Okładka wydania

Podaj Dalej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Podaj Dalej | Autor: Gunther Jakobs

Wybierz opinię:

Chris

Na początku każdego roku dochodzi w społeczeństwie do dwóch, szeroko rozpowszechnionych czynności. Pierwsza z nich to oczywiście natłok nowych członków siłowni, którzy wraz z postanowieniami noworocznymi, postanawiają już w styczniu rozpocząć budowę formy na lato. Druga z tychże powtarzalności to masowe zwroty dokonywane w sklepach, które bardzo często tłumaczone są nietrafionymi prezentami bożonarodzeniowymi. Ostatniej sytuacji towarzyszą naprawdę przeróżne motywy działania. Począwszy od walorów stricte estetycznych i nie za bardzo wpasowujących się w nasze gusta wizualne, aż po najbardziej ekstremalne związane z nadawcą podarunku, sposobem jego otrzymania czy też po prostu chęcią zarobku. Niezależnie jednak od tego jakimi elementami się kierujemy, każdy z nas przynajmniej raz w życiu (jeżeli jest inaczej to należy tylko się cieszyć) musiał dokonywać takowej transakcji. Wspominam o tym wszystkim gdyż podobne motywy, aczkolwiek odpowiednio dostosowane do odbiorcy,  postanowiono wykorzystać w bajce dla dzieci „Podaj dalej” w której głównymi obdarowującymi są zwierzęta.

 

 Cała przygoda rozpoczyna się od nieświadomego niczego lisa, który mając jedynie dobre intencje postanowił przekazać zającowi miskę do sałatki. Źle odebrana użyteczność takowego prezentu spowodowała, że długouszy bohater doszedł do wniosku, że niepotrzebne mu kolejne krzesło i oddał podarunek dalej, krecikowi. W ten sposób dochodzimy do pewnego rodzaju zamkniętego koła w którym każdy kolejny zwierzak niepoprawnie interpretuje funkcjonalność prezentu i bez zastanowienia oddaje je następnemu przedstawicielowi fauny. Na pierwszy rzut oka książka „Podaj dalej” może wydawać się nieco monotonna przez takowe ujęcie fabuły, ale zapewniam, że jest całkowicie odwrotnie. Wyobraźnia głównych bohaterów nie tylko nas zaskakuje, ale niejednokrotnie także rozbawia. Jestem przekonany, że młodzi czytelnicy podczas lektury nieraz zaśmieją się w głos, a jak dobrze wiemy jest to idealna droga do polubienia książki. Myślę, że to także świetna lekcja dla dzieciaków, którzy na własne oczy mogą dostrzec jak jeden przedmiot może być różnorodnie postrzegany. Wszystko zależy od charakteru człowieka (akurat w tym przypadku zwierzęcia) oraz jego podstawowych zajęć i czynności. Dzięki temu być może także nasze pociechy będą w stanie w rzeczach codziennego użytku ujrzeć drugie dno lub bardziej rozszerzoną funkcjonalność. „Podaj dalej” to też kopalnia pomysłów dotyczących nowych form zabaw i wykorzystywania wszystkiego co znajduje się w naszym otoczeniu do ich urozmaicenia (chociaż przypadek dzika i sedesu bym jednak unikał). Ogromna różnorodność bohaterów w tejże książce także z pewnością jest zaletą, których tak łakomie poszukują rodzice. Młody czytelnik poznaje nowe gatunki zwierząt (na przykład ptaszek rudzik) oraz utrwala informacje o tychże już z pewnością znanych. Niezwykle pomocne w tym przypadku powinny być także piękne, kolorowe ilustracje, które wręcz zachęcają dzieci do sięgnięcia po lekturę. Każdy poszczególny przypadek jest zabawnie, ale prosto zobrazowany, dzięki czemu jeszcze jaśniej ukazane są działania i motywy kierujące głównymi bohaterami. Moim zdaniem wszystko tworzy idealną całość, która powinna zachwycić zarówno najmłodszych czytelników jak i także ich rodziców.

 

 „Podaj dalej” Guntera Jakobsa jest idealnym przykładem na to, że „ludzka”, zwykła czynność może być pięknie przedstawiona w świecie zwierząt. Humor wpleciony w perypetie głównych bohaterów sprawia, że książka jest jeszcze bardziej przyjazna czytelnikom i nawet nie zdajemy sobie sprawę kiedy  docieramy do jej końca. Dzięki pracy nieograniczonej wręcz wyobraźni, zarówno zwierzęce postacie jak i młodzi odbiorcy „Podaj dalej”, mogliby powtarzać swoją historię w nieskończoność i to na dodatek bez znudzenia. Moim zdaniem świetna książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Miejmy tylko nadzieję, że zafascynowany bohaterami, nie będzie chciał jej przekazać dalej.      

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial