Okładka wydania

Pamiętne Lata Dzieciństwo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Krystyna Jarocka
 • Tytuł Oryginału: Pamiętne Lata Dzieciństwo
 • Liczba Stron: 142
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381594660
 • Wydawca: Poligraf
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętne Lata Dzieciństwo | Autor: Krystyna Jarocka

Wybierz opinię:

Pani M

Jak mówi o sobie i swojej twórczości autorka: „Urodziłam się w Paryżu. Ukończyłam filologię polską. Od kiedy pamiętam, literatura była moją pasją. Debiutowałam w roku 1967 fragmentem prozy w poznańskim „Nurcie”. Brałam udział w konkursach literackich, zdobywając I nagrodę w dziedzinie poezji i III w dziedzinie prozy w ogólnopolskim konkursie „Nad Kamienną”, wyróżnienie „O Laur Miedzianego Amora”, III nagrodę za powieść "Wędrowne ptaki", która była owocem doświadczeń z dzieciństwa, wydaną w zbiorze "Z tamtej strony drogi" przez Wyd. Spółdzielcze w 1989 r., II nagrodę za "Oazę" w Międzyuczelnianym Ogólnopolskim Konkursie „O Bursztynowy Kwiat Magnolii” w 1987 r. oraz nagrody w licznych konkursach poetyckich i literackich organizowanych lokalnie. Drukowałam też drobne opowiadania w gazetach o profilu literackim i społecznym. Niektóre z nich znalazły się w zbiorze "Czarne i złote". W sprzedaży jest również tom opowiadań "Kocie szlaki". Pod koniec 2018 r. wydano powieść "Tygiel". Rok później ukazały się w księgarniach internetowych: powieść "Sprzężenie zwrotne", saga "Medea z kraju Lechitów" oraz opowieść biblijna "Samotność" będąca wynikiem długich duchowych przemyśleń. Jedyna pogodna opowieść (bo moje pisarstwo jest nieco mroczne) to "Rękopis znaleziony na strychu", wyróżniona zresztą w Wydawnictwie Poligraf”.

 

Książka, o której chcę Wam opowiedzieć, to historia dzieciństwa autorki. Sięgając po nią, nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Byłam do niej nastawiona nieco sceptycznie, ale muszę powiedzieć, że do pewnego momentu powieść mnie wciągnęła i czytałam ją z zapałem. Mamy tu dziewczynkę, która pochodzi z wielodzietnej rodziny. Kiedyś to nie było nic dziwnego. Dzieci wychowywały dzieci, a rodzice pracowali w polu. Mniej więcej tak było i w tym przypadku.

 

Byłam zaintrygowana losami małej Krysi i jej rodzeństwa. Nie brakuje tu trudnych momentów, zwłaszcza na początku, kiedy musimy zmierzyć się z odejściem dzieci. Nawet nie spodziewałam się tak dosadnych opisów tego faktu i potrzebowałam chwili, żeby ochłonąć po przeczytaniu ich.

W pewnym momencie jednak poczułam, że lektura zaczyna mnie nieco męczyć, a ja trochę się w niej pogubiłam. Jest tu kilka przeskoków czasowych, które mnie wybiły z rytmu i musiałam zastanowić się, ile lat ma w tym momencie narratorka. Zaczęli mi się też mieszać bohaterowie. Trochę ich tutaj było.

 

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia, komu mogłabym polecić tę książkę. Bywa tu sielsko, ale to przede wszystkim wspomnienia autorki. Niezwykle ważne dla niej samej. Może będą nią zainteresowani starsi czytelnicy, nasi dziadkowie. Ta książka może im umożliwić powrót do dziecięcych lat. Przypomną sobie, jak to kiedyś było. Kto wie, może nawet mają podobne przeżycia i będą w stanie utożsamić się z autorką. Jeśli chodzi o ludzi młodych – nie jestem pewna, czy znajdą tu coś dla siebie. Ot, historia dzieciństwa pewnej pani. My tych czasów nie znamy, jesteśmy wychowywani w innej rzeczywistości.

Nie powiem, że jest to zła książka, bo autorka ma lekkie pióro i potrafi zainteresować opowiadaną przez siebie historią. Jednak nie znalazłam w niej nic na tyle wyjątkowego, żeby pamiętać o niej po jakimś czasie. Przeniosłam się w miejscu i czasie. Nie ma jednak we mnie nostalgii za tymi czasami. Nie mam też podobnych wspomnień. Tę książkę można czytać jako ciekawostkę, pamiętnik sprzed lat. Jeśli lubicie takie publikacje, to ta jak najbardziej jest dla was.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial