Okładka wydania

ABC Narcyza (Ebook)

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agata Butler
 • Tytuł Oryginału: ABC Narcyza
 • Gatunek: PoradnikiInterpersonalne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Rozmiar: 1.45 MB
 • ISBN: 9788363770082
 • Wydawca: E bookowo
 • Ocena:

  6/6

  5/6

 • Format: Pdf

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

ABC Narcyza (Ebook) | Autor: Agata Butler

Wybierz opinię:

RedaktorEwa

„ABC Narcyza”, jak mówi podtytuł, to indeks oficjalnej i potocznej terminologii przemocy narcystycznej. Autorka wykonała tytaniczną pracę – sięgnęła do literatury, w tym anglojęzycznej, by krok po kroku, literka po literce wyjaśnić, że narcyz to nie tylko zakochany w sobie piękniś. A wręcz przeciwnie – często brzydal dyktujący warunki i niszczący otoczenie swoimi chorymi zasadami. Jeśli jesteś ciekaw, co kryje się pod tymi terminami ACON’s, grooming czy zranienie narcystyczne, musisz koniecznie sięgnąć po ten tytuł.

 

Autorka „ABC Narcyza” to Agata Butler, która, jak pisze we wstępie, nie ma doktoratu, ani innego tytułu naukowego, „który usprawiedliwiałby moją czelność pisania o czymś tak skomplikowanym, jak zaburzenia narcystyczne, (…), ale mam wieloletnie doświadczenie w życiu z narcyzami”. Od dwóch lat prowadzi na Facebooku stronę pod nazwą „Narcyz – 50 twarzy psychopaty”. Jak podkreśla, „ten ebook ma Ci po prostu pomóc otworzyć oczy”.

 

W pigułce: narcyz to osoba, która w diagnozie spełnia co najmniej 5 z 9 zaburzeń; narcyzm jest częstszy u mężczyzn; występuje w formie agresywnej lub łagodnej; toksyczni, narcystyczni rodzice prowadzą dziecko do traumy i nieumiejętności nawiązania relacji, a szef-narcyz to twórca toksycznego środowiska pracy.

 

Tyle w skrócie. Teraz szerzej. Taki przykład: ojciec, prawdopodobnie narcyz, ani za dobrze wykształcony, ani za wiele w życiu nie osiągnął, ale życie rodzinne musi się toczyć według przez niego wymyślonych zasad. Wszyscy biegają na paluszkach, żeby nie obudzić w nim złości, bo „jak się zbudzi, to nas zje”. Wiedzę czerpie z tak zwanego doświadczenia, to znaczy z telewizji, życia zawodowego i tego, co powie sąsiad. Żona: klasyczna latająca małpa. Flying monkeys, czyli latające małpy to pozornie niewinny termin, który pochodzi z książki Franka Bauma i filmu "Czarodziej z Oz". Zła wiedźma wysyła swoje latające małpy, aby dręczyły i straszyły Dorothy, Lwa, Blaszanego Człowieka i Stracha na Wróble. „Ilustruje to idealnie jedną z narcystycznych technik manipulacji, pozwalającej na tzw. przemoc przez pośrednika (abuse by proxy). Narcyz rekrutuje innych ludzi, aby w jego imieniu szpiegowali, rozpowszechniali oszczerstwa i kłamstwa na temat osoby, która padła jego ofiarą. Czyli szuka ludzi od brudnej roboty, dzięki którym narcyz pozostaje niewinny niczym dziewica”.

 

I teraz dwójka potomstwa: złote dziecko i kozioł ofiarny. „Narcyz jako rodzic rozdziela te fazy między dzieci i często idealizuje jedno dziecko, a dewaluuje inne. Ten szczęściarz, czyli ulubieniec, nazywany jest w terminologii narcystycznej złotym dzieckiem (golden child). (…) Narcystyczny rodzic uważa oczywiście, że to jemu należy się podziw za wszystkie pozytywne cechy złotego dziecka i chwali się tym na prawo i lewo. Czyli chwaląc złote dziecko, że jest bardzo inteligentne, tak naprawdę projektuje na nie przekonanie o własnej inteligencji”. „Maskotka”, czyli ulubione dziecko, to to, które postępuje zgodnie z życzeniem narcyza. To taki domowy klakier. Być może myśli swoje, ale przytakuje tatusiowi, bo to się opłaca. Jest chwalone, dostaje większe kieszonkowe, ale ma dodatkową funkcję – ma za zadanie szpiegować i donosić na kozła ofiarnego, który „znajduje się w wiecznym ogniu krytyki i raniących porównań ze złotym dzieckiem”.

 

„Kozły ofiarne są zwykle obwiniane za wszystkie problemy rodzinne, dyscyplinowane lub karane totalnie nieproporcjonalnie, obciążone nadmiernymi obowiązkami. Narcyz traktuje takie dzieci bardzo źle, w sposób w żadnej mierze przez nie niezasłużony. Narcystyczna rodzina żyje przekonaniem, że kozioł ofiarny nie może nigdy zrobić niczego dobrego”. Kozioł ofiarny uważany jest za wyrzutka, bo żyje po swojemu, bo być może nie chodzi do kościoła, ma własne ideały niezgodne z tym co tatuś każe myśleć, po prostu wstyd i hańba dla rodziny, bo co sąsiedzi powiedzą.

 

Pomyślałby ktoś, że złote dziecko ma lepiej. Nic bardziej mylnego. Przyjmując chore zasady narcystycznego rodzica jako swoje, w następnym pokoleniu tworzy zafałszowaną rzeczywistość. Chyba, że w którymś momencie, tak jak kozioł ofiarny, wyrwie się spod wpływu toksycznego rodziciela.

Jedyny sposób, by przeżyć w kontakcie z narcyzem? Totalnie się odciąć. Jest jeszcze metoda pośrednia, tzw. szara skała, czyli odpowiadaj, nie reaguj. Słowem: mając w otoczeniu narcyza jest się wciąż na polu bitwy, uczestniczy się w ciągłej walce. A wygrany jest tylko jeden: narcyz, oczywiście w swoim mniemaniu.

 

Jestem absolutnie zachwycona abecadłem narcyzmu autorstwa Agaty Butler. Czytałam ten tekst jak nową prawdę objawioną. Autorka, jak zaznacza, nie jest dyplomowanym psychologiem, ale życie przejechało po niej narcyzem dwukrotnie: w postaci matki i partnera życiowego. A to więcej niż doktorat i habilitacja. Mam wrażenie, że autorka miała do spełnienia potrójną misję. Po pierwsze ogarnąć terminologię; po drugie przestrzec tych, którzy są nieświadomi obecności narcyzów w swoim otoczeniu i poddawani nieustannej manipulacji; a po trzecie poprzez publikację uporać się z podwójną traumą – z dzieciństwa i z wieku dorosłego, bo jak sama zauważa, z domu rodzinnego wypadła jak z deszczu pod rynnę. Z objęć jednego narcyza uwolniła się, by zatonąć w ramionach drugiego. I nie pomogło posiadane już doświadczenie. Narcyz powabny jest, podstępny jest, potrafi podejść, karmi okruszkami, strzela fochem, obraża się, milczy, a za chwilę wpada w niepohamowaną złość. Słowem: człowiek orkiestra. Drodzy Czytelnicy – strzeżcie się narcyzów, ale po książkę Agaty Butler sięgnijcie – koniecznie!

Sylfana

ABC narcyza Agaty Butler to pozycja, która według wydawców oraz wielu portali czytelniczych zaliczana jest do kategorii książek psychologiczno – socjologicznych, zahaczających o szeroko rozumiane nauki społeczne. Ta klasyfikacja może odstręczać potencjalnych czytelników, gdyż mało kto lubi zaznajamiać się ze stricte naukowymi książkami, które niejednokrotnie mogą nam zamazać obraz określonego problemu i zagadnienia. Oczywiście, nie twierdzę, że takie pozycje nie są wartościowe, jednak w obliczu jakiejś osobistej tragedii, czy konfliktu międzyludzkiego, który nas dotyka, chcemy jak najszybciej uporać się z zaistniałą sytuacją, a przede wszystkim uzyskać świadomość, co nas właściwie spotyka i jak długofalowo możemy z tym walczyć. Autorka w swoich refleksjach proponuje nam wiedzę użyteczną, bardzo prostolinijną, a także tłumaczy najważniejsze pojęcia i teorie dotyczące zjawiska narcyzmu. Robi to po to, aby czytelnik, który hipotetycznie wszedł w relację z taką toksyczną osobą, mógł uświadomić sobie swoje złe położenie, a także zyskał narzędzia do ucieczki fizycznej i mentalnej od takiego człowieka.

 

 Prostolinijność i łatwość narracji Agaty Butler to w przypadku wspomnianej pozycji bardzo pozytywne cechy. Nie otrzymujemy tutaj typowej pseudo – naukowej papki teoretycznej, tylko sytuacje z życia wzięte. Widać wyraźnie, że twórczyni ma ogromną wiedzę na temat narcyzmu, ale nie tylko z „mądrych” książek, lecz przede wszystkim z własnego doświadczenia. Podaje ona przykłady wydarzeń, które ją spotkały, wskazuje na swoje reakcje na zachowanie narcyza, w tym przypadku byłego partnera, które stanowiły o początkowej dezorientacji. Co niejednokrotnie podkreśla, orężem typowego narcyza jest zdolność perfekcyjnej manipulacji, w skutek której, po określonej konfrontacji jesteśmy przekonani o własnej winie, choć wcześniej wyraźnie zauważaliśmy nieadekwatne i niestosowne zachowania tej drugiej, nasączonej narcyzmem, osoby. Co ważne, w krótkich, ale bardzo szczegółowych rozdziałach, autorka wskazuje na wszystkie mechanizmy działania tytułowego antybohatera, przy czym podkreśla niejednokrotnie, że świadomość tych stosowanych przez niego drastycznych narzędzi manipulacji, pomoże nam w rozszyfrowaniu prawdziwiej motywacji i odczuć. Jest to niezwykle ważne w kreowaniu w sobie buntu, a później możliwości ucieczki i izolacji od kogoś, kto zatruwa nam życie i nie pozwala czerpać z niego garściami.

 

 Innymi słowy, pozycja o której mowa, to kontaminacja praktycznych wskazówek z osobistą historią autorki, która może wprawić w osłupienie. Dzięki tym zwierzeniom możemy domyślić się, jakie konsekwencje mogą nas spotkać, jeśli nie uwolnimy się z toksycznej relacji, w której ta druga strona tylko bierze, nic od siebie nie dając, a przy tym jeszcze rujnując naszą psychikę, wcześniej wypracowany sposób patrzenia na świat i innych ludzi. Ta książka może uchronić wiele osób od nieświadomych błędów – można z niej wyczytać wiedzę użytkową, nie tylko same „papierowe” teorie, które i tak nie dotrą do naszej świadomości. Sama osobiście będę gorąco polecać tę pozycję innym, gdyż uświadomiła mi ona, że są w moim otoczeniu osoby narcystyczne, które bezpośrednio wpływają na pogorszenie się jakości mojego życia. Dzięki tym refleksjom zrozumiałam też pewne schematy i sytuacje, które spotkały mnie w moim dzieciństwie i okresie nastoletnim. Jeśli macie więc podobne problemy, bądź też podejrzewacie, że wasz partner/partnerka, rodzic, przyjaciel może wykazywać cechy narcystyczne, to czym prędzej łapcie za e-book Agaty Butler – ta pozycja rozjaśni wam wiele kwestii, a także pomoże wypracować swoiste mechanizmy obronne i świadomość, w jaki sposób należy reagować.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial