Okładka wydania

Mity Żywieniowe

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mity Żywieniowe | Autor: Justyna Bylinowska

Wybierz opinię:

Pomidorowy Podcast

Książka Justyny Bylinowskiej “Mity żywieniowe”, według opisu, ma być pozycją mówiącą co jeść aby schudnąć oraz jak nie dać się oszukać. Celem pozycji jest ostrzeżenie konsumentów, osób odchudzających się i wszystkich zainteresowanych zdrowym żywieniem przed formułowanymi, i zaciekle bronionymi, opiniami na temat zdrowego życia. Pozycja ta jednak głównej mierze opiera się na przedstawianiu mitów żywieniowych oraz obalaniu ich.

 

Autorka, jako wykładowca akademicki i szkoleniowiec, a także twórca portalu dla dietetyków obala mity w sposób udowodniony naukowo, ale zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Oparte na badaniach naukowych i własnych doświadczeniach autorki opisy są przyjemne w czytaniu i łatwe w odbiorze. Zauważyć należy jednak że książka w większości powtarza to, co już powszechnie jest wiadome. Trudno jednak się nie zgodzić że książka jest ciekawa, a zarazem potrzebna dla osób tej podstawowej wiedzy nie posiadających. Jednak dla osób szerzej zainteresowanych tematyką żywności, zdrowego stylu życia i jedzenia informacje te są w pełni już przyswojone oraz zapamiętane i nie sprawiają kłopotów. Dla osób niezaznajomionych z tematyką zdrowej żywności oraz żywienia ogólnie książka ta może rozjaśnić myślenie i pomóc w prowadzeniu lepszego i zdrowszego trybu życia. Pozycja ta nie opisuje jednak nic więcej poza obalaniem mitów i przydzielaniem do nich odpowiednich badań naukowych które je ostatecznie wyjaśniają. Takie było jednak założenie autorki, która prawdopodobnie chciała stworzyć pozycję, do której można będzie wracać i którą można będzie czytać na wyrywki.

 

Autorka podzieliła książkę na kilka działów, takich jak: mity na temat odchudzania, o postach i częstotliwości posiłków, o dietach oczyszczających, o żywności, żywności ekologicznej, dotyczące diet roślinnych. W każdym z działów przytacza najczęściej powielane mity, które następnie obala w sposób naukowy. Dzięki tej książce dowiemy się czy jajka są zdrowe czy posty mają sens oraz jak na nasze ciało działa kawa. Autorka wyjaśni także wiele kwestii związanych z ilością czy wielokrotnością posiłków, ich kalorycznością i częstotliwością. Autorka nie przekazuje wiedzy która będzie miała realny wpływ na nasze wybory żywieniowe, ale będzie miała zdecydowanie wpływ na świadomość czytelnika na temat jedzenia. Szczególną uwagę zwróciłam na małą ilość informacji zawartą na wielu stronach. Książka mająca ponad 250 stron mogłaby zawierać się w 130 stronach, bez pozbywania się jakiejkolwiek wiedzy merytorycznej. Autorka omawia mit zazwyczaj na jednej stronie a na kolejnej w sposób naukowy wyjaśnia go i podaje przykłady badań naukowych dla jego omówienia. Najważniejsze informacje opisane są na oddzielnych (żółtych) stronach, których bardziej szczegółowe wyjaśnienie widnieje na pozostałych (białych) stronach, na których główne myśli także są pogrubione. Pozycja ta została wydana tak, aby była łatwa w odbiorze, przejrzysta i aby można było z niej korzystać wybierając dowolny mit i zapoznając się z nim. Dla mnie osobiście taka budowa książki się nie sprawdza.

 

Podsumowując pozycja ta będzie dobrym wyborem dla osób dopiero rozpoczynających kształcenie się w tematyce żywienia, lecz dla osób w jakiś sposób związanych z tą tematyką będzie to książka niewystarczająca. Może być ona doskonałym prezentem dla osób wierzących w coraz to nowsze doniesienia na temat postów, zdrowia czy żywności ekologicznej. Pozycja jest również bardzo ładna więc z pewnością sprawdzi się jako prezent, a także jako pozycja, do której należy wracać, aby przytoczyć naukowe argumenty podczas rozmów z osobą wierzącą w mity na temat żywności.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial