Okładka wydania

Rozmowy W Tańcu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozmowy W Tańcu | Autor: Agnieszka Osiecka

Wybierz opinię:

Justyna

W grudniu 2020 roku Telewizja Polska wyemitowała trzynastoodcinkowy serial o Agnieszce Osieckiej. Przedstawia on jej życie od wczesnej młodości, fragmenty z życia prywatnego, sporą cześć życia artystycznego, aż do jej śmierci w 1997 roku. Serial zebrał skrajne opinie – od zachwytów po bezgraniczną krytykę. Szczególnie osoby, które znały Osiecką osobiście kierowały w stronę twórców mocno niepochlebne opinie: że Agnieszka taka nie była, że jej życie i wybory są mocno przekolorowane. Na równi z serialem rynek wydawniczy zasiliło sporo pozycji poświęconych poetce, nie zabrakło również literackich wznowień.

 

I tylko taką mnie ścieżką poprowadź

Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności

I gdzie muzyka gra, muzyka gra

Nie daj mi, Boże, broń Boże, skosztować

Tak zwanej życiowej mądrości

Dopóki życie trwa

Póki życie trwa

 

 „Rozmowy w tańcu. Autobiograficzny wywiad ze samym sobą” Agnieszki Osieckiej to propozycja od Wydawnictwa Prószyński i S-ka (a właściwie wznowienie; pierwsze wydanie tej pozycji to 1992 rok). Jak wskazuje podtytuł nie jest to standardowy wywiad, tu Osiecka zadaje pytania i Osiecka odpowiada. Jeśli liczycie, że ta książka to skarbnica wiedzy o poetce, niestety możecie się rozczarować. W mojej ocenie opis z okładki mylnie zakłada, że to „najlepsze źródło, by poznać prawdziwą Agnieszkę Osiecką”. To bardziej zbiór felietonów, luźnych przemyśleń i całkiem poważnych wniosków. To dowód na pewną dwoistość Osieckiej umysłu i duszy, do której sama wielokrotnie nawiązywała. Nie zabrakło tu odniesień do ważnych wydarzeń z życia poetki – wspomnienie rodziców, nawiązanie do dzieciństwa czasów wojny, przeżycia związane ze szkołą i studiami. Nie unika nawiązania do własnej i cudzej twórczości, pisze o tworzeniu i o utworach. Wspomina przyjaźnie i przelotne znajomości, najważniejszych mężczyzn życia (m.in. Jeremi Przybora, Marek Hłasko, Wojtek Frykowski, Daniel Passent), sporo miejsca poświęca jedynej córce – Agacie Passent. To jej pisanie to obraz tamtych czasów – tego jak się żyło, jak się chciało żyć, warszawski STS, krakowska Piwnica pod Baranami, to też portrety znanych osób m.in. Zbyszka Cybulskiego, Kaliny Jędrusik czy Jerzego Kosińskiego.

 

„Rozmowy w tańcu” to swoisty dziennik Osieckiej, ujęty w czternastu wieczorach, które jednocześnie są rozdziałami. Nie ma tu żelaznej chronologii, opowieści i różnorakie watki biegną swobodnie. To dziennik dorosłej kobiety, pełen zabawnych historyjek, fragmentów utworów, wspomnień. Sporo afirmacji życia, które czasem zasnuwa mgła melancholii.Trochę się przekomarza, trochę krytykuje. Trochę narzeka na Polaków, na szarą codzienność. Trochę ma żalu do siebie, trochę planuje przyszłość. Ponadto Osiecka nie unika trudnych i osobistych kwestii. Jest to swoiste źródło do poznania artystki. Bo przecież to pełna dystansu do siebie i świata kobieta. Błyskotliwa, inteligentna i dowcipna. Choć całość pisana jest prozą, to zdania są kształtne i na wskroś poetyckie.

 

„Wywiad” ten powstał w 1992 roku. Agnieszka musiała wiedzieć o swojej chorobie. To czas kiedy pewne emocje i przeżycia już ostygły i opadł kurz. Może to element podsumowania? Rozliczenia z przeszłością, z życiem? Z drugiej strony nie wiemy co jest prawdą, a co fikcją…

 

Myślę, że to pozycja dla prawdziwego fana najsławniejszej twórczyni polskich tekstów czy piosenek które nuci cała Polska. Książka może stanowić uzupełnienie wiedzy pozyskanej z innej źródeł. Laikowi, który dopiero poznaje słowo Osieckiej pozycja ta może wydawać się nudna i nie na temat. Jest lakonicznie. Jest intymnie. „Rozmowy w tańcu” nie do końca mnie zainteresowały. A może sama Osiecka mnie do siebie nie przekonała? Ale dzięki lekturze podjęłam decyzję, że sięgnę po inne pozycje poświęcone poetce… kiedyś.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial