Okładka wydania

Pierwszy Oddech

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pierwszy Oddech | Autor: Olivia Gordon

Wybierz opinię:

Pomidorowy Podcast

“Pierwszy oddech” Olivii Gordon to książka o cudzie narodzin, historiach dzieci, które nie zawsze miały szczęście urodzić się zdrowymi, a także ich rodzinach i lekarzach walczących o ich życie. “Pierwszy oddech” składa się głównie z historii, w których brała udział, bądź których świadkiem była sama autorka.

 

Książka rozpoczyna się od historii autorki i jej ciąży, podczas której rozpoczęły się komplikacje. Gordon opowiada o towarzyszących jej uczuciach: strachu, niepewności, a także o napotkanych trudnościach. Autorka nie zapomina jednak o szczęściu, które ją spotkało - szczęściu w postaci dobrych ludzi, lekarzy i wsparciu, które otrzymała. Pozycja powstała dzięki doświadczeniom autorki. Komplikacje podczas ciąży, ciągłe wizyty w szpitalach, pierwsze dni w domu z własnym dzieckiem i szczęście spowodowane możliwością przytulenia swojego dziecka, które bez pomocy lekarzy nie byłoby w stanie się urodzić popchnęły autorkę do spisania swoich doświadczeń. Olivia Gordon, w odróżnieniu od większości rodziców, którzy korzystali z pomocy specjalistycznych szpitali, nie ograniczyła się do wysłania świątecznej kartki z podziękowaniami lecz postanowiła opisać ich codzienną pracę i nieustanną walkę o ratowanie nowego życia.

 

Głównym szkieletem tej pozycji są historie kobiet, których ciąże okazały się zagrożone, ich walki o życie i zdrowie nienarodzonych dzieci. Historie te przerywane są różnego rodzaju ciekawostkami na temat perinatologii (dziedziny medycyny zajmującej się zagadnieniami z zakresu opieki perinatalnej, która obejmuje anatomię, fizjologię i diagnostykę schorzeń kobiety ciężarnej oraz płodu i noworodka), jej historii, początków i najnowszych osiągnięć.

 

Gordon spędziła godziny w szpitalach, podczas operacji, na rozmowach z rodzicami (lub przyszłymi rodzicami) dzieci. Opisuje to, co nieraz jest niemalże trudne do czytania bez łez cisnących się do oczu, w sposób konkretny i pełen szacunku. Omawia rodzaje chorób, które mogą spotkać dziecko będące jeszcze w łonie matki. Przedstawia sposoby leczenia i operowania dziecka znajdującego się jeszcze w brzuchu matki, które niekiedy przyprawiają o gęsią skórkę. Co najważniejsze, prezentuje ona nieustanną walkę o życie, nadzieję i wolę przetrwania, nie tylko u najbardziej zainteresowanych - rodziców - ale również u lekarzy, pielęgniarzy czy nawet recepcjonistów, którzy na co dzień stykają się z najcięższymi przypadkami.

 

Książka ta daje siłę - pokazuje, że o życie dzieci walczą zastępy osób, dla których ten mały człowiek jest najważniejszy. Opisuje także perinatologię, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie istniała, bądź istniała w bardzo ograniczonym zakresie. Autorka uświadamia czytelnika, że dzięki nowoczesnej medycynie istnieje nowe pokolenie dzieci, które mają szansę żyć dzięki operacjom przeprowadzonym jeszcze w łonie matki, a także specjalistycznej opiece medycznej, z której korzystały tuż po narodzinach. Opisane na samym końcu książki przykłady z życia dzieci uratowanych przez specjalistyczną opiekę medyczną dają siłę i nadzieję.

 

“Pierwszy oddech” to pozycja dająca nadzieję, ale również uświadamiająca jak duży jest problem chorób dotykających płody. To zbiór historii osób, które postanowiły walczyć o życie dziecka, które nie zawsze miało szansę urodzić się zdrowe, a mimo to walczono nie przez długi czas. Z pewnością styczność z tą pozycją będzie dla niektórych swoistym oczyszczeniem - opisem życia matki posiadającej chore dziecko. Zobrazowaniem życia z dzieckiem, które mimo niemożności nazwania go “zdrowym” przynosi radość rodzinom czekającym na jego pojawienie się na świecie. “Pierwszy oddech” przede wszystkim uczy, że każde życie powinno być celebrowane, a także powinno być największą wartością, nawet jeśli narodzone dziecko nie jest dzieckiem “typowym”. Olivia Gordon pokazuje, że posiadanie chorego dziecka nie jest wyrokiem, a dla rodziców walczących jego życie od czasu ciąży jest cudem.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial