Okładka wydania

Złudzenie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Złudzenie | Autor: Nicola Rayner

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

“Złudzenie” to książka, która nie zaskoczy nas porywającą akcją i dynamiczną fabułą. Właściwie nie skłamałabym, gdybym powiedziała, że wydarzenia rozgrywają się raczej niespiesznie. Rayner skupiła się bowiem na budowaniu napięcia w oparciu o emocje, domysły, niedopowiedzenia i niejasności. Te elementy potrafią podziałać na wyobraźnię jeszcze bardziej niż szybka akcja czy krwawy szlak zbrodni. Pisarska znakomicie poradziła sobie z oddaniem klimatu niepokoju i niepewności, w co świetnie wpisuje się postać głównej bohaterki.

 

Fran to samotna czterdziestolatka, która zdaje się bardziej żyć przeszłością, niż dniem dzisiejszym. Chętnie poświęca czas mediom społecznościowym, obserwując siostrę, szkolnych znajomych i dawną miłość. Ale z czasem łatwo zauważyć, że to zainteresowanie jest zbyt duże, a ciekawość niezdrowa. Internetowa obserwacja zdaje się przybierać formę obsesji, a może już nawet początki stalkingu. Fran obserwuje innych, a my obserwujemy ją, czekając, co może się zdarzyć, czytając w przeświadczeniu, że ta cisza nie może trwać wiecznie, a niedługo nadciągnie prawdziwa burza.

 

Te powroty Fran do przeszłości zdają się mieć drugie dno. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że niektóre rzeczy dopiero zostaną ujawnione, a nad opowieścią ciąży widmo tajemnicy. I rzeczywiście, wraz z kolejnymi rozdziałami, mamy szansę nieco się dowiedzieć i spojrzeć inaczej na pewne sprawy. Autorka zwraca naszą uwagę na elementy, które zmieniają nasz sposób postrzegania głównej bohaterki i nie pozwalają na jednoznaczną ocenę. Podczas lektury czuje się, że Rayner ma coś w zanadrzu, niczym wytrawny magik skrywa w rękawie kolejnego asa, który wyskoczy nagle, niczym królik z kapelusza.

 

Duże znaczenie miało dla mnie oddanie narracji Fran. Fabuła rozwijana głosem głównego bohatera zawsze mocniej działa na moją wyobraźnię, pogłębia ciekawość i wywołuje silniejsze emocje. Dzięki temu całość zdaje się przybierać formę mrocznego pamiętnika, niepokojącej relacji z jakąś nutką ponurej autentyczności. Czego Fran nam nie mówi? Co skrywa się między nami? Jakie tajemnice goszczą w jej samotnym sercu i rozpychają się w zmęczonej głowie? Co widziała, a co tylko się jej wydawało?

 

Uwielbiam książki, które wraz z rozwojem akcji odpowiadają na moje pytania, trzymając przy tym w napięciu i wprowadzając na scenę kilka niespodzianek. W drugiej części tej historii dzieje się więcej, prowadząc wprost do nieprzewidywalnego zakończenia. A poznać można je szybko, bowiem dobra narracja, zgrabne dialogi i lekkość stylu umożliwiają płynne przechodzenie od jednego rozdziału do drugiego. Widać, że Rayner zna się na rzeczy, wie, jak zainteresować czytelnika i podtrzymać jego ciekawość, sprawiając, że ciężko będzie mu oderwać się od przedstawionej historii.

 

Autorka wykorzystała znane i lubiane motywy, ale jej powieść nie wydała mi się przez to mniej interesująca. Może nawet wręcz przeciwnie, obyczajowy ton i psychologiczne tło pogłębiły całość i nadały jej większej wartości, pozwalając, by każdy czytelnik znalazł w tej książce coś, co mu się spodoba, coś dla siebie.

 

Mimo że momentami książka okazywała się nieco nużąca, a nadmiar retrospekcji mógł zmęczyć, to jednak całość wypada pozytywnie i na tyle przekonująco, by zachęcić do sięgnięcia po kolejne powieści autorki. Nie znałam dotychczas jej twórczości, ale jestem przyjemnie zaskoczona. Choć książka nie pojawi się na półce poświęconej ulubieńcom, to jednak znajdzie się dla niej trochę miejsca w domowej biblioteczce. 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial