Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rozmowy O Tajemnicach Psychoterapii

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozmowy O Tajemnicach Psychoterapii | Autor: Lidia GrzesiukKrzysztof Krawczyk

Wybierz opinię:

Olga Piechota

Tym razem o moim ulubionym temacie, który w tej chwili w Polsce jest mocno niedoceniony i przede wszystkim niewystarczająco rozpowszechniony. Mowa tutaj o psychoterapii. Wszyscy wiemy, co oznacza to słowa. Na pewno wszyscy? Mam głębokie podstawy myśleć, że jednak część z Was, nawet mając dobre chęci, nie do końca rozumie to pojęcie. Bo w końcu ulubionymi słowami w kontekście psychoterapii jest „Freud” i „kozetka”. Jeśli choć jedno z nich przyszło Wam do głowy, to się nie martwcie – na pewno bym tak pomyślała jeszcze cztery lata temu, a wtedy też byłam święcie przekonana, że mam szerokie pojęcie na ten temat. Bo to tak potocznie się wydaje, że jak w miarę zna się i rozumie poglądy Freuda, to się wie. Nie, Freud jest już przeżytkiem przeszłości. Jest wyłącznie symbolem, który się docenia, bo to on zaczął, on poruszył maszynę, która doprowadziła nas do obecnych postępów w całej psychologii. A samych szkół psychoterapii jest tak wiele, że sama o większości nie słyszałam, a na tę chwilę uważam się specjalistką od kojarzenia pojęć psychologicznych (do znania jeszcze trochę nauki mi zostało). Więc wracając do najważniejszego tematu, czyli książek, chciałabym Wam opowiedzieć o ciekawej pozycji.

 

Mówię tutaj o książce o intrygującym tytule „Rozmowy o tajemnicach psychoterapii”. Wzięłam tę książkę w ciemno, bo pochłaniam wszystko, co związane z psychologią. Nawet nie sprawdziłam, kim są autorzy, o czym dokładnie ona jest i jaką może mieć wartość merytoryczną. Tym razem to był strzał w dziesiątkę! Od początku zostałam zaskoczona formą całości, gdyż nie jest to typowy naukowy, czy popularno-naukowy wywód, a dosłownie, jak sam tytuł mówi, rozmowa między dwójką psychologów powiązanych z Uniwersytetem Warszawskim. W pierwszej chwili nie byłam przekonana, czy właśnie ta forma jest odpowiednia i aż tak atrakcyjna. Jednak czytając, coraz bardziej się do niej przekonywałam i już mogę bez żadnych zarzutów powiedzieć, że to był wspaniały wybór, który pozwoli nieprofesjonalistom lepiej zrozumieć niektóre pojęcia, zrozumieć, czym jest i na czym polega sama psychoterapia i z czym się wiąże. A to wszystko w mocno przystępnej i naprawdę ciekawej rozmowie.

 

Bardzo dobre wrażenie zrobiła na mnie też bibliografia. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, że znajduje się ona na końcu książki, ale zastanówcie się. Niejednej pozycji popularno-naukowej brakuje jej, a to jest jednak rozmowa. Miło zdawać sobie sprawę, że słowa psychoterapeutów nie są wyłącznie tylko ich poglądami, ale też potwierdzonymi teoriami, czy badania. Jeśli coś zainteresuje czytelnika lub w którymś momencie zwątpi, nie zgadza się, może sam dotrzeć do źródeł i sprawdzić, jak to się ma do jego refleksji.

 

Autorzy obawiając się również pewnych nieścisłości wynikających z istnienia potocznych znaczeń pojęć naukowych, umieścili na końcu książki słowniczek, gdzie można dokładnie przeczytać, co mają na myśli uczestnicy tej rozmowy i czy przypadkiem nie wpadliśmy w błędne koło, że przez takie codzienne użycie jakiegoś słowa rozumiemy całkowicie coś innego. A zapewniam wszystkim, że nie każde pojęcie można odnieść do zwykłych rozmów.

 

Mimo że wiedzy teoretycznej jest sporo na studiach połknęłam, to dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam najmniejszego pojęcia. Zresztą same opisy różnych przeżyć, autentycznych wydarzeń pozwoliły mi uzyskać szerszą perspektywę widzenia. To oczywiste, że nadal sama książka nie zastąpi realnego doświadczenia, ale jest pewnego rodzaju sygnałem, który przypomina, że psychologia nie jest wyłącznie teoriami wkuwanymi na studiach przez studentów. Ona dzieje się w każdym z nas, wokół nas i daje olbrzymie możliwości poznawania świata, ale też przede wszystkim pomocy ludziom potrzebującym jej. Jeśli tylko interesuje Was taka tematyka, to nie wahajcie się po nią sięgnąć.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial