Okładka wydania

Kryzysy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kryzysy | Autor: Jared Diamond

Wybierz opinię:

'

Doris

Jared Diamond, znany amerykański biolog ewolucyjny w swoich książkach bardzo zgrabnie łączy historię, biologię, antropologię i geografię, przeprowadzając analizę lokalnych oraz bardziej powszechnych zjawisk i wyciągając z niej wnioski dla przyszłości świata. Do takiego szerokiego i zwróconego w przyszłość spojrzenia zachęca też czytelnika.  „Kryzysy. Punkty zwrotne dla krajów w okresie przemian” Diamond wydał w Stanach Zjednoczonych w maju 2019 roku. W Polsce otrzymaliśmy je w znakomitym tłumaczeniu Tomasza Bieronia w marcu 2021 r. W międzyczasie doświadczyliśmy jako społeczeństwo globalnego kryzysu na niespotykaną dawno skalę. Pandemia zabrała ponad 3 miliony istnień, drugie tyle odczuwa skutki powikłań po chorobie, zatrzymała gospodarki większości państw i bezlitośnie obnażyła słabości ich administracji. Długo jeszcze ludzkość będzie się z tego doświadczenia dźwigała. Czy osłabiona i poharatana zdoła wyciągnąć właściwe wnioski na przyszłość? Oby tak, bo to być albo nie być nas wszystkich.

 

Ostatnia praca Jareda Diamonda idealnie wpisała się w oczekiwania czytelników. Właśnie teraz pojęliśmy, że musimy szybko nauczyć się radzić sobie w sytuacji zagrożenia, aby wyjść z niej silniejszymi, a nie pokonanymi. „Kryzysy” to bardzo ciekawe i wszechstronne przedstawienie punktów zwrotnych światowej historii. Bo tąpnięcia takie zdarzają się w życiu osobistym każdego z nas, ale też dotykają naszego kraju i nas jako całości, organizmu społecznego. Powodują je czynniki wewnętrzne, mogą też przychodzić z zewnątrz. Bywają gwałtowne i niespodziewane albo są skutkiem spiętrzających się przez dłuższy czas problemów. W swojej książce Diamond omawia przełomowe momenty w historii państw bardzo się od siebie różniących, zarówno położeniem geograficznym, jak też powierzchnią, kulturą, religią i tradycjami. Trudno nawet zestawić ze sobą tak odmienne kraje jak Finlandia, Niemcy, Chile, Japonia,  Stany Zjednoczone, Australia czy Indonezja. Kryzys w każdym z nich miał nieco inne podłoże i przebieg. Diamonda interesowała przede wszystkim analiza środków podjętych w celu jego rozwiązania.  Na ile były one skuteczne, jakie popełniono błędy, na co należy zwrócić uwagę, aby tych błędów nie powtórzyć.

 

Diamond wychodzi z ciekawego założenia, że momenty zwrotne w życiu jednostki i w życiu narodu mają wiele wspólnego. Dlatego też czynniki warunkujące skuteczne ich przełamanie są podobne. Można tu sięgnąć po metody psychoterapeutyczne, powszechnie stosowane od lat w gabinetach psychologicznych, i przenieść je na płaszczyznę ogólną. Autor wyodrębnił 12 takich głównych czynników i je przeanalizował, odnosząc je do poszczególnych sytuacji w każdym z 7 państw. Niezwykle interesująca to lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się wydarzeniami na świecie. Może je sobie przypomnieć. Może też spojrzeć na nie na nowo, inaczej, korzystając ze szkła powiększającego Jareda Diamonda.

 

Pisze on o wojnie fińsko-radzieckiej, przełamaniu japońskiej izolacji i otwarciu się Japonii na świat, odbudowie powojennych Niemiec i bolesnym procesie konfrontowania się społeczeństwa niemieckiego ze spuścizną nazizmu, poszukiwaniu własnej tożsamości przez brytyjską dotychczas Australię, krwawych rządach Pinocheta i trudnym dojrzewaniu Chile do  demokracji oraz budowaniu poczucia wspólnoty narodowej wśród rozsianych na tysiącu wysp Indonezyjczyków. Widzimy też, jak różną drogą doszły do swojej autonomii Australia i Stany Zjednoczone. Autor w każdym z omawianych krajów był wielokrotnie i miał okazję dokonać własnych obserwacji. Potrafi przy tym niezwykle zajmująco opowiadać. Z przyjemnością więc za nim podążamy i nurkujemy w sam środek rewolty, wojny czy zamachu stanu. Warto też zapoznać się z diagnozą Diamonda dotyczącą sytuacji w podzielonym obecnie i mocno skonfliktowanym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. Spróbować wraz z nim zastanowić się, co może jeszcze czekać świat, jakie zagrożenia autor zauważył i jakie w związku z tym wysnuł prognozy. Niby wiele z tego wiemy sami ze szkoły, z prasy, telewizyjnych programów publicystycznych i filmów dokumentalnych, a także z lektur. Jednak dotychczas informacje te były rozproszone, fragmentaryczne, często nawet do głowy by nam nie przyszło porównywać je ze sobą.  A przecież dopiero wówczas widać jak na dłoni wszystkie błędne decyzje, które wpędziły państwa w dalszy impas, no i te trafione, prowadzące do ich rozwoju, niejednokrotnie w nowej formule. Do tego przystępny, a nawet gawędziarski język książki, z odniesieniami do osobistych, niekiedy wręcz bardzo prywatnych przeżyć samego autora sprawia, że „Kryzysy” czyta się z prawdziwą przyjemnością. Ta książka powinna ukazać się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Myślę nawet, że w obliczu ostatnich traumatycznych wydarzeń, przedmiot „reagowanie kryzysowe w skali mikro i makro” mógłby zostać wprowadzony w jakiejś formie do szkół. Być może wtedy nauczylibyśmy się jako jednostki lepiej funkcjonować w świecie, a w rezultacie uczynilibyśmy, wszyscy razem i każdy z osobna, ten świat lepszym i bezpieczniejszym dla nas, ludzi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial