Okładka wydania

Tak Ma Być, Zawołał Świat

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tak Ma Być, Zawołał Świat | Autor: Kaia Dahle Nyhus

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o początkach istnienia naszej PLANETY, zwłaszcza jeszcze w kraju, w którym mówi się częściej o religii, niż o nauce. Często sposobem na przedstawienie młodemu człowiekowi wiedzy na temat początków istnienia naszego wszechświata jest podsunięcie mu odpowiedniej lektury. Ta jednak, musi być zdecydowanie dopasowana do wieku odbiorcy, gdyż niektóre informacje mogłyby okazać się zbyt trudne w odbiorze, zwłaszcza kiedy chcemy odpowiedzieć na pytania dociekliwego dziecka. Z pomocą rodzicom i opiekunom może przyjść wydana w wydawnictwie DEBIT książka autorstwa Kaia Dahle Nyhus pt. „Tak ma być, zawołał świat”, która jest nie tylko oryginalna, ale przede wszystkim bardzo przystępna dla odbiorcy już w wieku 6+!

 

Kaia Dahle Nyhus pochodzi z Norwegii, jest córka Gro Dahle i Svena Nyhusa. Matka Kaia jest znaną poetką i pisarką, a ojciec ilustratorem. Nie dziwi więc fakt, że również córka zaangażowała się w realizację własnych projektów, skierowanych do młodego czytelnika. Kaia Dahle Nyhus realizuje się więc jako zarówno pisarka, poetka, ale i ilustratorka książek dla dzieci!

 

„Tak ma być, zawołał świat” to historia świata, od jego narodzin, po dzień dzisiejszy. Jej oryginalność opiera się na tekście, który nie tylko został napisany wierszem, ale również na ilustracjach, które są wprost niezwykłe… Autorka zabiera młodego czytelnika w piękną podróż, która przyniesie wiele emocji!

 

Tekstowi towarzyszą niezwykłe ilustracje, które przywodzą na myśl impresjonistyczne dzieła, są one tak stworzone, by kontrast kolorów i proste formy przemawiały do młodego czytelnika wyraźnie. Metaforyczny język jest również świetnie dopracowany i na pewno zostanie pozytywnie odebrany przez młodego czytelnika. Autorka stara się bowiem opowiadać o historii świata prosto, ale równocześnie własnym językiem, w którym odczuwamy poetyckie zacięcie. W oryginalny sposób mówi o tym, jak powstał np. Księżyc i jak powstało życie, którego jesteśmy częścią... Opowiada o tym niezwykle ciekawie. Myślę, że wielki wkład w sposób, w jaki młody czytelnik odbiera te wszystkie informacje, ma praca tłumaczki Marii Gołębiewskiej-Bijak.

 

Młoda autorka Kaia Dahle Nyhus opowiada więc o etapach, w których znajdowała się nasza planeta i życie, które na niej powstało. Rozpoczyna od ryb, a następnie, nadal wierszem, mówi o ptakach, dinozaurach oraz ssakach, które pojawiły się na ziemi. Dodaje, iż nie wszystko jest wciąż pewne i nie wszystko znane człowiekowi, a jednak buduje historię dla dziecka zrozumiałą. Przechodzi następnie do małp, opowiada o ich umiejętnościach, wcześniej również wspomina o zmianach klimatycznych, które miały wpływ na wyginięcie dinozaurów i na pojawienie się kolejnych gatunków zwierząt. Przechodząc już do człowieka, buduje również jego historię, ale także ukazuje jego wpływ na planetę Ziemię.

 

Opowieść „Tak ma być, zawołał świat” jest dla młodego czytelnika pasjonująca, chce on wiedzieć, słyszeć, czuć, a sposób, w jaki młoda autorka Kaia Dahle Nyhus z pewnością te wszystkie doznania mu zapewnia jest imponujący! Dzięki kolorowym kontrastowym ilustracjom, dziecko z zaciekawieniem spojrzy na wnętrze książki. Zada pytanie, będzie chciało również usłyszeć konkretne odpowiedzi. Książka może go wiec zainspirować, skłonić do dalszych poszukiwań a równocześnie podda mu pod refleksje nowe tematy. Zdecydowanie to właśnie przymiotnik „oryginalna”, byłby najbardziej trafiony w odniesieniu do tej lektury! Opierać się będzie on bowiem nie tylko na tekście ale i na ilustracjach, w tym również na okładce, które wspólnie robią niesamowite wrażenie na czytelniku.

Kaia Dahle Nyhus zapowiada opowieść niemal egzotyczną, a jednak opowieść wspólną, opowieść naszą, której jednym z ogniw jest człowiek obdarzony życiem. Wszystko się w świecie łączy i w książce Kaia Dahle Nyhus jest to bardzo widoczne!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial