Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Żagary Antologia Poezji

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Opracowanie Zbiorowe
 • Gatunek: Poezja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 908
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170 x 125 mm
 • Wydawca: Ossolineum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Żagary Antologia Poezji | Autor: Opracowanie Zbiorowe

Wybierz opinię:

Katarzyna Lisowska

Tomik pięknie wydany, zwraca to w pierwszej kolejności uwagę. Trzeba to zaznaczyć, to wydania unikatowe, na współczesnym rynku wydawniczym wręcz już kultowe. To biblioteka Ossolińskich. Książka jest doskonale zredagowana. To wyniesienie przez formę sztuki na swój sposób wybitnej, ale na swój sposób także odstającej nieco od tego, co dziś się dzieje, a już na pewno w sferze słowa poetyckiego.

 

 To są utwory okresu międzywojnia. Nie jest to poetyka wyniosła, ma to swoje zalety, ale nie jest tak, że wiersze jakoś szczególnie urzekają, prezentują jeden poziom, ciekawy. Zarazem zaznaczmy, że poezja ma to do siebie, że siłą jest jej różnorodność i kierowana jest często do wybranych odbiorców. Z tej perspektywy się sprawdza, ma swój styl, swój klimat. Poprzez to utwory oceniam bardzo wysoko. Trudno krytykować książkę, są utwory, z którymi się nie dyskutuje, pokazują klimat epoki, ukształtowanie człowieka i społeczeństwa. Z tej perspektywy to też bardzo duże zalety tej poezji. Jest godna polecenia, bo to prawdziwa poezja, a dziś jest z tym kłopot, co jeszcze jest poezją, a co zupełnie czymś przeciwnym.

 

 Antologia jest bardzo ciekawa, polecam ją szczególnie Czytelnikom wyrobionym. Niewątpliwie taką książką należy mieć i warto w swojej bibliotece. To zbiór poetyk, które przez jedną grupę pokazują jej złożony charakter. Niemniej czuć w niej ducha wspólnotowego, choć żyje wieloma postaciami słowa. Pozornie zdają się to utwory zbliżone do siebie. W końcu tworzone były w jednej grupie, w konkretnym czasie.

 

Jak wskazuję, trudno krytykować książkę, jest bardzo dobra, to dorobek już narodowy i który trzeba umieć przyjąć, wydobyć jego walory. Do tego niewątpliwie trzeba mieć wiedzę i wyczucie, co jest prawdziwą poezją. Książka ma dużą wartość, bo prezentuje poezję, która szuka siebie, ale niewątpliwie jest poezją.

 

 Taka antologia może przetrwać w dobrym stanie bardzo długi okres. Jakość wydania jednak ma tu bardzo dużo do powiedzenia, to oprawa dla dzieł, które nadają im smaku. Uważam, że to jest bardzo ważne, że wybitna literatura wręcz domaga się właściwego potraktowania. Piękno nie może mieć brzydkiej oprawy, bo doświadczymy dysonansu.

 

\Książka sprawia radość, że ukazują się takie wydania, marki, jakie bardzo dobrze znamy. Na rynku wydawniczym jej miejsce jest niepodważalne. Ukazywanie się kolejnych dzieł wzbudza dużą ciekawość i książki Wydawnictwa zasługują na szczególną uwagę. Poziom przygotowania książki do druku jest znakomity. To sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością i uznaniem. Doskonała rzecz na wyjątkowy prezent, który będzie cieszył lata i nie będzie tracił na wartości, a będzie bardzo ważnym elementem każdego zbioru bibliotecznego.

 

Publikacja wybitna, bardzo dobrze zrobiona, estetycznie, ale z wielką klasą i rozmachem. Imponujące wydanie, bardzo dobrze zrealizowane. Książkę oceniam bardzo wysoko, polecam także Osobom, które nie interesują się poezją, ale zjawiska kulturowe są dla nich ważne.

Antologię i jakość jej wydania oceniam za pięć gwiazdek.

 

 Ważne jest, by nie traktować tej pozycji jako klasyki biblioteki w tym sensie, że przez renomę publikacja pretenduje do muzealnych zbiorów, tak wzorcowo jest wydana. W tej klasyce poezji znajdziemy dużo prozaiczności, wobec tego zaznaczam, by nie zniechęcać się tym, że ta książka może się okazać za trudna. Jest poetycko różna, przez to tylko ciekawsza, gdy nas bardziej aktywizuje do poznania.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial