Okładka wydania

Teraz I Na Zawsze

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Teraz I Na Zawsze | Autor: Rachael LippincottMikki Daughtry

Wybierz opinię:

Nvilia

Zanim zapoznałam się bliżej z Mikki Daughtry i Rachael Lippincott miałam niewielkie pojęcie na temat twórczości tych autorek. Kojarzyłam mgliście fabułę książki „Trzy kroki od siebie”, na podstawie której w 2019 roku nakręcono głośny film. Co skłoniło mnie do przeczytania nowego bestsellera wspomnianych wyżej autorek? Może to piękna okładka, zachęcający opis, ludzka ciekawość, a może kulminacja wszystkich trzech. Jedno jest pewne – w lekturę „Teraz i na zawsze” wciągnęłam się niemalże natychmiast i nie byłam w stanie się od niej oderwać...

 

Na początku książki poznajemy Kyle’a i Kim, którzy – przynajmniej w pierwszym rozdziale –  spełniają role głównych bohaterów. Chłopak pełni rolę narratora, a czytelnik momentalnie może nabyć do niego sympatii. Kyle jawi się bowiem jako zakochany i pełny oddania młodzieniec. Jeśli chodzi o jego dziewczynę, cóż, można powiedzieć, że ta wzbudza w człowieku zupełnie przeciwne odczucia. Postaci poznajemy w trudnej sytuacji, kiedy to Kim konfrontuje Kyle’a z decyzją, jaką podjęła w sprawie ich dwojga – dziewczyna nie chce już dłużej być w związku. Ich rozmowa kończy się wypadkiem, po którym oboje trafiają w stanie krytycznym do szpitala.

 

Po pewnym czasie Kyle dowiaduje się, że jego dziewczyna nie przeżyła wypadku. To właśnie tutaj rozpoczyna się właściwa akcja książki. Od tej pory życie chłopaka to stałe obwinianie się o śmierć dziewczyny. Kyle musi nauczyć się żyć z przytłaczającym poczuciem winy oraz żałobą w sercu. Strata, jakiej doznał, męczy go zarówno na jawie, jak i we śnie, co doprowadza chłopaka do obłędu.

 

Główny bohater przeżywa katusze, jest udręczony psychicznie i fizycznie. Na początku nawet nie szuka sposobów, które mogłyby mu pomóc otrząsnąć się z marazmu. Szczególną rolę w dążeniach Kyle’a do powrotu do normalności pełni jego matka. Kobieta na każdym kroku stara się wspierać swojego syna. Po gwałtownym ukróceniu wątku związku Kyle’a i Kim czytelnik może spodziewać się, że wkrótce w życiu chłopaka zjawi się ktoś nowy. Można powiedzieć, że moment spotkania postaci, wokół których rozgrywa się dalsza akcja książki, jest dość przewidywalny, aczkolwiek spełnia również rolę pewnego symbolu. W momencie, kiedy Kyle decyduje się stanąć twarzą w twarz z okrutną rzeczywistością, poznaje Marley – dziewczynę, która momentalnie przykuwa jego uwagę. Już pierwsza wymiana zdań bohaterów może przekonać czytelnika, że relacja tej dwójki będzie się rozwijać w dalszej części książki.

 

Szczerze mówiąc, chyba żadna książka nie zafundowała mi jeszcze aż tylu zwrotów akcji w obrębie zaledwie kilkudziesięciu pierwszych stron. Jednak nie na tym chcę skupić uwagę potencjalnych czytelników. Myślę, że książka może być balsamem dla duszy – szczególnie dla tych, którzy sami zmagają się ze stratą czy to bliskiej osoby, czy ukochanego zwierzęcia. To książka również dla tych, którzy utracili samych siebie. W „Teraz i na zawsze” autorki balansują na granicy smutku i radości, co, na szczęście, robią „ze smakiem”.

 

Uważam, że książka Mikki Daughtry i Rachael Lippincott to wyjątkowo udana publikacja, szczególnie w porównaniu do innych wydań z gatunku young adult w ostatnich latach. Historię zmagań Kyle’a poznaje się płynnie i szybko. Zapewne ma to związek z przyjemnym stylem literackim autorek. Warto jednak zaznaczyć, że ta przyjemna lektura niesie ze sobą ładunek emocjonalny oraz ważne przesłanie, dotyczące tego, czego obawia się każdy z nas. Książka wzbudza jednak w czytelniku promień nadziei – przekonuje i dowodzi, że po tragedii oraz stracie czeka na człowieka dalsze życie i wystarczy choć przez chwilę wykazać się odwagą, wytrwałością lub siłą, by po nie sięgnąć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial