroczną przeszłością” Pani Anny Dudek to pozycja obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wieku. Zdecydowanie polecam, czytajcie, nie zawiedziecie się.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial