Okładka wydania

Sen O Warszawie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sen O Warszawie | Autor: Janusz Targowski

Wybierz opinię:

inka

Autor Janusz Targowski dobrze wie, o czym pisze (a nie zawsze to takie oczywiste). W końcu jest architektem urbanistą z wykształcenia, mieszkającym w Warszawie od urodzenia. Świetny punkt wyjścia do poważnej pracy naukowej, ale zapewniam. Nic bardziej mylnego. To nie nudne omawianie „zmian…”, „struktury…”, „historii…” i miejsce dla innych podobnych sformułowań. To nawet nie typowy  przewodnik po mieście z krótkim wstępem, trasą zwiedzania i zdjęciami atrakcji na kredowym papierze. Fotografie, owszem, są. I to rzeczywiście kolorowe i kredowe, ale niekoniecznie najpiękniejsze. Stanowią przykład tego, co sercem tej publikacji. Jeśli mowa o dworcach – to dworce, jeśli wieżowce, to mrówkowce.

 

Książka Targowskiego podzielona jest tematycznie. Poszczególne rozdziały odsyłają do kolejnych dzielnic (Żoliborz, Praga) lub kategorii (pałace, place, ulice, wieżowce, kościoły). Jest także historia osobista. Wszak autor już na wstępie zaznaczył: „Książka ta jest osobistym, a więc całkowicie subiektywnym spojrzeniem (…)”.

 

Jest Warszawa dawna  i Warszawa współczesna. Jest też przede wszystkim widoczna fascynacja tak miastem, jak i samą architekturą jako dziedziną, sztuką, praktyką. Autor idzie krok dalej. Próbuje podjąć wątek, w jakim stopniu i w jaki sposób pandemia koronawirusa wpływa i wpłynie na formę przyszłego budownictwa. Wykazuje związek „wielkich” chorób z przemianami w zakresie architektury i infrastruktury miejskiej. Powołuje się na doniesienia historyczne, dane statystyczne, konkretne przykłady. Trzeba przyznać, że całość czyta się dobrze. Opisy są soczyste, bardzo emocjonalne, ciekawe. Już od początku. Nie nużą.

 

Pierwszy rozdział – niemal powieściowy. Apokalipsa powstania warszawskiego. Trasy przemieszczania się powstańców, miejsca walk, dramaty poszczególnych dzielnic, ale i ludzi… Z osobistą historią rodziców autora w tle. Potem powojenna rzeczywistość. Rekonesans zgliszczy, bezpośrednia obserwacja stanu zniszczeń, odbudowy w duchu socrealizmu, ale z zachowaniem szacunku wobec pierwowzorów. Z racji urodzenia wiele uwagi poświęconej jest Żoliborzowi i barwnemu, obrazowemu wspomnieniu dzieciństwa. Znajdzie się tutaj także tzw. rys historyczny: geneza nazwy, funkcja, charakterystyczne punkty, a nawet sławni mieszkańcy.

 

Dalej – o typowych projektach mieszkalnych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i trendach w budownictwie słusznie minionej epoki. To naprawdę „sen o Warszawie”. Autor na każdym kroku podkreśla i udowadnia, że architektura to nie bezduszna teoria, tylko żywa tkanka reagująca na zmiany historyczne, cywilizacyjne. Inteligentnie dostosowująca się do aktualnych trendów i potrzeb. Niniejsza publikacja tropi te transformacje, uzasadnia zastosowane rozwiązania urbanistyczne. Dodatkowy plus to odsłanianie kulis pracy w biurze projektowym. Tym w epoce Gierka i Gomułki i tym współczesnym. Czasem obalanie mitów związanych z zawodem. Zupełnie osobnym wątkiem mogłaby zostać historia Warszawy widzianej oczami obcokrajowca architekta. Przyjaciela autora, dzięki któremu subiektywna wizja stolicy zyskuje obiektywny wyraz. Zderzenie dwóch światów i konfrontacja.

 

Targowski „trzyma” dystans wobec swojej osoby i swojej profesji. Często żartuje, przywołuje anegdoty z życia prywatnego, zawodowego, ale także „życia Warszawy” w ogóle. To trudna zdolność i tym  bardziej wymaga docenienia.

 

Nie zabrakło tutaj jednak miejsca także na refleksję o „bolączkach” współczesnej Warszawy związanych z polityką inwestycji, przeludnieniem, komunikacją. Podane są przykłady najnowszych rozwiązań architektonicznych we współczesnym budownictwie. Pełnią rolę swoistego indeksu budowli i budynków.  Całość zwieńczona jest bibliografią liczącą jedenaście pozycji.

 

Parafrazując wizję o utopijnych szklanych domach z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego: gdyby każde miasto w Polsce doczekało się podobnego opracowania…

Booklover

Nie jestem Warszawianką i nigdy za tym miastem nie przepadałam. Za każdym razem, gdy tam jestem przytłacza mnie ilość ludzi i wysokość budynków, a także ten wieczny pośpiech. Dlatego, gdy zobaczyłam książkę opowiadającą o stolicy oczami architekta, ale też po prostu mieszkańca Warszawy wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Miałam nadzieję, że może autor, Janusz Targowski, zachęci mnie do kolejnych odwiedzin w tym mieście i sprawi, że spojrzę na nie łaskawszym okiem. Czy tak się stało? Sam autor, jak już wspomniałam, jest architektem z wieloletnim dorobkiem, ale jest też po prostu mieszkańcem Warszawy pamiętającym zbombardowane miasto i jego odbudowę. Miała to być więc książka przyjazna laikowi, przeplatająca opisy budynków z osobistymi wspomnieniami na ich temat. Taka prywatna wycieczka. Na początku książki autor podejmuje różne zagadnienia ważne dla świata architektury. Także te aktualne, jak sytuacja pandemiczna na świecie, która rozpoczęła się w 2020 roku. Książka ma interesującą formę, chociaż miejscami bywa chaotyczna.

 

Wstęp zapowiadał, że czytelnika czekają dalej jedynie suche fakty dotyczące architektury miasta, na szczęście był to błędny wniosek. Książka zaczyna się od opowieści, która wciąga od pierwszych zdań. Gdyby w takiej konwencji była napisana całość, mogłaby z tego wyjść bardzo ciekawa literatura. Żałowałam, że opowieść skończyła się zbyt szybko, a wątki urywały się i zmieniały zbyt nagle, ponieważ chciało się czytać dalej. Niemniej jednak te pierwsze strony zachęcały do czytania dalej. Są fragmenty, w których zgadzałam się z autorem i przyznawałam rację jego rozważaniom (jak dywagacje na temat pomnika znajdującego się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego). Na dalszych stronach autor opisuje swoje życie i osiągnięcia tworząc z tej części książki raczej coś na kształt autobiografii niż opowieści o Warszawie. Nie było to tym, czego oczekiwałam. Przez to ta część książki dłużyła się. Później dostajemy historie o Warszawskiej architekturze, by już po chwili przenieść się z autorem w jego futurystyczne wyobrażenia. To wszystko wprowadza do książki nieład. Ciężko wciągnąć się w któryś z fragmentów, ponieważ co chwilę temat i styl zmieniają się całkowicie. W książce znajdziemy także zdjęcia, dzięki którym możemy zobaczyć chociaż część (niestety nie wszystkie) budynków o których mowa w tekście. Jest to fajny zabieg, jednak zdjęcia mogłyby być bardziej estetyczne, czego można wymagać od książki o architekturze. W drugiej połowie publikacji znajdziemy także ciekawy sposób prowadzenia opowieści o Warszawie – przy pomocy dialogów pomiędzy autorem, a jego przyjacielem, który po latach powraca do Polski. Panowie wymieniają się spostrzeżeniami na temat obecnej i przeszłej Warszawy.

 

Myślę, że taki sposób opisywania specyfiki miasta znajdzie swoich zwolenników jak i przeciwników, dlatego najlepiej będzie, gdy każdy przekona się samodzielnie czy taki sposób narracji mu odpowiada. Książka może posłużyć za nieoczywisty przewodnik. Ciekawostkami w niej zawartymi możemy zapunktować u znajomych, gdy wybierzemy się z nimi na zwiedzanie miasta. Nie jest tu opisany każdy budynek i każde miejsce – wtedy książka liczyłaby o wiele więcej niż niecałe trzysta stron, jednak są tu te najważniejsze, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy. Najciekawszym dla mnie był rozdział o warszawskich pałacach i z chęcią wybiorę się kiedyś na wycieczkę zgodnie ze wskazówkami z tej książki. Uważam jednak, że pozycja byłaby o wiele ciekawsza, gdyby opowiadała jedynie o architekturze Warszawy bez dygresji na temat innych miast czy życia i osiągnięć autora. Przez to ta treść wiele traci i nie zachęca do czytania tak, jak mogłaby to zrobić, gdyby trzymała się ściśle głównego tematu.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial