Okładka wydania

Dziennik Z Gusen

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dziennik Z Gusen | Autor: Aldo Carpi

Wybierz opinię:

Sylfana

Aldo Carpi, człowiek wykształcony, artysta, malarz, utalentowana dusza, to postać, która jest zarówno autorem, jak i bohaterem książki Dziennik z Gusen. Opisuje on w tej biograficznej powieści swoje doświadczenia i obserwacje poczynione za czasów zamknięcia w obozach pracy. Jego pobyt w tych makabrycznych miejscach trwał niecałe dwa lata, jednak nawet wydawałoby się tak krótki czas odcisnął na nim piętno strachu, przerażenia i śmierci. Co ciekawe, mężczyzna do obozu trafił w wieku sześćdziesięciu lat, więc można by przypuszczać, że jego szanse na przeżycie były raczej niskie. Również nie był on okazem zdrowia, nie był także przyzwyczajony do katorżniczej, obozowej pracy, w której to należało wykonywać czynności ponad ludzkie siły. Mimo tego ogromnego zagrożenia, Aldo wychodzi z wyzwolonego obozu w 1945 roku i może głosić świadectwo swoich, jak i zbiorowych przeżyć. W dużej mierze do jego ocalenia przyczyniły się jego zdolności artystyczne – bardzo często malował i szkicował na zlecenie, także wielu pracowników obozu i lekarzy, którzy otoczyli go swoistą opieką i ochroną. Oczywiście jego bezpieczeństwo nie można było uznać za pewnik – w takich miejscach nikt nie był bezpieczny.

 

Teksty umieszczone w dzienniku to przede wszystkim wypowiedzi (listy) do ukochanej żony. Zapisywał on monologi na skrawkach papierów, na czymkolwiek, co nadawało się do pisania. Większość tychże wypowiedzi to jednak nie są opisy życia obozowego, a osobiste refleksje na tematy związane ze sztuką i kulturą – ten aspekt może niektórych zniechęcić do lektury, gdyż, jak sugeruje okładka i tytuł, książka powinna traktować bardziej o obyczajach, zasadach i przeżyciach więźniów. Tutaj Aldo trochę ucieka od tych tematów, tak, jakby próbował przynajmniej duchowo i mentalnie znaleźć się w innym miejscu. Pisanie o sztuce było dla niego lekarstwem na wydarzające się zło. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jego perspektywa też wydaje się być ciekawa i nietuzinkowa, szkoda tylko, że wydawcy w żaden sposób nie podkreślili tego aspektu narracji. Z tego powodu wielu czytelników może poczuć się nieswojo, gdyż ich oczekiwania literackie mogą rozmyć się z rzeczywistością.

 

 Wielkim plusem natomiast tej literackiej spowiedzi stają się zapiski stworzone później – swoiste komentarze „po czasie”, które uzupełniają narrację i treści. Można odnieść wrażenie, że właśnie w tych dopiskach odnajdujemy najwięcej informacji na temat życia w obozie, tak jakby autor czuł się zobowiązany uzupełnić swoją historię także o ten aspekt przyziemny. To rozwiązanie edytorskie wydaje się być bardzo pożądane i zdecydowanie uspokaja potrzeby czytelników, którzy chcieliby przeczytać historię obozowicza, a nie malarza. Kolejnym słusznym dodatkiem są tutaj grafiki i obrazy autorstwa Aldo, które już także bardziej trafiają w tematykę obozową – widzimy na nich przede wszystkim różne postaci śmierci, sylwetki umierających oraz ich katów – wszystko za pomocą kilku nierównych kresek ołówkiem zostaje solidnie upostaciowione. Rysunki te wzbudzają strach, niepokój, są kwintesencją spustoszenia i oczywiście wizerunkiem okrutnej i niezawinionej śmierci.

 

Mimo wspomnianego, pewnie nieumyślnego „wprowadzenia w błąd”, całość jawi się jako ciekawa, solidna powieść jednostki uwikłanej w konsekwencje wojny. Jego artystyczna dusza ciekawie ubogaca treść, od razu da się wyczuć umiejętność oddawania rzeczywistości za pomocą przysłowiowego pióra. Jeśli jeszcze ktoś na dodatek interesuje się sztuką i kulturą to będzie zachwycony tymże wyjątkowym dziennikiem. Cieszy fakt, że wydawcy zagraniczni i polscy dalej publikują tego typu świadectwa obozowe – jest to lekcja i przestroga dla nas, jak i dla kolejnych pokoleń.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial