Okładka wydania

Waverley, Czyli Sześćdziesiąt Lat Temu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Walter Scott
 • Tytuł Oryginału: Waverley or ’Tis Sixty Years Since
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Teresa Świderska
 • Liczba Stron: 576
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145×205 mm
 • ISBN: 9788377796931
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Waverley, Czyli Sześćdziesiąt Lat Temu | Autor: Walter Scott

Wybierz opinię:

 

Uleczkaa38

  Wydawnictwo MG konsekwentnie upiększa naszą kulturową i czytelniczą codzienność, oferując nam raz po raz nowe i zarazem niezwykle okazałe wydania światowej klasyki. Najświeższą premierą w tej serii jest znakomita i uwielbiana na całym świecie powieść Waltera Scotta pt. "Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu", łącząca w sobie historyczną i obyczajową relację o XVIII- wiecznej Szkocji. Poniżej postaram się opowiedzieć o tej książce jak najwięcej w mojej recenzji, do poznania której to gorąco was zachęcam!

 

 Szkocja, roku 1745. Młody angielski szlachcic - Edward Waverley, podejmuje służbę w angielskiej armii, kierując swoje kroki do Szkocji. Tam też, pod wpływem pewnego zbiegu okoliczności, ale też i własnych wyborów, styka się przywódcami buntowników, którzy czynią przygotowania do kolejnego powstania. Za sprawą rozmów, poznania argumentów buntowników oraz miłości do siostry jednego z nich, Edward z każdym dniem zdaje się podzielać ich postulaty. To sprowadza na niego oskarżenie o zdradę, co sprowadzi na jego głowę wielkie konsekwencję. Po pewnym czasie zostaje on jednak uwolniony, ale ceną tego jest podjęcie ostatecznej decyzji opowiedzenia się po stronie Anglików lub Szkotów...

 

 Ta klasyczna, niezwykle klimatyczna i barwna powieść spod znaku historycznego romansu, nie traci nic ze swej wielkości mimo upływu ponad 200 lat od chwili jej powstania. Nie traci za sprawą uniwersalności wymowy tej historii, w której to główny bohater staje przed wyborem pomiędzy rodzinnymi korzeniami i poczuciem sprawiedliwości, jak i też pomiędzy miłością do dwóch pięknych kobiet. To także piękno ówczesnego języka, niezwykła poetyckość formy przekazu oraz wspaniałe, oryginalne ilustracje z pierwszego wydania, które wypełniają sobą strony tej pozycji. 

 

 Fabuła opowieści skupia się na kolejnych losach i perypetiach głównego bohatera - Edwarda Waverley. To właśnie za sprawą tej relacji poznajemy jego młodość, rodzinne perypetie, jak i wreszcie wkraczanie w dorosłość w roli żołnierza. Od tej chwili następuje wzrost tempa akcji, co wiąże się przygodami - tak na polu wojskowości jak i miłości, głównego bohatera. Mamy tu piękne podróże po ówczesnej Szkocji, dramaty z pobytem w lochach na czele, wielką politykę, czy też spektakularne bitwy, które zachwycają nas swoim realizmem. Jest również piękny, romantyczny i emocjonujący wątek obyczajowy, co z pewnością zachwyci wszystkie czytelniczki...

 

 Książka ta jest barwną opowieścią o trudnych, dramatycznych i skomplikowanych dziejach Szkocji i Anglii, które stanowią ważny wątek tej relacji. To obraz Powstania Szkockich Jakobitów, okoliczności doń prowadzących, jak i też konsekwencji tego niepodległościowego zrywu. I wątek ten jest tym  ciekawszy, iż ukazany nam z XIX-wiecznej perspektywy, co już samo w sobie przesądza o tym, że musi być odmienny od nam dziś współczesnego. I z łatwością mogę sobie wyobrazić, że wielcy miłośnicy historii będą fascynować się właśnie tym obliczem niniejszej powieści.

 

 Dla wszystkich innych pozostaje przygodowo-obyczajowa twarz tej książki, ukazująca proces dorastania i dojrzewania głównego bohatera, jego pierwszych miłosnych rozterek, dramatycznych wyborów, czy też wreszcie ceny, jaką musi on za nie ponieść. To naturalnie bardzo specyficzne, dawne, niezwykle romantyczne i z pewnością nacechowaną pewną dozą naiwności, spojrzenie na miłość i życie człowieka, co jednak ma również swój wielki i niepowtarzalny urok.

 

 Barwne postacie, malowniczy i realistyczny obraz tego dawnego świata oraz piękno ludzkich emocji - od szczęścia począwszy, poprzez smutek i zgorzknienie, a na gniewie skończywszy..., to wszystko wraz z niezwykłym klimatem angielskiej prozy sprzed wieków, decyzje o wielkości i niesłabnącej popularności tej powieści. Lektura "Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu" stanowi dla nas swoistą, dla niektórych pierwszą, dla innych zaś kolejną po wielu latach, czytelniczą podróż w czasie do świata, który był tyleż piękny, co i przerażający. Myślę, że grzechem byłoby nie skorzystać z tej okazji, jaką zafundowało nam Wydawnictwo MG. Polecam - naprawdę warto!

Anena

Bardzo często lubię wracać do powieści, które już kiedyś czytałam, ale które zrobiły na mnie dobre wrażenie. Podobnie jest z książką, której dotyczy ta recenzja. Mam na myśli dzieło Waltera Scotta pod tytułem ,,Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu”. Darzę tę powieść Waltera Scotta, jak i inne, szczególnym sentymentem, ponieważ poznałam je w trakcie studiów. Miałam to szczęście, że pani profesor prowadząca zajęcia naprawdę fascynująco przybliżyła studentom tło historyczne, które nie tylko miało wpływ na ukształtowanie powieści, ale i na samego Scotta. Nie bez kozery Walter Scott do tej pory nazywany jest najwybitniejszym pisarzem angielskim epoki romantyzmu, jak i „ojcem” powieści historycznej. ,,Waverley” jest jego najsłynniejszą powieścią, ale i pierwszym tomem cyklu, w skład którego wchodzą: ,,Old Mortality”, ,,Rob Roy”, ,,Więzienie w Edynburgu”, ,,Narzeczona z Lammermoor”, ,,Mannering, czyli astrolog”, ,,Antykwariusz” oraz ,,Kenilworth”.

 

Powieściowa fabuła obejmuje wydarzenia rozgrywające się w Szkocji podczas powstania jakobitów, czyli zwolenników zdetronizowanej dynastii Stewartów. Głównym bohaterem jest młody angielski szlachcic Edward Waverley, który wstępuje do armii stacjonującej w Szkocji. W czasie przepustki Edward składa wizytę baronowi Brandwardine’owi, przyjacielowi stryja. Podczas tej wizyty Edward nieświadomie bierze udział w powstaniu jakobitów. To wydarzenie staje się przyczynkiem do kolejnych barwnych przygód młodzieńca.

 

Waverley jest nieśmiałym młodym człowiekiem, który przypadkowo zostaje wciągnięty w wir ważnych historycznych wydarzeń, w których mimowolnie będzie brał czynny udział. Podczas każdej z sytuacji w tym nieco flegmatycznym młodzieńcu dokonuje się wewnętrzna przemiana. Przeciwności losu, które musi pokonać potęgują rozdarcie wewnętrzne, które odczuwa. Edward przechodzi przez kryzys związany z niemożnością opowiedzenia się po którejś ze stron konfliktu, ponieważ wychowywany był przez ojca popierającego wigów oraz stryja, który wspierał jakobitów. Jego rozdarcie jest zarazem rozdarciem całego szkockiego narodu.

 

Największym atutem powieści jest przede wszystkim rozbudowane tło historyczne, które obfituje w barwne i niezwykle szczegółowe opisy historycznych wydarzeń, w tym bitew, np. pod Preston i Clifton. Dzięki relacjom naocznych świadków tych wydarzeń oraz dokładnemu przestudiowaniu historii powstania jakobickiego udało się Scottowi jak najwierniej odtworzyć epokę i jej wpływ na ówczesnych ludzi. Ta powieść to nie tylko szczegółowy zapis historii narodu, ale również klasyka beletrystki.

 

Dzięki postaciom przejawiającym się w tej powieści niczym w kalejdoskopie, można zauważyć nie tylko rozdarcie wewnętrzne samego Waverley’ego, ale również Szkotów, dla których prześladowania Stuartów były symbolem klęski całego narodu. Poprzez walki wigów i jakobitów widoczny jest konflikt między „starym” a „nowym”. Wraz z prześladowaniami zwolenników dawnej dynastii załamuje się także władza patriarchalna przywódców klanów, a co za tym idzie zanikają dawne obyczaje. Rodzące się nowe porządki oczywiście nie były łatwe do zaakceptowania i wymagały wielu przemian w świadomości społecznej Szkotów.

 

Niewątpliwie ta, jak i inne powieści Waltera Scotta są cenną pozostałością po wielkiej historii i nieco subiektywnym zapisem waleczności szkockiego narodu. Na tle krwawych walk odgrywały się charakterystyczne dla epoki przemiany. Bohaterowie tej powieści, podobnie jak żyjący wówczas ludzie, zmagają się z namiętnościami, ambicjami i dylematami. Ich perypetie przeplatane są moralnymi naukami, ale i zabawnymi elementami. Również Waverley odczuwa charakterystyczne dla epoki romantyzmu odczucia. Nie dość, że nie może zdecydować, po której ze stron konfliktu powinien się opowiedzieć, to jeszcze przeżywa problemy natury sercowej, ponieważ w jego życiu pojawiają się dwie urodziwe panny, które pogłębiają to rozdarcie, czyli delikatna Róża, córka barona oraz Flora, siostra przywódcy jednego ze szkockich klanów.

 

Podsumowując, powieść Waltera Scotta jest ekscytującą powieściową podróżą w głąb serc i umysłów Szkotów podczas trwającego powstania jakobinów. Ukazuje ona nie tylko rozdarcie szkockich klanów i ich niejako skazaną na porażkę walkę o wolność, ale przede wszystkim ich dumę i wierność ideałom. Bogate tło historyczne pełne ekscytujących opisów walk, ale i niebanalne postacie to największe atuty powieści historycznej, którą czyta się z nieustającą uwagą. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić to dzieło każdemu miłośnikowi prozy historycznej, ale i osobom, które cenią sobie wysokim poziom literacki.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial