Okładka wydania

Milczenie Nut

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Milczenie Nut | Autor: Tomasz Petrus

Wybierz opinię:

'

Uleczkaa38

  Przeszłość tworzy przyszłość życia każdego z nas, decydując o tym kim jesteśmy, jakie wyznajemy wartości, czy też w którą stronę potoczą się nasze losy... Czasami jednak bywa i tak, że przeszłość ma wciąż nazbyt wielkie wpływ na nasz los, wymagając od nas zamknięcia wciąż otwartych do niej drzwi, które już dawno temu powinny zostać zatrzaśnięte... O takim przypadku opowiada właśnie debiutancka, obyczajowa powieść Tomasza Petrusa pt. "Milczenie nut", która ukazała się nakładem Novae Res.

 

 Bydgoszcz, lata siedemdziesiąte. To właśnie w tej rzeczywistości poznajemy parę głównych bohaterów tej opowieści - dziewięcioletniego Tomka i jego rówieśniczkę, Zuzię. Ich przyjaźń rozpoczyna się w dniu, gdy Tomek ratuję Zuzię przed grupą szkolnych wyrostków, którzy znęcają się nad dziewczynką. Od tej chwili staną się oni dla siebie kimś niezwykle bliskimi i ważnymi, a ich relacja przetrwa lata. Jednakże wówczas odzywają się rodzinne sekrety dziewczyny, które czynią życie jej rodziców nieszczęśliwym. Dlatego też postanawiają odkryć oni przyczynę tego stanu rzeczy, co poprowadzi ich do trudnej przeszłości z okresu wojny...

 

 Powieść Tomasza Petrusa wpisuje się swoją fabularną wymową w nurt literatury obyczajowej, która skupia się na dojrzewaniu i dorastaniu człowieka, odkrywaniu siły miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca w życiu. Jednocześnie jest to również wspaniała historia o dojrzałym uczuciu, piekle wojny, wielkiej przygodzie i magii muzyki, która nieustannie przeplata się przez całość tej lektury. I choć powieść ta liczy sobie pokaźną liczbę ponad 800 stron, to spotkanie z nią upływa nam w iście błyskawicznym tempie, co też niech powie samo za siebie wiele o tym, jak intrygującą jest ta pozycja...

 

 Konstrukcja książki opiera się na wspomnieniowej relacji głównego bohatera - Tomasza, który dzieli się z nami historią swojego życia, okolicznościami poznania Zuzanny, ich rodzącą się i trwającą latami przyjaźnią, czy też wreszcie odkrywaniem rodzinnych sekretów dziewczyny, które okażą się niezwykle dramatycznymi. Jednocześnie pojawia się tu również wojenno-okupacyjny wątek, który stanowi niejako "opowieść w opowieści", bez poznania której nie byłoby możliwe zrozumienie relacji pomiędzy parą głównych bohaterów. To niespieszna, wielowątkową i bardzo klimatyczna opowieść, która chwyta nas za serce, czasami rozbawi, innym razem dogłębnie poruszy, ale przy tym nieustannie będzie zachwycać tym, co ma do przekazania.

 

 Omawiając tę powieść trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wbrew opisowi i pierwszym wrażeniom nie jest to książka dla dzieci i młodzieży, choć to właśnie dziecięcy bohaterowie stanowią przez długi czas najważniejsze postacie. Otóż przede wszystkim Tomek i Zuzanna bardzo szybko wchodzą w wiek dojrzewania i dorastania, a co za tym ich emocje i losy nabierają znacznie większej powagi. Po drugie z wątkiem tej pary wiąże się historia o dorosłych ludziach, którzy doznali w życiu wiele zła i cierpienia. Piszę o tym dlatego, by sięgający po ten tytuł czytelnicy nie zrazili się okładkowym opisem, który może też nie do końca jest nazbyt fortunny.

 

 Wiele dobrego możemy powiedzieć o kreacji bohaterów tej opowieści, jak i też miejsca akcji, w którym została ona osadzona.  Co do postaci, to mamy mądrego, opanowanego i wbrew pozorom bardzo odważnego Tomka; wrażliwą, nieco nazbyt nieśmiałą, ale też i obdarzoną bardzo dobry sercem i miłością do sztuki - Zuzię; jak i też trzeciego z ważnych bohaterów - tajemniczego Tadeusza, który odegra również ważną rolę w tej historii. I jest jeszcze enigmatyczna Lilly - postać, której poznawanie przynosi nam wielkie emocje...

 

 Dobrze przedstawia się również obraz tej książkowej rzeczywistości, na który przypada polska codzienność lat 70-tych i późniejszych lat..., jak i też obraz okupacyjnej rzeczywistości z przymusową pracą w fabryce w Bydgoszczy, na czele. Oba te plany jawią się niezwykle barwnie, ciekawie i realistycznie, dzięki czemu zaczytując się w tę książkę mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę spacerowali po bydgoskich ulicach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

 Powieść Tomasza Petrusa pt. "Milczenie nut", to piękna, poruszająca i emocjonująca historia o dorastaniu, pierwszej miłości i wpływie przeszłości na przyszłość życia człowieka, który z każdym rokiem wbrew pozorom nie słabnie, a staje się silniejszy. Lektura tej książki zapewnia moc niezwykłych doznań i przeżyć, do których to poznania -a tym samym sięgnięcia po ten tytuł, gorąco was namawiam. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial