Okładka wydania

Wiosenna Ofiara

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiosenna Ofiara | Autor: Anders de la Motte

Wybierz opinię:

Kozel

To ostatnia część cyklu określanego mianem „Kwartetu sezonowego”. Na moje szczęście przeczytałam ten tom jako pierwszy, co oznacza, że mam przed sobą jeszcze trzy fantastyczne książki. „Wiosenna ofiara” to wciągające połączenie kryminału, powieści obyczajowej oraz skandynawskiej ludowości. Jeśli wesprzeć tę triadę znakomitym stylem autora i wyrazistymi postaciami, przepis na sukces jest już gotowy.

 

Główną bohaterką powieści jest Thea – lekarka, która powraca z mężem w jego rodzinne strony, aby spełnić marzenie mężczyzny. David planuje otworzyć w dawnym zamku restaurację. Kobieta decyduje się go wesprzeć i przejąć w miasteczkupraktykę lekarza rodzinnego. Od pierwszych dni jednak napotyka na szereg niedopowiedzeń i mur tajemnic. Część z nich prowadzi do sprawy przed lat – w czasie rytuału w Noc Walpurgii w 1986 roku poniosła śmierć 16-letnia dziewczyna. Jej przyrodniego brata skazano na kilka lat więzienia. Dowody wydawały się niezbite, jednak Theama powody sądzić, że przyjęta wówczas wersja wydarzeń nie była prawdziwa. Rzecz w tym, że ona sama ma sporo do ukrycia.

 

Jak na skandynawski kryminał przystało, to nie jest pogodna historia. Mrok i złowrogi klimat przebija z każdej strony, autor zaś umiejętnie wspiera to wrażenie, przenosząc czytelnika w tajemnicze miejsca. Zamek, nieopodal którego zamieszkuje Thea, otoczony jest gęstym lasem skrywającym wiele tajemnic. Pozornie otwarta, niewielka społeczność zdaje się mieć pełną wiedzę na temat każdego z mieszkańców, a jednak nikt nie mówi tu prawdy. Główna bohaterka próbuje złożyć historię ze strzępków opowieści, dawnych raportów medycznych, archiwalnych artykułów prasowych i tego, co niebacznie zdradzi jej teść zmagający się z chorobą Alzhaimera. Anders de la Motte jest mistrzem drobiazgowego obrazowania, nic więc dziwnego, że czytelnik niemal fizycznie odczuwa atmosferę przywoływanych miejsc.

 

Mocną stronę powieści stanowi sama intryga kryminalna. Jest wciągająca, ciekawa i dopracowana. Autor kilkakrotnie zwodzi czytelnika. Kiedy miałam wrażenie, że udało mi się odkryć prawdę, pojawiał się kolejny wątek i kolejna postać, które skutecznie zbijały mnie z tropu. Do samego końca nie wiadomo, kto jest zabójcą, a kto kolejną ofiarą. Autor – a przy okazji także tłumaczka, Milena Hadryan – ma lekki, gawędziarski styl, dzięki czemu książkę czyta się niczym historię opowiedzianą przy ognisku. Efekt ten wzmacniają odwołania do skandynawskich wierzeń, które dodatkowo budują tajemniczy klimat.

 

Anders de la Motte w ciekawy sposób kreuje portrety psychologiczne. Mimo że bohaterów jest tu dość sporo, każdy z nich ma swoją specyfikę i indywidualny charakter. Przeszkody nie stanowi nawet to, że pisarzowi nie udało się uniknąć pewnych błędów. Gdy w jednym miejscu wskazuje, że postać miała tendencję do wtrącania imienia rozmówcy w swoje wypowiedzi, nie powraca później do tego chwytu, co nie jest uzasadnione w żaden sposób.

 

Niespieszna narracja i klimat małego miasteczka to cechy, które w wariancie skandynawskiego kryminału niejednokrotnie przekładają się na fabularny sukces. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli dodamy do tego odwołanie do spraw z przeszłości i konwencję, w której „wszyscy kłamią”, skojarzenia z „Mężczyznami, którzy nienawidzą kobiet” Larssona są nieuniknione. Całość cechuje spójność i przemyślana konstrukcja. Nawet, jeśli pojawia się jakiś nagły zwrot akcji czy plot twist, wiadomo, że jest on nie tylko dla efektu, ale znajduje uzasadnienie fabularne. Anders de la Motteznakomicie buduje napięcie – każdy rozdział kończy się w taki sposób, że trudno na nim zakończyć lekturę. To idealny sposób na zarwanie nocy.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial