Okładka wydania

Praktyczny Poradnik Poligraficzny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Gołąb
 • Tytuł Oryginału: Praktyczny Poradnik Poligraficzny
 • Gatunek: PracaBiznesPoradniki
 • Liczba Stron: 344
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 168 x 237 mm
 • ISBN: 9788328373426
 • Wydawca: Helion
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Praktyczny Poradnik Poligraficzny | Autor: Andrzej Gołąb

Wybierz opinię:

inka

Czy amator może nauczyć  się trudnej sztuki przygotowywania, drukowania i oprawiania książki? To byłaby sytuacja idealna. Pisać i wydawać swoje własne publikacje. Wielu powie: niemożliwe. Nie po to kształcimy rzemieślników w tym zakresie, by odbierać im pracę. Skomplikowaną technologicznie i pełną zawiłości warsztatowych. A jednak Andrzej Gołąb, autor „Praktycznego poradnika poligraficznego”, od lat związany z branżą i założyciel pracowni typografii komputerowej, udowadnia, że tak. To jest możliwe dzięki wiedzy, odpowiedniemu oprogramowaniu i sprzętowi. I nawet zdradza, jak to zrobić. Krok po kroku. Niniejsza książka porusza zagadnienia związane z przygotowaniem publikacji do druku, drukowaniem przy użyciu różnych technologii oraz oprawianiem publikacji, czyli wszystkimi zabiegami introligatorskimi.

 

To nie jest książka „lekka, łatwa i przyjemna”, ale ma ogromną, niezaprzeczalną zaletę. Wskazuje, jakich błędów unikać angażując się w tak specjalistyczne procesy, jak poligrafia. To rzecz dla grafików, projektantów, a jak sugeruje sam autor – także studentów. Tym bardziej, że za lekturą stoi Helion, a to zobowiązuje. Od lat wydawnictwo odpowiada za publikacje wyraźnie sprofilowane, (często z zakresu informatyki, z których czasem korzystam) o charakterze wybitnie podręcznikowym. Wartość merytoryczna jest tu porównywalna z wysokiej klasy przygotowaniem strony zewnętrznej. Niewątpliwie ułatwieniem jest ogrom tabel, ilustracji, schematów, rysunków poglądowych oraz kolorowych fotografii o wysokiej jakości, dzięki którym poruszanie się po tej niełatwej książce staje się bardziej przyjazne. Nawet wyszczególnienie nagłówków przewodnich topików bolidem i kolorem różowym ma swoje znaczenie.  Plus skorowidz i bibliografia licząca pozycje aktualne, głównie po 2002 – 2010 roku (najstarsza pochodzi z 1992 roku, najmłodsza z 2018 roku). Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie do tekstu subiektywnego języka odautorskiego. Wywołany temat staje się przez to bardziej osobisty, zawiera wskazówki do konkretnego postępowania. Pojawiają się zwroty: „rozumiem”, „sugeruję”, ale są również encyklopedyczne definicje danych terminów. Oczywiście odpowiednio zaznaczone i wyróżnione.

 

Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części: prepress, press i postpress. Każdy odpowiada trzem głównym etapom edytowania. Pierwsze rozdziały dotyczą składu (z tabelami przeliczeniowymi), redakcji (włącznie z korektą) oraz samego projektu, od wyboru kroju pisma, stylu, przez kolor, format, rozdzielczość po łamanie. Elementami zasadniczymi pressu są: weryfikacja, impozycja, naświetlanie i druk. Ogólnie - różne narzędzia do montażu materiału. Padają hasła takie, jak PitStop Pro, Enfocus Inspector, rastry, RIP-y, CTP, druk offsetowy, druk komputerowy… Ale prezentacja tych „obcych” terminów jest tak przyjazna użytkownikowi, maksymalnie uproszczona, że przypomina raczej infografikę, niż wykład. A przecież w obecnej kulturze obrazkowej właśnie tego oczekujemy. Szybkiej, zrozumiałej informacji. Jest nawet „Dekalog dobrego projektowania” oraz wskazówki dotyczące terminów realizacji zlecenia, czy kosztów! Trzeba oddać w tym miejscu sprawiedliwość samemu autorowi. Jako praktyk podkreśla wady i zalety omawianych metod. Jeśli zaś opowiada się za jakąś konkretną, robi to z pozycji zawodowca profesjonalisty znającego zagadnienie z najdrobniejszych  niuansów. Na część trzecią, postpress, składają się procesy związane z krojeniem, falcowaniem, prasowaniem, klejeniem, szyciem, spiralowaniem, lakierowaniem, foliowaniem i tłoczeniem. I każdy z tych etapów rozbity jest na uszczegółowione odmiany, dokładnie rozrysowane i opisane.

 

 „Praktyczny poradnik poligraficzny. Procesy”, w założeniu autorskim, ma stanowić wstęp do bardziej rozbudowanej rozprawy; drugiego tomu pod tytułem  „Produkty poligraficzne”, które (od prostych wizytówek, broszur, ulotek, plakatów aż po książki w twardej i miękkiej oprawie) odkryją tajemnice wytwarzania konkretnych materiałów. Warto poczekać na to wydanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial